Narodowe Czytanie w ostrowskiej bibliotece (zdjęcia, wideo)

Dodano: 8 września 2019 08:11, Autor: Miłosz Magrzyk

W Ostrowi czytano fragmenty 4 tekstów, w których można odnaleźć uniwersalne treści.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

REKLAMAOsiem lektur, które zostały wybrane na Narodowe Czytanie w 2019 roku, to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.

Prezydent Andrzej Duda, uzasadniając wybór tekstów, pisał, że te właśnie utwory mają wspólny mianownik - polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Zwięzła forma idzie w nich w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Do dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą, że w życiu ludzie powinni kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o własnej historii.

7 września w ogrodzie letnim MBP w Ostrowi Mazowieckiej też można było usłyszeć fragmenty 4 tekstów. Czytali uczniowie, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej i seniorzy.

Najpierw czytano "Sawę" Henryka Rzewuskiego, następnie "Katarynkę" Bolesława Prusa, później "Orkę" Władysława Reymonta, a na koniec tekst "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza.

Wydarzenie zorganizowane w ogrodzie bibliotecznym zostało wzbogacone o krótkie spotkanie autorskie z jedną z uczestniczek Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej - Anną Lendzioszek. Poetka zaprezentowała kilka utworów, które napisała specjalnie na wczorajszą uroczystość. Anna Lendzioszek nie tylko przeczytała część napisanych przez siebie wierszy. Podzieliła się również refleksją dotyczącą tworzenia oraz wspomniała o tym, jak wygląda jej pisarski warsztat.

Z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania kancelaria prezydenta RP przesłała do biblioteki okolicznościową pieczęć. Osoby, które przyniosły własne egzemplarze czytanych nowel, mogły cieszyć się z pamiątkowego stempla, który został w tych nowelach złożony.

Całość zakończył piknik przygotowany przez MP nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej.

Zobacz również

Kosewo: wójt wyznaczył nagrodę za pomoc w ujęciu podpalacza

7 września 2019, Miłosz Magrzyk

Cała sprawa ma związek z serią pożarów, które wybuchły na terenie Kosewa.

Jakie sprawy urzędowe załatwisz przez internet?

6 września 2019, Materiał partnera

Cyfryzacja administracji publicznej w Polsce właściwie staje się faktem.

MOSiR zaprasza kibiców na Ostrowskie Igrzyska Firm

6 września 2019, MOSiR, red. MK

Już po raz czwarty miejskie zakłady pracy oraz jednostki samorządowe będą rywalizowały w Ostrowskich Igrzyskach Firm.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ART Nieruchomości

ul. Bolesława Prusa 50
07-300 Ostrów Mazowiecka

DOM W OSTROWI MAZ. W CENIE MIESZKANIA! WYOSKI STANDARD!

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

NEW YORK CITY PIZZA

ul. Zambrowska 106
07-300 Ostrów Mazowiecka

New York Bistro zmieniło się w New York City Pizza!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]