W Nagoszewie będą kształcić przyszłych pilotów (zdjęcia, wideo)

Dodano: 25 kwietnia 2019 07:48, Autor: Miłosz Magrzyk

Jest to pierwsza szkoła lotnicza w regionie. Rekrutacja rozpoczyna się już 13 maja.
Piękna perspektywa otwiera się dla osób zainteresowanych tematyką lotniczą.

REKLAMAW środę, 24 kwietnia, w Urzędzie Gminy w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowano konferencję, w której udział wzięli: Jan Rzewnicki i Piotr Rutkowski - obaj z Mazowieckiego Stowarzyszenia Pilotów, Jacek Jarmuła - zastępca dyrektora Centrum Szkolenia Lotniczego - Technikum Lotnicze w Nagoszewie, Anna Kalbarczyk - dyrektor Ośrodka Szkolenia Lotniczego "Targor Flight Club" w Grądach oraz Waldemar Brzostek - wójt gminy Ostrów Mazowiecka.

Szkoła w Nagoszewie będzie kształcić w różnych zawodach związanych z lotnictwem. Osoba, która interesuje się tą tematyką, może zdobyć wykształcenie w zakresie technika awionika, technika mechanika lotniczego, technika lotniskowych służb informacyjnych lub technika eksploatacji portów i terminali.

Oferta technikum jest skierowana do absolwentów ósmych klas szkół podstawowych oraz trzecich klas gimnazjum.

Nauczanie będzie składało się z 2 etapów. Pierwszym z nich ma być nauczanie teoretyczne, które będzie realizowane w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Nagoszewie, drugim etapem będzie nauczanie praktyczne na lotnisku w Grądach.

W szkole szczególną uwagę będzie kładło się także na naukę języka angielskiego.

- Dla przyszłych uczniów zapewniono 30 miejsc w ostrowskiej bursie szkolnej. Zostanie również zorganizowany transport. Młodzież będzie mogła dojechać z bursy szkolnej do szkoły w Nagoszewie i z powrotem - mówił podczas konferencji Jacek Jarmuła, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Lotniczego.

Trwają starania, aby zorganizować także transport dla uczniów, którzy nie będą mieszkać na terenie bursy.

O przyjęcie do szkoły w równym stopniu mogą ubiegać się zarówno chłopcy, jak i dziewczęta.

Goście mówili, że w Polsce praktycznie nie ma techników lotniczych - jedno jest w Warszawie, drugie w Ciechanowie. Kształcą one jednak tylko mechaników lotniczych.

Obecnie szkoła jest w trakcie realizacji elektronicznego systemu rekrutacji, ale na razie każdy kandydat musi się zgłosić do sekretariatu osobiście.

Potrzebne dokumenty można pobrać ze strony internetowej, następnie je wypełnić i złożyć w sekretariacie.

Podczas konferencji przedstawiciele omawiali też zasady rekrutacji do szkoły. Rekrutacja rozpocznie się już niedługo, bo 13 maja. Planowane uruchomienie technikum datowane jest na 1 września 2019 roku.

Każdy, kto chciałby porozmawiać z prawdziwymi pasjonatami lotnictwami, a przy okazji przekonać się, czy warto obrać taki kierunek kształcenia, zaproszony jest na "Majówkę w Grądach", która odbędzie się 10 maja.

To właśnie tam uczniowie będą mogli porozmawiać z dyrekcją Ośrodka Szkolenia Lotniczego. Nie zabraknie też personelu lotniczego i pokładowego jednego z dużych przewoźników lotniczych; będą wystawione też statki powietrzne, a piloci i obsługa techniczna przybliżą tajniki działania samolotów. Na spotkaniu w Grądach będą przygotowane też teczki dla przyszłych kandydatów.

- Szkoła w Nagoszewie ma być pierwszą, w której kształcić będą się nie tylko przyszli mechanicy, ale także piloci. Co ważne, w tej części kraju nigdy nie było szkoły lotniczej. Nie podejmowano też żadnych inicjatyw związanych z lotnictwem. Szkoła w Nagoszewie jest pierwsza - mówił podczas spotkania jeden z zaproszonych gości.

Założyciele chcą, aby młodzież, która przystąpi do nauki w szkole na kierunku technika awionika, mogła otrzymać licencję pilota.

Podczas konferencji zaproszeni goście opowiadali również o tym, jak będzie wyglądało kształcenie. Oprócz przedmiotów podstawowych uczniowie będą zapoznawać się z też z przedmiotami dodatkowymi. Mówiono też o kadrze, która będzie wykładała przedmioty związane z lotnictwem.

Na razie w szkole przewidzianych jest około 120 miejsc. To wszystko jest jednak sprawą rozwojową.

Na konferencji goście mówili też o możliwościach zatrudnienia absolwenta szkoły i o tym, że chcą pokazać młodych ludziom różne kierunki rozwoju. Chcą pokazać, że można pracować wszędzie na świecie, a nie tylko w okolicy miejsca zamieszkania.

- Organem prowadzącym będzie Mazowieckie Stowarzyszenie Lotników, ale charakter ukończenia szkoły jest taki sam, jak każdej innej szkoły publicznej - powiedział na koniec wójt Waldemar Brzostek.

Szczegółowych informacji można szukać w następujących źródłach:

- na stronie internetowej www.technikumlotnicze.pl
- pod numerem tel.: 797 365 665
- pod adresem e-mail: [email protected].

Zobacz również

Premiera w Teatrze Scena Kotłownia

25 kwietnia 2019, Teatr Scena Kotłownia, red. MK

Teatr Scena Kotłownia zaprasza na premierę spektaklu pt. "Tango".

Rajd Rowerowy im. Janka Sikory

25 kwietnia 2019, Stowarzyszenie Zakręcona Ostrów, red. MK

Stowarzyszenie Zakręcona Ostrów zaprasza na V Rajd Rowerowy im. Janka Sikory.

Zajęcia sportowo-rekreacyjne w MOSiR

25 kwietnia 2019, MOSiR, red. MK

W programie dzisiejszych zajęć znalazły się m.in.: gry i zabawy na hali sportowej, sali fitness i świeżym powietrzu oraz gry planszowe.

Komentarze

Add comment

Dodano: 27 kwietnia 2019 00:49, heninsyn (heninsyn)

... mało ambitne - dodajcie kosmonautykę i ufologię ! :(

 

Dodano: 27 kwietnia 2019 09:22, (dario256)

Czy wy widzicie co piszecie? Szkoła będzie kształcić pilotów, a w artykule : Szkoła w Nagoszewie będzie kształcić w różnych zawodach związanych z lotnictwem. Osoba, która interesuje się tą tematyką, może zdobyć wykształcenie w zakresie technika awionika, technika mechanika lotniczego, technika lotniskowych służb informacyjnych lub technika eksploatacji portów i terminali. Technik obsługi a pilot to chyba spora różnica?

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Usługi Koparkowe Artur Litewiak

ul. Różańska 173
07-300 Ostrów Mazowiecka

Centrum dociepleń CAPAROL

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

PROFESJONALNA CHEMIA BUDOWLANA !

Catering Dietetyczny NA-LEKKO

07-300 Ostrów Mazowiecka

Dieta? Weź to na lekko! ;)

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]