Józef Tischner - ksiądz filozof

Dodano: 28 marca 2020 09:31, Autor: Tipmedia

Jest przede wszystkim znany ze swojej duszpasterskiej działalności. Był kapelanem "Solidarności", a także propagatorem kultury góralskiej. Do historii przeszły wygłaszane przez niego pod Turbaczem msze dla górali. Choć zmarł 20 lat temu, wciąż jest obecny i pomocny - przede wszystkim dzięki swoim książkom.
Urodzony 12 marca 1931 roku w Starym Sączu spędził szczęśliwe dzieciństwo w Łopusznej na Podhalu. W 1949 roku zgodnie z wolą ojca rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak już po roku przeniósł się - zgodnie z powołaniem - na tamtejszy Wydział Teologiczny, który ukończył w 1955 roku. Wtedy też w katedrze wawelskiej przyjął święcenia kapłańskie. Jego działalność naznaczona została wytężoną pracą intelektualną.

REKLAMATischnerowska filozofia

Ks. Józef Tischner https://www.taniaksiazka.pl/autor/jozef-tischner, bo o nim cały czas mowa, wchodził w polemiki z egzystencjalistami oraz filozofami oświecenia. Świat religii ze względu na wyznawane w nim wartości i świat filozofii według jego koncepcji powinny być ze sobą tożsame, przenikać się, by jak najwięcej wnieść w życie każdego człowieka. Ani religia, ani filozofia nie mogą być przy tym odrealnione od problemów zwykłych ludzi.

W epicentrum jego zainteresowań znajdował się właśnie człowiek i jego życie, często naznaczone trudnościami, ciężką pracą i koniecznością zmagania się ze złem. Jako kapelan tak bliski ludziom żyjącym w czasach kryzysów, znał ich problemy od podszewki i pochylał się nad nimi. Dlatego doceniany jest jako autor, który dotykając spraw poważnych i wartości najważniejszych próbował - i to z sukcesem - swoje przemyślenia przekładać na prosty, zrozumiały dla każdego język.

Co warto przeczytać?

Wielką popularnością i to nie bez powodu cieszą się książki duszpasterza skierowane właśnie do szerszej publiczności. Czytelnicy szczególnie upodobali sobie "Historię filozofii po góralsku" czy "Krótki przewodnik po życiu". Dla szukających sposobu na to, jak rozmawiać z dziećmi, odpowiedzi kryć się mogą w książce pt. "Rozmowy z dziećmi. Kazania niecodzienne". Lubujący wywiady sięgnąć z kolei powinni po "Oby wszyscy tak milczeli o Bogu" lub "Przekonać Pana Boga".

Choć i pierwszych publikacjach ks. Tischnera nie należy pomijać. Wymieńmy tu chociażby "Świat ludzkiej idei" czy "Myślenie według wartości". Za dzieło wręcz sztandarowe uznaje się również "Filozofię dramatu" - jedną z ciekawszych i ważniejszych polskich książek filozoficznych. A zaznaczmy, że wymienione pozycji to zaledwie część dorobku polskiego księdza i myśliciela - wartościowych dzieł jego autorstwa jest znacznie więcej.


Zobacz również

Terytorialsi wspierają policjantów

28 marca 2020, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach.

W Koperniku świętowano Dzień Kobiet (zdjęcia)

28 marca 2020, LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Nie zabrakło życzeń, kwiatów i cukierków.

Dzień Dinozaura w Przedszkolu Miejskim w Broku (zdjęcia)

28 marca 2020, ZPPO w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Przedszkole odwiedził dinozaur Dyzio.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ART Nieruchomości

ul. Bolesława Prusa 50
07-300 Ostrów Mazowiecka

DOM W OSTROWI MAZ. W CENIE MIESZKANIA! WYOSKI STANDARD!

Usługi Koparkowe Artur Litewiak

ul. Różańska 173
07-300 Ostrów Mazowiecka

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Działamy na terenie Ostrowi Mazowieckiej i okolic! Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]