Moja córka Zofia...

Dodano: 21 maja 2020 08:33, Autor: Ministerswo Cyfryzacji, red. Miłosz Magrzyk

Imię Zosia w ubiegłym roku znalazło się na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom. Pamiętajcie - niezależnie od tego, jak dacie na imię swojemu dziecku, jego narodziny możecie zgłosić online.
REKLAMA7737 - tylu dziewczynkom w 2019 r. nadano imię Zofia.

- Mamom i tatom, którzy niebawem przywitają na świecie swoje Zosie - polecamy naszą e-usługę "Zgłoś urodzenie dziecka" - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Tą drogą zgłoszono ponad 40% urodzonych w marcu maluchów - dodaje MC.

Dbamy o was

Świeżo upieczonych rodziców czeka sporo nowych obowiązków. Większość z nich jest bezpośrednio związana z opieką nad niemowlęciem. Jeden jest urzędowy. To obowiązek zgłoszenia narodzin dziecka. Rodzice na jego dopełnienie mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia.

Obowiązek urzędowy? Większość z was pomyślało pewnie, że to nie brzmi dobrze. Spokojnie, wy dbacie o niemowlę, a my zadbaliśmy o to, by nie dokładać wam trudności.

Po pierwsze - dajemy wam możliwość załatwienia tej sprawy online. Po drugie - tak przygotowaliśmy tę e-usługę, by wypełnienie obowiązku zajęło wam mniej czasu, niż choćby najszybsza wyprawa do urzędu (nie wspominając o drzemce dziecka...).

Co więcej - nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i - jeśli maluch zostanie zameldowany - także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty będziecie mogli odebrać drogą elektroniczną. Tyle teorii. Czas na praktykę.

Profil i imię

Oto niezbędnik rodzica, który narodziny dziecka chce zgłosić online (może to być albo mama, albo tata): profil zaufany (PZ), kilka minut, smartfon lub komputer z dostępem do Internetu i... zgoda w rodzinie, jeśli chodzi o wybór imienia.

Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego, to go załóżcie. Najlepiej oboje (ale osobno). Możecie to zrobić w kilka minut przez Internet. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Profil zaufany bardzo wam się przyda - dzięki niemu złożycie wniosek o 500 +, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, wiele urzędowych spraw będziecie mogli załatwiać przez Internet. Wszystko gotowe? Przechodzimy więc od słów do czynów.

Wejdźcie na portal www.GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy
górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków:

Krok 1

Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2

Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3

Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4

Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5

Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

Gotowe!

- W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik urzędu stanu cywilnego potrzebował wyjaśnień - radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Nasza e-usługa działa od 1 czerwca 2018 r. Niebawem więc będziemy świętować jej drugie urodziny. Do tej pory skorzystało z niej ponad 112,5 tysięcy osób, z czego tylko od początku tego roku ponad 44 tysiące.

Jak do tej pory rekordowym miesiącem okazał się tegoroczny kwiecień. Online zgłoszono wtedy narodziny 17 231 dzieci. Tylko jednego dnia - 14 kwietnia - z naszej e-usługi skorzystało 1099 rodziców.

W marcu online zgłoszono narodziny 11 171 dzieci. To ponad 40% wszystkich urodzonych w tym miesiącu niemowląt.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

W pobliżu ratusza powstaje łąka kwietna (zdjęcia)

21 maja 2020, Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Jak informuje urząd miasta, zaplanowane działania ekologiczne w Ostrowi Mazowieckiej wchodzą w kolejną fazę realizacji.

Zakaz wstępu do lasu

20 maja 2020, Nadleśnictwo w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Działanie to jest podjęte w związku z wykonywaniem zabiegów agrolotniczych z użyciem środków ochrony roślin.

Policja przypomina o obowiązujących ograniczeniach

20 maja 2020, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Funkcjonariusze przypominają, że rażące naruszenie obowiązujących zakazów może skutkować nałożeniem na daną osobę grzywny.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Hotel i Restauracja "ORCHIDEA"

Nagoszewka Druga 102
07-300 Ostrów Mazowiecka

Street food Zapiekanki / Król lody tradycyjne

ul. 3 Maja 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

Lody tradycyjne. Smak, który pokochasz!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]