228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (zdjęcia, wideo)

Dodano: 3 maja 2019 16:23, Autor: Miłosz Magrzyk

Konstytucja 3 Maja była 2. na świecie i 1. w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.
Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową, którą przyjął Sejm Czteroletni. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale 3 maja obchodzi się też święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

REKLAMAW Ostrowi Mazowieckiej obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęto od mszy św. za Ojczyznę, którą odprawiono w kościele pw. WNMP.

Następnie uroczystości przeniosły się na plac Wolności. Odegrano hymn państwowy.

Później głos zabrał Jerzy Bauer, burmistrz miasta.

- Przez te niemal 230 lat w sercach i umysłach Polaków - w Polsce i na emigracji - sprawa Konstytucji 3 Maja, sprawa niepodległego państwa i bytu narodu była pielęgnowana. Tak też jest dzisiaj.

Burmistrz mówił, że własne państwo jest rzeczą ważną. W państwie ważny jest samorząd, instytucje, nasze rodziny, swoboda działania, prowadzenia działalności gospodarczej oraz stowarzyszania i wypowiadania się. Mówił też o tym, jak ważne jest dbanie o Ojczyznę. Podkreślił, że jest to duża odpowiedzialność.

- Tak, jak niemal 230 lat temu, nasi poprzednicy podjęli sprawę naprawy Rzeczpospolitej, tak samo my podejmujemy w Ostrowi wszystkie konieczne wyzwania, przed którymi stoi miasto - mówił burmistrz Jerzy Bauer.

Burmistrz wspomniał też o inwestycjach, które są w planach realizacji.

Później głos zabrał Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

- 228 lat temu Polska była liderem, jeśli chodzi o nowoczesne myślenie i nowoczesne spojrzenie na państwo. To był triumf myśli i triumf odwagi w okolicznościach niezwykle niesprzyjających - mówił w swoim wystąpieniu minister cyfryzacji. - Pokazaliśmy, że Polacy potrafią patrzeć w przyszłość - dodał.

Minister Marek Zagórski oznajmił, że cały czas walczymy o nowoczesną Polskę. Odwołując się do programów rządowych, stwierdził, że realizacja obecnej polityki rządu jest właśnie dbaniem o rozwój państwa polskiego.

Następnie do zgromadzonych przemówiła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

Magdalena Gawin odwołała się do historii Ostrowi Mazowieckiej oraz do tego, jakie inwestycje zostały, są w trakcie lub będą realizowane w mieście.

- Uchwalenie konstytucji pokazało, że Polska była nastawiona na modernizację i na unowocześnienie. Chcieliśmy całkowicie zreformować swoje państwo - mówiła wiceminister Gawin. - Historia Konstytucji 3 Maja to jest dla nas wszystkich lekcja historii, która powinna być zapamiętana. Nie możemy sobie nigdy dać odebrać państwa - dodała.

Na koniec głos zabrał starosta Zbigniew Chrupek.

- Konstytucja 3 Maja była zbiorem praw, zbiorem dokumentów, które dawały wówczas, czyli w 1791 roku, wyzwanie, że jesteśmy wolnym narodem i wymagamy od naszych sąsiadów, od państw ościennych, żeby szanowały nasz naród i naszą wolność. Do dzisiaj przy tym trwamy - mówił starosta.

Później przyszedł czas na odczytanie Apelu Pamięci i salwę honorową.

Następnie delegacje władz samorządowych, organizacji młodzieżowych, społecznych i kombatanckich, instytucji zakładów pracy i przedstawiciele mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej złożyli kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem.

Odegrano też Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego; później zgromadzeni mogli podziwiać część artystyczną.

Uroczystość odbyła się z udziałem asysty 52. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT w Komorowie i 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. Wartę honorową pełniła 29. DH "Pogodni", 40. Ostrowska Wielopoziomowa DH "Horyzont" i 1. Ostrowska Gromada Zuchowa "Przyjaciele ze Stumilowego Lasu".

O muzyczną oprawę uroczystości zadbała orkiestra.
Zobacz również

Dzieje się w Ostrowi: maj 2019

3 maja 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

W maju w Ostrowi Mazowieckiej odbędzie się kilka ciekawych wydarzeń.

Oferty pracy aktualne na dzień 02.05.2019 r.

3 maja 2019, PUP Ostrów Maz., red. MK

Sprzedawca, kelner, operator CNC - zobacz, kogo potrzebują do pracy w ostrowskim PUP.

Policja poszukuje świadków

2 maja 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Wszystkie osoby mające informację na temat opisanych zdarzeń proszone są o kontakt z policją.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

DIETA Z PODLASIA Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

ZMIEŃ DIETĘ NA LEPSZĄ! ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

BLACK BURGER

ul. Mieczkowskiego 11
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zawsze będziemy się starać być Twoim "lepszym American Burger Barem" !

Kacper Napiórkowski - Hydraulika

ul. Leona Wyczółkowskiego 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Kompleksowe usługi hydrauliczne.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]