Komandosi szkolili terytorialsów (zdjęcia)

Dodano: 19 maja 2020 07:58, Autor: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Specjaliści od medycyny pola walki zostali przywróceni do służby wojskowej. W ubiegłym tygodniu szkolili żołnierzy mazowieckiej brygady. Szkolenie obejmowało zagadnienia związane z medycyną taktyczną.

Trudna sytuacja w kraju związana z pandemią koronawirusa spowodowała, że byli komandosi postanowili wrócić do służby, by dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Specjaliści od medycyny pola walki zostali przywróceni do służby wojskowej i dołączyli do Zespołu Działań Niekonwencjonalnych WOT. W ubiegłym tygodniu szkolili żołnierzy mazowieckiej brygady z medycyny taktycznej.

REKLAMA



Mł. chor. Łukasz Sikora, ps. "Sikor", i st. sierż. Krzysztof Pluta, ps. "Wir", przez wiele lat związani byli z wojskami specjalnymi, a konkretnie z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. Obaj są medykami, absolwentami prestiżowych szkoleń z ratownictwa. "Wir" jest pierwszym, a "Sikor" drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych "Special Operations Combat Medic" w US Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg.

Gdy wybuchła epidemia, komandosi zwrócili się do ministra obrony narodowej o przywrócenie do okresowej służby wojskowej. 23 marca 2020 roku dołączyli do Zespołu Działań Niekonwencjonalnych Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Chcieliśmy pomóc, podzielić się swoją wiedzą. W sytuacji kryzysowej, w jakiej się teraz znaleźliśmy, wierzymy, że nasze umiejętności mogą być żołnierzom potrzebne. Traktujemy to jak obowiązek, bo słowa przysięgi wojskowej ważne są przez całe życie - mówił mł. chor. Łukasz Sikora.

Obecnie podoficerowie zajmują się przede wszystkim szkoleniem. W ramach operacji "Odporna wiosna" w ubiegłym tygodniu rozwijali kompetencje żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W szkoleniu wzięło udział 10 ratowników medycznych, którzy służą w brygadzie. Kurs podstawowy medycyny taktycznej oparty na wytycznych komitetu Tactical Combat CasualtyCare (TCCC) dostosowany został do poziomu wiedzy grupy i obejmował zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.

W szkoleniu prowadzonym przez specjalsów udział wziął m.in. plut. Bogumił Ostrowski, ratownik medyczny Grupy Zabezpieczenia Medycznego 5 MBOT, uczestnik trzech misji w Afganistanie, odznaczony Krzyżem Wojskowym.

- Kurs był dla mnie aktualizacją posiadanej już wiedzy i okazją do doskonalenia praktycznych umiejętności, bazował na najnowszych wytycznych komitetu TCCC. Najważniejszym punktem kursu było wypracowanie prawidłowych technik akronimu MARCHPAWS (ocena stanu poszkodowanego) i zastosowane wobec niego procedury ratunkowej. czyliśmy się lokalizować i zabezpieczać masywne krwotoki, udrażniać i monitorować drogi oddechowe, zabezpieczać urazy klatki piersiowej, przeciwdziałać odmie prężnej, rozpoznawać fazy wstrząsu hipowolemicznego i przeciwdziałać hipotermii. Dla mnie najistotniejszą częścią kursu była ocena stanu poszkodowanego, ponieważ jest to pierwszy czynnik, który zaważy na dalszych losach osoby poszkodowanej. Odpowiednie przygotowanie ratownika decyduje o skutecznej medycynie pola walki, a życie ludzkie przeważnie nie daje drugiej szansy - mówił plut. Ostrowski.

Szkolenie trwało 4 dni i zakończyło się egzaminem. Uczestnicy kursu otrzymali certyfikat "T3C NAEMT (NationalAssociation of EmergencyMedicalTechnicians) rozpoznawalny i uznany dokument w NATO.

Z tymi kompetencjami żołnierze WOT będą mogli efektywniej działać w zakresie pomocy przedmedycznej, wspierając i odciążając personel medyczny, który zaangażowany jest w intensywną walkę z COVID-19.









Źródło zdjęć: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Zobacz również

Kryminalni zlikwidowali kolejną nielegalną wytwórnię alkoholu (zdjęcia)

19 maja 2020, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Aparatura do wytwarzania alkoholu etylowego, 1000 litrów zacieru i ponad 85 litrów gotowego alkoholu to efekt piątkowej pracy ostrowskich kryminalnych. Nielegalna wytwórnia alkoholu znajdowała się na terenie Ostrowi Mazowieckiej.

Wiosenna akcja szczepienia lisów

18 maja 2020, Nadleśnictwo w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Szczepionki zostaną zrzucone z samolotów na tereny kompleksów leśnych, łąk i pól (z pominięciem akwenów oraz obszarów zabudowanych).

W Nurze powstanie klub dla seniorów

17 maja 2020, Urząd Gminy w Nurze, red. Miłosz Magrzyk

Klub zostanie zlokalizowany w nieużytkowanych do tej pory pomieszczeniach na parterze budynku B Szkoły Podstawowej w Nurze.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]