Burmistrz przeciwny budowie stacji paliw naprzeciwko kościoła

Dodano: 17 marca 2019 09:11, Autor: Miłosz Magrzyk

Ostatnie uzgodnienia i konsultacje dobiegają końca. Wkrótce burmistrz będzie musiał podjąć decyzję.
Ciągle nie wiadomo, czy stacja paliw naprzeciwko kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej powstanie, czy nie.

REKLAMA



Planowana inwestycja od początku wzbudza wiele kontrowersji. W ubiegłym roku burmistrz wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym zaprezentował swoje stanowisko.

W zeszłym roku przedsiębiorca z Kadzidła kupił od PSS "Społem" działkę przy ul. 3 Maja, naprzeciw kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Wcześniej w budynku położonym na działce funkcjonowały sklepy, teraz stoi tam zrujnowany pawilon. Przedsiębiorca postanowił, że na zakupionym przez siebie gruncie postawi stację paliw.

Burmistrz, jako organ wskazany w przepisach prawa, wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji. Organ nie może wyrazić lub nie wyrazić zgody na realizację inwestycji; może jedynie określić wymogi środowiskowe, które dana inwestycja musi spełniać. Dopiero na późniejszym etapie wydawane jest pozwolenie na budowę. Takie pozwolenie wydaje starosta.

Pozwolenie na budowę starosta wydaje w oparciu o zapisy MPZP, czyli miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Aktualny plan zagospodarowania przestrzennego został uchwalony w 2004 roku. Następnie aktualizowano go w roku 2012. Zapisy zawarte w tym planie dopuszczają możliwość budowy stacji paliw w tym miejscu.

Po upublicznieniu informacji przez proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP Jana Okułę o tym, że naprzeciwko kościoła ma powstać CPN, niektórzy ludzie zaczęli zbierać podpisy pod petycją do władz lokalnych, aby zablokować realizację tej budowy. Zebrano prawie kilka tysięcy podpisów pod protestem w tej sprawie.

Zanim burmistrz wyda decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji, musi zapoznać się z opiniami stron i organów. Musi także wziąć pod uwagę wszelkie istotne czynniki.

Burmistrz zapoznał się z wymaganymi opiniami oraz protestami stron. W oparciu o opinię wydaną przez powiatowego inspektora sanitarnego w Ostrowi Mazowieckiej włodarz miasta wydał postanowienie o konieczności przygotowania raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, pomimo tego, że dla inwestycji polegającej na budowie stacji paliw nie jest konieczne przeprowadzenie takiej oceny. Wykonanie raportu leżało w gestii inwestora.

Na wydane postanowienie burmistrza zażalenia złożyli: inwestor i parafia pw. Wniebowzięcia NMP. Z uwagi na wniesione zażalenia akta sprawy zostały wysłane do organu wyższej instancji - Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce, które utrzymało w mocy postanowienie burmistrza o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Burmistrz oświadczył, że od początku informował inwestora o swoim negatywnym stosunku dotyczącym budowy stacji paliw właśnie w tym miejscu, czyli naprzeciwko kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Stanowisko to nie uległo zmianie. Również starosta Zbigniew Chrupek wyraził swoje wątpliwości i negatywne stanowisko w sprawie budowy stacji paliw na wskazanej działce.

Starosta stwierdził, że też jest przeciwny inwestycji. Powiedział jednak, że nie można blokować działalności inwestorowi, który spełnia wymogi i składa wszystkie potrzebne dokumenty. Podobne stanowisko od początku zajmuje w tej sprawie Jerzy Bauer, burmistrz miasta.

Burmistrz argumentował, że zarówno mieszkańcy, jak i strony wyrażają bardzo negatywne opinie, które tyczą się budowy stacji paliw na owej działce.

Uwagi i protesty przeciwko planowanej inwestycji złożyli w 2018 roku m.in.: mazowiecki konserwator zabytków, Ruch Kontroli Wyborów i Władzy, przewodniczący Rady Miasta, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej i Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Wojewódzki konserwator zabytków, w wydanej przez siebie opinii, stwierdził, że lokalizacja stacji paliw naprzeciwko kościoła zakłóci charakter założenia historycznego miasta, ponieważ znajdują się tam obiekty historyczne, a w takich miejscach nie powinno się lokalizować obiektów dysharmonizujących z ich charakterem i obniżających ich walory.

Niektórzy radni twierdzili, że raport o oddziaływaniu na środowisko, który musiał w swoim zakresie wykonać inwestor, może nie być wiarygodny. Apelowali do burmistrza o to, aby został wykonany jeszcze drugi raport, a wtedy będzie można porównać dane z obu.

Stanowisko przeciwko budowie stacji paliw w tym miejscu szeroko argumentował na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta radny Mieczysław Szymalski. Jako argumenty podawał m.in. to, że taka inwestycja może przede wszystkim zagrażać bezpieczeństwu i środowisku.

Radny Szymalski twierdził, że stacja paliw naprzeciwko kościoła pw. Wniebowzięcia NMP spowoduje też wzrost stężenia nieprzyjemnych zapachów, wzmożony ruch samochodowy, a także duży hałas. Ulokowanie CPN-u naprzeciwko kościoła może przeszkadzać także ludziom biorącym udział w liturgii.

Radny Stanisław Dylewski pytał się o szczegóły związane z inwestycją. Mówił, że stacja paliw będzie problemem też z innych powodów. Wymienił m.in. to, że będzie utrudnione korzystanie z głównej bramy kościoła, a prowadzona działalność spowoduje wprowadzenie ruchu samochodowego do miasta.

Na sesji obecni byli też mieszkańcy. Niektórzy z nich prezentowali krytyczne zdanie, dotyczące możliwości rozpoczęcia budowy CPN-u w tym miejscu. Niektórzy byli też niezadowoleni, jeśli chodzi o działania podejmowane przez burmistrza, twierdząc, że ma on kompetencje, aby tę budowę zatrzymać.

Według informacji, które padły na sesji, ma to być stacja PKN Orlen.

Nie tylko radni wyrażali obawę związaną z tym, że wykonany raport może nie być wiarygodny. Podobne stanowisko zajęła też jedna z przedstawicielek mieszkańców. Według mieszkanki przedstawiony raport nie jest wiarygodny, bo wykonała go firma, który zaplanowała budowę stacji paliw. Ponadto jeden z autorów raportu jest pełnomocnikiem inwestora, a w raporcie nie uwzględnia się bezpieczeństwa ludzi, którzy będą w tym miejscu przechodzić przez jezdnię.

Obwieszczeniem z dnia 12 lutego 2019 roku społeczeństwo zostało powiadomione o możliwości przeglądania akt sprawy i składania uwag, protestów oraz zażaleń w związku z planowaną inwestycją. Termin upłynął z dniem 14 marca 2019 roku.

W piątek, 15 marca, burmistrz wydał kolejne oświadczenie w sprawie budowy stacji paliw naprzeciwko kościoła.

Ostatnie uzgodnienia i konsultacje dobiegają końca. Wkrótce burmistrz będzie musiał podjąć decyzję. Być może sprawa zakończy się w sądzie.

Poniżej przedstawiamy treść najnowszego oświadczenia burmistrza.


Oświadczenie Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka w sprawie planowanej budowy stacji paliw przy ul. 3 Maja w Ostrowi Mazowieckiej

30 maja 2018 r. do Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej wpłynął wniosek inwestora w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji paliw przy ul. 3 Maja na działkach 1668/1, 1668/2 obręb 0001 Ostrów Mazowiecka.

5 czerwca 2018 r. wszcząłem postępowanie związane z wydaniem tzw. decyzji środowiskowej i przesłałem stosowną korespondencję do stron i instytucji postępowania.

29 czerwca 2018 r. wydałem postanowienie o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Zostało ono zaskarżone przez inwestora do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce.

Moje postanowienie zostało utrzymane w mocy.

30 stycznia 2019 r. do Urzędu Miasta wpłynął Raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

5 lutego 2019 r. przekazałem otrzymany Raport do właściwych instytucji.

W okresie trwania procedury Rada Miasta, z uwagi na liczne protesty w sprawie budowy stacji paliw w planowanym miejscu, podjęła dwa negatywne stawiska, które zostały przekazane do wszystkich posłów i senatorów z okręgu.

Podczas trwającego postępowania administracyjnego biorę pod uwagę wszystkie opinie, zastrzeżenia i protesty wpływające od instytucji i osób prywatnych.

Jako mieszkaniec miasta jestem przeciwny budowie stacji paliw w planowanej lokalizacji.

W załączeniu przedstawiam harmonogram podjętych przeze mnie działań w tej sprawie.

Jerzy Bauer
Burmistrz Miasta


Szczegółowy harmonogram działań podjętych w tej sprawie przez burmistrza dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej.

Źródło zdjęcia:https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

Miasto przekaże teren pod budowę nowej komendy policji

15 marca 2019, Miłosz Magrzyk

Inwestycja może kosztować nawet 30 mln złotych.

Kino historyczne już w poniedziałek (wideo)

14 marca 2019, Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, red. MK

Tym razem organizatorzy zapraszają na film pt. "Azyl".

Od 1 kwietna znów będzie można jeździć skuterem

14 marca 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

Program, do którego przystąpiło Miasto Ostrów Mazowiecka i kilka gmin z terenu powiatu powraca również w tym roku.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]