Tragiczny początek roku na mazowieckich drogach

Dodano: 4 kwietnia 2019 07:50, Autor: KWP zs. w Radomiu, red. MK

Od początku stycznia do końca marca śmierć na drogach poniosło już ponad 70 osób, to ponad 30 procent więcej niż w roku ubiegłym.
Pomimo, iż w ubiegłym roku zanotowaliśmy spadek ogólnej liczby zdarzeń drogowych, to paradoksalnie nastąpił wzrost liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz ofiar śmiertelnych i niestety taka tendencja utrzymywała się że przez pierwsze trzy miesiące 2019 roku.
REKLAMA


Porównując je z analogicznym okresem roku ubiegłego, z ogromnym niepokojem zauważamy znaczny wzrost wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Od początku stycznia do końca marca śmierć na drogach poniosło już ponad 70 osób, to ponad 30 procent więcej niż w roku ubiegłym.

Co do przyczyn, statystyki mówią same za siebie, jeżeli chodzi o kierujących to nadal przeważa nadmierna prędkość, jednak w ciągu tych trzech miesięcy zauważamy niepokojący wzrost liczby wypadków spowodowanych nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu, próbą wymuszenia tego pierwszeństwa. Technika daje nam coraz lepsze możliwości, nasze samochody mają coraz lepsze osiągi, jednak żaden mechanizm nie uratuje nam życia jeżeli zabraknie czynnika ludzkiego jakim jest rozsądek.

Analizując natomiast wypadki z udziałem pieszych zauważamy wzrost liczby wypadków poza obszarem zabudowanym, w miejscach niedoświetlonych, gdzie dodatkowo piesi poruszają się niewłaściwą stroną drogi, bez elementów odblaskowych. Co prawda dzień mamy coraz dłuższy, jednak zawsze warto nosić ze sobą elementy odblaskowe. Pamiętajmy, że elementy odblaskowe warto nosić również w mieście, gdzie w gąszczu świateł samochodów nie zawsze jesteśmy wystarczająco widoczni dla kierowców.

Aura jaka jest za oknem może być powodem rozkojarzenia, jednak będąc na drodze musimy być czujni i skoncentrowani. Często w opisie wypadku czytamy: "z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu..., zjechał do przydrożnego rowu..., najechał na tył poprzedzającego pojazdu..." Taką niewyjaśnioną przyczyną może być chociażby korzystanie z telefonu komórkowego, co w połączeniu z nadmierną prędkością prowadzi do tragedii.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie rozsądku. Pamiętajmy że nie jesteśmy sami na drodze. Dbajmy o życie swoje i innych użytkowników dróg. My ze swojej strony, dołożymy wszelkich starań, aby poprawić bezpieczeństwo na mazowieckich drogach i mamy nadzieję, że dzięki rozsądkowi i odpowiedzialności wszystkich uczestników ruchu drogowego, na drogach Mazowsza będzie bezpieczniej.

Autor: podkom. Emilia Kosma/WRD KWP

Zobacz również

Ostrowska policja poszukuje świadków

4 kwietnia 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Wszystkie osoby mające wiedzę na temat opisanych zdarzeń proszone są o kontakt z ostrowską policją.

Jechał 103km/h na obszarze zabudowanym

3 kwietnia 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Od początku tego roku do 2 kwietnia ostrowscy policjanci zatrzymali 21 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h na obszarze zabudowanym.

Kierował autem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie

3 kwietnia 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Wczoraj ostrowscy policjanci zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierowcę.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]