Wiemy, jak może wyglądać mała Jedynka (zdjęcia, wideo)

Dodano: 3 września 2019 17:28, Autor: Miłosz Magrzyk

Do konkursu zgłoszono 10 projektów. Wybór nie był łatwy, ponieważ każdy z nich miał różne wady i zalety.
O potrzebie budowy nowego budynku szkoły w Ostrowi Mazowieckiej mówiono od dawna. Wielokrotnie pojawiały się pytania o to, czy budynek małej Jedynki, do którego uczęszczają dzieci, jest bezpieczny. Na tę kwestię zwróciła uwagę jakiś czas temu jedna z naszych czytelniczek, która w przesłanej korespondencji pisała, że kiedyś szkoła miała tam funkcjonować tymczasowo, a taki stan rzeczy trwa już ćwierć wieku. Poinformowała również o tym, że wiele osób jest zaniepokojonych stanem dużego budynku szkoły.

REKLAMAWtedy to na pytanie czytelniczki pracownicy urzędu miasta odpowiedzieli, że samorząd Ostrowi Mazowieckiej zaplanował na ten cel w budżecie miasta na 2019 r. odpowiednie środki finansowe. Zadanie to wpisano również do wieloletniej prognozy finansowej miasta, która obejmuje lata 2019 - 2029.

Jednocześnie stwierdzono, że jednym z podstawowych zadań szkoły jest zapewnienie higienicznych i bezpiecznych warunków pracy i nauki. Poinformowano też o systematycznym monitorowaniu jednostek oświatowych, jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa, oraz przekazano informację, że podczas przeglądu budynku, który wykonano 20 kwietnia 2018 roku w SP nr 1 przy ul. Partyzantów 39, nie stwierdzono nieprawidłowości.

Burmistrz mówił o potrzebie budowy szkoły

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrów Mazowiecka, która odbyła się w czwartek, 7 marca, burmistrz poinformował o tym, że miasto wynegocjowało cenę za działkę, na której ma powstać nowa szkoła. Do działki o powierzchni ok. 5000 metrów wyrażono chęć dokupienia działki sąsiedniej, której powierzchnia jest bardzo podobna. Cena, którą wynegocjowano z właścicielami, wynosi 2 mln 290 tys. złotych.

Ze względu na zły stan budynku Jerzy Bauer, burmistrz miasta, przyznał, że istnieje pilna potrzeba budowy budynku zastępczego, a poprawa warunków pracy nauczycieli i uczniów pozostaje priorytetem. Do tegoż budynku uczęszczają na zajęcia najmłodsi uczniowie SP nr 1. Uczy się tam około kilkuset dzieci.

Włodarz miasta poinformował, że oprócz oferty szkolnej trzeba będzie poważnie zastanowić się także nad ofertą przedszkolną, a być może nawet nad utworzeniem żłobka. Oznajmił, że jest to ważne z tego powodu, iż polski rząd wspiera obecnie budowę żłobków, dlatego istniałaby możliwość otrzymania na ten cel środków finansowych. Burmistrz dodał, że podjęcie decyzji o budowie szkoły to historyczna chwila.

Wielu radnych miało wątpliwości, jeśli chodzi o propozycję budowy szkoły przy ul. Partyzantów. Niektórzy z nich twierdzili, że inne lokalizacje będą o wiele lepsze. Radni proponowali rozwiązanie polegające na wykorzystaniu któregoś z terenów należących do miasta. Jako argumenty przemawiające za tym, aby nie budować szkoły przy ul. Partyzantów, podawali m.in. to, że do kosztów budowy trzeba będzie dodać jeszcze koszty związane z wykonaniem przebicia od ul. Partyzantów do ul. Trębickiego. Oprócz kosztów przebicia radni zwracali też uwagę na koszty związane z wykupieniem gruntów pod budowę dróg dojazdowych, koszty doprowadzenia mediów czy koszty rozbiórki starych budynków, które znajdują się obecnie na terenie działki. Radni zwracali też uwagę na to, że obecnie jest bardzo duży problem z zaparkowaniem samochodu w pobliżu szkoły. Na teren budowy proponowano m.in. działkę przy ulicy Pasterskiej czy Małkińskiej.

Niektórzy radni stwierdzili, że zawsze będą za inwestycjami, które mają przyczynić się do rozwoju miasta, jednak nie mogą zagłosować pozytywnie za czymś, co w pełni ich nie przekonuje.

Burmistrz oznajmił, że wybranie działki pod budowę szkoły to bardzo złożone zadanie, a każda z proponowanych lokalizacji ma plusy i minusy. Najważniejsze jest to, żeby wypracować stanowisko, które w jak najlepszy sposób doprowadzi do pogodzenia interesów każdej ze stron.

Mówiono także o tym, jakie będą następne etapy, jeśli chodzi o realizację tej inwestycji. Włodarz Ostrowi powiedział, że następne etapy realizacji zadania polegającego na budowie szkoły będą składały się z ogłoszenia konkursu na koncepcję architektoniczną oraz zamówienia dokumentacji na budowę. Stwierdzono, że budowa szkoły może zacząć się już za rok.

Konkurs

Pojawiło się wielu chętnych, którzy przystąpili do udziału w konkursie zatytułowanym "Opracowanie koncepcji budynku szkoły podstawowej i przedszkola publicznego w Ostrowi Mazowieckiej". Jak poinformował urząd miasta, w każdej z 10 prac konkursowych zaproponowano rozwiązania funkcjonalne, nowatorskie i bardzo pomysłowe.

Każdy pomysł trzeba było dokładnie przeanalizować oraz stwierdzić, czy dobrze wpisuje się on w potrzeby mieszkańców. Potrzeba było czasu, aby wybrać projekt, który najlepiej spełni oczekiwania rodziców i dzieci. Sąd konkursowy tworzyli: Marek Zagroba, Adam Radomski, Sylwia Katarzyna Kos, Dorota Ambroziak i Daniel Choinka.

Dzisiaj, 3 września, o godz. 14.00, w sali konferencyjnej ratusza, nastąpiło publiczne ogłoszenie wyników konkursu.

- Przelew pieniędzy za działkę zrobiliśmy wczoraj. Tę kwestię mamy już domkniętą. Dzisiaj wypełnia się jeden z podstawowych etapów budowy szkoły, czyli rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję nowego budynku. Od tego rozpoczyna się faza realizacji - mówił burmistrz Jerzy Bauer.

Burmistrz podziękował radnym, którzy wsparli potrzebę budowy szkoły.

- Chcemy, aby proces inwestycyjny przebiegał maksymalnie szybko. Po rozstrzygnięciu konkursu będziemy chcieli na 2 lub 3 tygodnie wyeksponować zwycięskie prace w Internecie i SP nr 1. Będziemy się konsultować i zbierać opinie. W tym czasie będziemy, zgodnie z naszym regulaminem, prowadzili negocjacje z 3 pracowniami - tymi, które zajęły I, II, III miejsce, na temat przyszłego zamówienia dokumentacji budowlanej - mówił burmistrz Bauer. - Szacujemy, że negocjacje zakończymy do połowy października, a w drugiej połowie podpiszemy umowę. Według doświadczeń architektów i inżynierów opracowanie tej dokumentacji, włącznie z pozwoleniem na budowę, powinno trwać nie dłużej niż do przyszłych wakacji. Sądzimy, że uda się dotrzymać tego terminu. Następnym etapem będzie ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy - dodał włodarz miasta. - Najwcześniej, jeśli wszystko pójdzie dobrze, jeśli rynek zareaguje, jeśli będą oferty, możemy rozpocząć budowę jesienią przyszłego roku, a najpóźniej wiosną 2021 roku. Czas budowy tego obiektu to półtora lub dwa sezony budowlane. W perspektywie najbliższych 3 lat jest oddanie budynku do użytku - mówił burmistrz.

Następnie głos zabrał Adam Radomski.

- Temat nie był łatwy. Nasza działka ma nietypowe kształty. W tę działkę należało wpasować cały szereg funkcji szkoły i przedszkola. Do naszej oceny wpłynęło 10 prac, chociaż pracowni, które deklarowały chęć wzięcia udziału w konkursie, zgłosiło się jeszcze więcej. Prac jednak od nich nie otrzymaliśmy. Jedna z prac, która wpłynęła, nie mogła podlegać ocenie, ponieważ była niekompletna. Stał przed nami trudny wybór - mówił Adam Radomski.

Wyniki

I miejsce zajęła firma Graphite Group sp. z o.o. z Łodzi, II miejsce zajęła firma Limba Eko sp. z o.o. z Krakowa, a III miejsce firma Atelier Zetta - Zenon Zabagło. Przedsiębiorstwo to swoją siedzibę ma w Białymstoku.

Sąd konkursowy stwierdził, że rozwiązania zaproponowane przez firmę, która zajęła I miejsce, są ciekawe. Adam Radomski przyznał, że to, co ich urzekło, dotyczy nie tylko ciekawego rozplanowania pomieszczeń, ale też prostoty projektu.

- Bryła obiektu została bardzo pomysłowo wkomponowana w kształt działki. Ciekawie wykorzystano różnicę poziomów działek oraz pomysłowo rozplanowano miejsca parkingowe. Miałyby znaleźć się one m.in. w kondygnacji - 1, pod budynkiem - mówił.

Miejsca parkingowe miałyby znaleźć się też od ulicy Trębickiego i na działce, która została ostatnio zakupiona. Przy budowie szkoły nacisk będzie kładziony też na montaż instalacji OZE.

Pytania zadawali: radna Anna Krajewska, wiceprzewodniczący rady Krzysztof Laska i radna Jolanta Kwiatkowska.

Pytano się o to, czy nie będzie problemu z gromadzeniem się wody w tamtej lokalizacji, zwracano uwagę na materiały, z jakich szkoła miałaby zostać wykonana, mówiono też dużo o ewentualnym rozmieszczeniu miejsc parkingowych.

- Liczymy na komentarze i sugestie. Jesteśmy w stanie skorygować różne rzeczy, kiedy jest na to czas. Potem już dużo trudniej jest z obranej ścieżki zawrócić - powiedział na koniec spotkania burmistrz.

Koszty budowy szkoły będą zależne od tego, jaką ostatecznie wersję przybierze projekt.

Poniżej prezentujemy zdjęcie projektu, który otrzymał I miejsce.Źródło zdjęcia: Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej


Zobacz również

Remis po trudnej walce z Mławianką

3 września 2019, Miłosz Magrzyk

Starcie nie należało do łatwych. Żadna z drużyn nie miała zamiaru przegrać meczu.

1 wypadek, 5 kolizji - policja podsumowuje weekend

3 września 2019, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Funkcjonariusze zatrzymali również osoby, które kierowały pojazdami mechanicznymi, będąc w stanie nietrzeźwości.

75. rocznica Akcji "Burza" i bitwy pod Pecynką (zdjęcia)

3 września 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

Po raz kolejny uczczono pamięć o polskich bohaterach poległych w bitwie pod Pecynką.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bar Imbiss

ul. 3 Maja 43
07-300 Ostrów Mazowiecka

Co dzień inne danie obiadowe!

Restauracja Tandem

ul. Kościuszki 38 F (dojazd od ul. Widnichowskiej)
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

ŻALMAL

ul. Duboisa 82
07-300 Ostrów Mazowiecka

Żaluzje, rolety, moskitiery, markizy, karnisze, plisy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]