Zero na koncie? Oby tak dalej!

Dodano: 8 listopada 2019 12:39, Autor: Ministerstwo Cyfryzacji, red. MK

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy? Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty.
Konto punktów karnych to chyba jedyny rachunek, na którym lepiej mieć mniej niż więcej, a najlepiej - nic. Kiedy ostatni raz sprawdzaliście na nim swoje saldo? Nie, nie musicie jechać na komisariat, by to zrobić - skorzystajcie z e-usługi Ministerstwa Cyfryzacji.
REKLAMA


24 i basta!
Obecny limit punktów karnych dla doświadczonych kierowców to 24. Ci z mniejszym doświadczeniem, czyli cieszący się prawem jazdy mniej niż rok, maksymalnie mogą zarobić 20. Dlatego przede wszystkim warto jeździć ostrożnie, a jeśli zdarzyło nam się wykroczenie - jeździć jeszcze ostrożniej. To co w tej sytuacji możemy zrobić szybko - to sprawdzić, czy na pewno nie mamy nic na sumieniu.

- Tylko w tym roku, od początku stycznia do końca października, Polacy sprawdzili online swoje punkty karne ponad 454 tysięcy razy. Dla porównania - przez cały ubiegły rok - niemal 362 tysiące razy. To kolejny dowód na to, że coraz chętniej korzystamy z e-administracji - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Kiedy najczęściej korzystamy z tej możliwości? Luty, maj, październik - to miesiące, w których polscy kierowcy najczęściej sprawdzali swoje konta. W lutym zrobili to 69 615 razy, w maju - 49 124, a w październiku - 48 328.

Szybko i bezpiecznie
A czego potrzeba, by to zrobić? Profilu zaufanego. Jeśli jeszcze go nie masz, załóż nahttp://www.pz.gov.pl! Warto!
- To profil zaufany potwierdza naszą tożsamość w internecie. To dzięki niemu nikt poza nami nie dowie się, ile punktów mamy na koncie - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ta zasada działa też w drugą stronę - możesz sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie możesz dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny.
Zbliżamy się do celu. Za chwilę wszystko będzie jasne. Oto najkrótsza droga do sprawdzenia liczby punktów karnych:
1.       Wejdź na http//www.GOV.pl
2.       W sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierz Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne
3.       Kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zaloguj się profilem zaufanym.
Dotarłeś do celu! Informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu.

Znikający punkt
Jeśli informacja na ekranie nie jest powodem do dumy, pewnie zadasz sobie pytanie: kiedy te punkty znikną?! Już odpowiadamy:
?         - gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
?         - gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych - jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych - jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma Twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Nie wszyscy wiedzą, że punkty karne możemy podzielić na tymczasowe i aktywne. Tymczasowe to te, za które nie przyjęliśmy mandatu - nie są naliczone na konto, czekają na orzeczenie sądu. Aktywne punkty karne to te, które mamy na koncie.

Wyjątkowo punkty karne nie znikną z Twojego konta w dwóch przypadkach - jeżeli suma Twoich tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów - jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok).

I również dlatego warto jeździć ostrożnie.
Bezpiecznej drogi!


Zobacz również

Kolizja na ul. Dubois

7 listopada 2019, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Kierowcy nie odnieśli obrażeń. Mężczyzna, który prowadził ciężarówkę, został ukarany mandatem.

W Ostrowi będzie 28. Finał WOŚP

7 listopada 2019, Fundacja Dzień Dobry

Do sztabu mogą zgłaszać się osoby, które chcą zostać wolontariuszami.

Dzieje się w Ostrowi: listopad 2019

4 listopada 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

W programie wydarzeń na listopad znalazło się kilka cyklicznych, ale też nowe wydarzenia.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Salon Orange

ul. Kilińskiego 1/6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

START! Szkoła Języka Angielskiego

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Z nami mówisz i myślisz po angielsku bez przerwy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]