Dzieci wykonały linoryty (zdjęcia)

Dodano: 7 lutego 2019 12:13, Autor: Miłosz Magrzyk

Linoryt to technika graficzna, która należy do technik druku wypukłego.
Ferie zimowe wciąż trwają. Osoby, które zostały w mieście, nie mogą narzekać na nudę. Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej zorganizował wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy zabaw malują na szkle, rozwijają umiejętności muzyczne i uczą się tańczyć.

REKLAMATym razem MDK zaproponował udział w zajęciach z grafiki warsztatowej. Uczestnicy mogli zapoznać się z jedną z najbardziej popularnych technik graficznych, czyli linorytem. Mieli też okazję pracować na profesjonalnej prasie graficznej. Niektórzy z nich mieli już styczność z różnego rodzaju pracami plastycznymi, a warsztaty pozwoliły im na udoskonalenie posiadanych już umiejętności.

Chociaż linoryt jest bardzo popularną techniką graficzną, to nawet wśród artystów plastyków można zetknąć się z ludźmi, którzy nigdy nie mieli okazji spotkać się z tą techniką.

Historia linorytu rozpoczęła się ponad 100 lat temu, a linoleum pełniące role matrycy powstało w 1863 roku. Początkowo wykorzystywano linoleum jedynie jako wykładzinę podłogową. Dopiero niemieccy ekspresjoniści w XX wieku zwrócili uwagę, że jest to niezwykły materiał, a jego wykorzystanie oferuje wiele różnych możliwości. Od tego momentu zainteresowanie linorytem znacznie wzrosło. Do dzisiaj utrzymuje się na wysokim poziomie. Z czasem okazało się, że ta technika druku pozwala na uzyskanie bardzo różnorodnych i atrakcyjnych efektów wizualnych.

Odbitka graficzna powstaje dzięki zastosowaniu matrycy, której elementy wypukłe pokrywane są farbą. Fragmenty, które mają pozostać niezadrukowane, zostają wycięte za pomocą odpowiednich dłutek oraz nożyków. Następnie trzeba skorzystać z prasy graficznej i wykonać odbitkę na arkuszu papieru lub innym odpowiednim podkładzie.

Warsztaty odbyły się 6 lutego.
Zobacz również

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze?

7 lutego 2019, Materiał partnera

Zapewne nie da się tego dokładnie policzyć, ale według ostrożnych szacunków serwisów motoryzacyjnych liczba samochodów w roku ubiegłym przekroczyła 1,1 miliarda.

Zakończ ferie teatralnym strzałem

7 lutego 2019, Teatr Scena Kotłownia, red. MK

Na koniec ferii Scena Kotłownia zaprasza na komedię gangsterską "Jednoręki ze Spokane".

Dzieci poznały historię Kopciuszka (zdjęcia)

6 lutego 2019, Karolina Zając

Aktorzy z Teatru KRAK-ART z Krakowa przedstawili bajkę w Kinie Ostrovia.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

ul. Sikorskiego 6 (wejście od Inwalidów)
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

DIETA Z PODLASIA Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

ZMIEŃ DIETĘ NA LEPSZĄ! ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]