Wystawa Piąta w Galerii Pasaż Sztuki

Dodano: 24 kwietnia 2019 11:58, Autor: Teatr Scena Kotłownia, red. MK

Galeria Pasaż Sztuki w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza na Wystawę Piątą pt. "Polskie Łąki - różnorodność biologiczna".
Wystawę będzie można oglądać od 29 kwietnia do 26 maja 2019, a wernisaż wystawy zaplanowany jest na 29 kwietnia o godz. 18.00. W czasie wernisażu będzie okazja wysłuchania prelekcji biologa Pawła Cieśluka na temat "bioróżnorodności - jej zagrożeń i konieczności ochrony".
REKLAMA


"Polskie Łąki - różnorodność biologiczna" łączy dwa wątki mojej twórczości fotograficznej, czyli fotografię krajobrazową i entomologiczną. Wątek pejzażowy to efekt mojego pobytu na plenerze fotograficznym w Kamieńczyku nad Liwcem, latem zeszłego roku. Wątek entomologiczny zaś to zdjęcia motyli i innych owadów jako tych przedstawicieli Różnorodności Biologicznej, które również są ciekawe i pożyteczne.

Wystawa "Polskie Łąki" to też pretekst do wspomnienia o różnorodności biologicznej. Czym ona jest? To cały świat żywych kolorów, zapachów i form. Każda z tych form, tak jak w wielkim przedstawieniu, ma swoją rolę, tyle, że są mniejsi i więksi aktorzy. Tacy, których obecności nikt nie zauważy i tacy których brak "kładzie" całą sztukę. Ci główni aktorzy to gatunki zwane zwornikowymi, bo od nich zależy utrzymanie środowiska dla pozostałych. Kiedy giną, zagraża to całemu ekosystemowi. Te główne gatunki to np. pszczoły i trzmiele. Gdyby wyginęły, to gatunkowi ludzkiemu pozostałoby 2 lata życia.

Niestety, nie dla wszystkich jest to oczywiste. W jaki więc sposób przekonać dzieci i dorosłych, że w sieci życia powiązania są tak kruche, tak łatwe do zniszczenia? Potrzebna jest praca nad zmianą odbioru Bioróżnorodności Biologicznej w ogóle, a owadów w szczególności, z tych nikomu nie potrzebnych "robali" na zwierzęta niezbędne z punku widzenia funkcjonowania całego środowiska, którego my sami jesteśmy częścią. Nade wszystko powinna też zapanować wrażliwość i podziw dla otaczającego nas świata przyrody oraz troska, aby tego świata na zawsze nie utracić.


Źródło zdj. Teatr Scena Kotłownia

Zobacz również

Dzieci wracają do przedszkola. Koniec strajku w MP nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej

24 kwietnia 2019, Miłosz Magrzyk

W wielu placówkach w kraju strajk trwa nadal. Na razie nauczyciele nie porozumieli się z rządem.

Ostatni tydzień wystawy

24 kwietnia 2019, Teatr Scena Kotłownia, red. MK

Jeszcze do końca tygodnia można oglądać wystawę prac Doroty Tarskiej w Galerii Pasaż Sztuki w Ostrowi Mazowieckiej.

15 kolizji i 2 nietrzeźwych kierowców zatrzymanych w weeknd

23 kwietnia 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Od piątku do poniedziałku policja odnotowała 15 kolizji drogowych oraz zatrzymała dwóch nietrzeźwych kierujących.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]