W Ostrowi pamiętają o bohaterach (zdjęcia)

Dodano: 11 marca 2019 13:33, Autor: Miłosz Magrzyk

Podczas gali uhonorowano ludzi zasłużonych dla Ojczyzny.
Dwa dni Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" to wspaniale spędzony czas, dużo rozmów ze świadkami historii, a także wiele niezapomnianych chwil.

REKLAMADyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski powiedział, że na tegoroczną edycję retrospektywy powiat ostrowski został wybrany nie bez przyczyny. Nasz powiat bowiem wsławił się tym, że był jednym z najaktywniejszych w regionie, jeśli chodzi o walkę z terrorem komunistycznym.

Podczas festiwalu można było obejrzeć filmy historyczne i wziąć udział w licznych warsztatach. Zajęcia prowadzili m.in.: aktor Piotr Cyrwus, filmowiec i kostiumograf Marek Łukasik oraz filmowiec Maria Wiśnicka.

Dużym powodzeniem cieszyło się również spotkanie z twórcami filmów prezentowanych w Ostrowi - Arkadiuszem Gołębiewskim i Tadeuszem Pawlickim, które było prowadzone przez Jana Rumana, redaktora naczelnego "Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej".

Widzów zaciekawiły także pokazy filmów w technologii wirtualnej rzeczywistości oraz warsztaty przeznaczone dla organizacji pozarządowych, które prowadziła Dorota Parzymięs.

Podczas uroczystej gali przyznano też wiele nagród osobom, które często musiały podejmować bardzo trudne decyzje o wyborze swojej drogi życiowej. W ten sposób organizatorzy chcieli wyróżnić takie osoby i odpowiednio je uhonorować.

"Sygnety niepodległości" przyznano: Bolesławowi Kuleszy, Aleksandrowi Kuleszy, Janowi Turowskiemu i Tadeuszowi Zawistowskiemu.

"Drzwi do wolności" otrzymali: Lech Pawluk, Stanisław Marian Szabłowski, Jan Brzózka i Andrzej Mierzwiński.

Uroczysta gala została poprowadzona przez aktora Jacka Rozenka. Wcześniej nastąpiło przywołanie w pamięci i modlitwie pomordowanych równo 70 lat temu Hieronima Dekutowskiego, ps. "Zapora", jego 6 podkomendnych oraz wszystkich "Żołnierzy Niezłomnych".

Podczas gali swoją dłoń odcisnął ppor. Tadeusz Zawistowski. Odcisk dłoni trafił do biblioteki odcisków dłoni bohaterów wolnościowych.

Nagrodę otrzymał też dyrektor Festiwalu Filmowego NWW Arkadiusz Gołębiewski. Wręczyła mu ją wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. Dyrektor Gołębiewski otrzymał nagrodę za konsekwentne przywracanie pamięci o "Żołnierzach Wyklętych".

Kolejny festiwal odbędzie się na początku kwietnia w Bychawie.

Zobacz również

Drużyna z Białegostoku wygrała z Sokołem (zdjęcia, wideo)

11 marca 2019, Karolina Zając

Tym razem ostrowska drużyna musiała uznać wyższość rywala z Białegostoku.

Monodram Piotra Cyrwusa (zdjęcia, wideo)

11 marca 2019, Miłosz Magrzyk

Przed publicznością wystąpił znany aktor telewizyjny i teatralny.

Odblaskowy Dzień Kobiet w powiecie ostrowskim (zdjęcia)

11 marca 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Akcja miła na celu popularyzowanie elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność pieszych i rowerzystów na drodze zwiększając ich bezpieczeństwo.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]