Powiat pokryje stratę finansową szpitala (zdjęcia, wideo)

Dodano: 29 listopada 2019 08:14, Autor: Miłosz Magrzyk

Powiat ostrowski pokryje stratę finansową, która wynosi niemal milion złotych.
W czwartek, 28 listopada, zebrała się Rada Powiatu. Radni przyjęli protokół z sesji, która odbyła się 14 listopada, oraz zapoznali się z informacją o pracy Zarządu Powiatu Ostrowskiego. Następnie przeszli do zadawania pytań.

REKLAMAPrzewodnicząca Dorota Subda poprosiła starostę Zbigniewa Chrupka o zdementowanie plotki na temat przejęcia szkoły w Małkini, prowadzonej przez powiat, przez samorząd gminy Małkinia.

Radny Swaczyna zadał pytanie w sprawie kształcenia dualnego w szkołach. Mówił o przedsiębiorcach, którzy takim kształceniem są zainteresowani. Radny pytał się także o to, dlaczego podpisano umowę z urzędem miasta w sprawie wprowadzenia kształcenia dualnego w szkołach prowadzonych przez powiat.

- Czy dalej ujmuje pan w swym programie, w tej kadencji, budowę zakładu opiekuńczo-leczniczego przy szpitalu? Czy pan starosta już wsparł inicjatywę wójta gminy Nur, który chce utworzyć w swoich zasobach lokalowych zakład opiekuńczo-leczniczy i zabiega o współpracę z powiatem? - pytał radny Władysław Krzyżanowski.

Radny pytał się także o to, czy prawdą jest, że realizowany jest 1. punkt programu naprawczego SPZZOZ, który zakłada utworzenie płatnego parkingu.

- Jeśli tak, to jaki jest planowany koszt tego przedsięwzięcia, i jaki sukces finansowy przewidywany jest w przyszłym roku? - pytał radny Krzyżanowski.


Radni podjęli uchwały

Później radni podjęli uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia uchwały budżetowej na 2019 rok. Dochody budżetu powiatu zwiększono o 439 462, 31 złotych. Następnie podjęli uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej powiatu ostrowskiego na lata 2019-2028, a następnie uchwałę w sprawie pokrycia straty finansowej netto Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej przez powiat ostrowski za rok obrotowy 2018. Powiat ostrowski pokryje stratę w wysokości 982 678,47 złotych.

Następnie radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia od wojewody mazowieckiego zadań publicznych z zakresu administracji rządowej.

Zadania dotyczą wypłacania dodatkowych wynagrodzeń dla osób wchodzących w skład Powiatowej Komisji Lekarskiej za udział w pracach tej komisji poza godzinami ich pracy zawodowej i pokrywania kosztów wynagrodzeń lekarzy i średniego personelu medycznego, którym podmiot leczniczy udzielił zwolnienia od pracy na czas udziału w pracach PKL z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Później radni zajęli się podjęciem uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest powiat ostrowski, i uchwały w sprawie zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, a także w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze, zasad zaliczania do obowiązkowego wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli, który obowiązuje w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez powiat ostrowski.

Później radni podjęciem uchwały stwierdzili przekształcenie dotychczasowego Centrum Kształcenia Praktycznego, które wchodzi w skład Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, w Centrum Kształcenia Zawodowego wchodzące w skład Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej. Podobną uchwałę podjęto także w sprawie Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

Następnie radni zajęli się ustaleniem składu liczbowego oraz przedmiotu działań stałych komisji Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej, a później podjęli uchwałę w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy powiatu ostrowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy, która dotyczy działalności pożytku publicznego i wolontariatu na 2020 rok.

Radni zapoznali się także z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych powiatu ostrowskiego w roku szkolnym 2018/2019.

Starosta odpowiedział na pytania

Starosta Zbigniew Chrupek poinformował, że nie wpłynął żaden wniosek o przekazanie komukolwiek szkoły w Małkini i na razie nie ma takich zamiarów. W sprawie związanej ze szkołą w Małkini wielokrotnie głos zabierał radny Rafalik.

Jeśli chodzi o kształcenie dualne, starosta oznajmił, że współpraca z urzędem miasta jest potrzeba, ponieważ urząd ten odpowiada m.in. za szkoły podstawowe, a dzięki temu wdrażanie kształcenia dualnego może odbywać się sprawnie, natomiast jeśli chodzi o współpracę z przedsiębiorcami, to zależy ona głównie od specyfiki zawodu, w którym są kształceni lub będą kształceni uczniowie.

Starosta mówił także o rozważaniu możliwości współpracy z wójtem gminy Nur w sprawie utworzenia zakładu opiekuńczo-leczniczego i potwierdził, że punkt 1. programu naprawczego SPZZOZ jest już realizowany.

Jak poinformował dyrektor SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej Artur Wnuk, koszt wykonania sytemu parkingowego wyniesie około 350 000 złotych. Dyrektor nakreślił też, jakie szacunkowo mają być wpływy dla szpitala, dzięki wprowadzeniu takiego systemu. Inwestycja ma zakończyć się na początku przyszłego roku.Zobacz również

mPojazd wjeżdża na iPhony

28 listopada 2019, Ministerstwo Cyfryzacji, red. MK

Kierowcy, którzy używają telefonów komórkowych z systemem iOS czekali na to od dawna.

Eksperymentalny projekt matematyczny w Trójce

28 listopada 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

SP nr 3 weźmie udział w projekcie Politechniki Warszawskiej "Matematyka - wstęp do kariery wynalazcy".

Kolizja na drodze wojewódzkiej nr 677. Kierowca autobusu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu (zdjęcia)

28 listopada 2019, Miłosz Magrzyk

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Droga łącząca Ostrów Mazowiecką z Łomżą jest już przejezdna.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Emira - Skład Budowlany

ul. Stanisława Duboisa 99 B
07-300 Ostrów Mazowiecka

Stolarka i materiały budowlane, materiały wykończeniowe, narzędzia!

Pawlak & Pawlak

ul. Małkińska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

FOTOWOLTAIKA OSTRÓW MAZ

Mario-Car Mariusz Chmielewski

ul. Marii Rodziewiczówny 31
07-300 Ostrów Mazowiecka

MECHANIKA / AUTODETAILING

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]