Opiekunki w Niemczech - sprawdzone sposoby na trening mózgu dla osób starszych

Dodano: 28 czerwca 2020 08:08, Autor: Tipmedia, artykuł sponsorowany

Starość nie musi się wiązać ze stagnacją. Starsze osoby mają często wiele obaw przed nauką nowych umiejętności. Tymczasem poznawanie nowej dziedziny nawet w podstawowym zakresie pomaga zachować wysoką aktywność komórek mózgowych.
Opiekunki w Niemczech wiedzą dobrze, że pogarszająca się pamięć jest stałym symptomem towarzyszącym starzeniu się. Ich podopieczni miewają spore trudności z zapamiętaniem listy zakupów, kojarzeniem faktów, czy uświadomieniem sobie konsekwencji podejmowanych aktywności.

REKLAMAZdarza się także, że zapominają, po co przeszli do innego pomieszczenia lub mają trudność z przypomnieniem sobie zdarzeń z niedalekiej przeszłości.

Z tego względu wiele niemieckich opiekunek chciałoby pomóc seniorom poprzez codzienne ćwiczenia umysłowe. W tym artykule przybliżamy proste metody na pobudzenie aktywności mózgowej u osób w podeszłym wieku.

Opiekunki osób starszych w Niemczech korzystają z gier pozwalających ćwiczyć zapamiętywanie

Ćwiczenie zapamiętywania można potraktować wprost. Opiekunki w Niemczech https://jobs.pricura.de/pl/ mogą grać ze swoimi podopiecznymi w proste gry i zabawy słowne, które wymagają zapamiętania określonej liczby wyrazów. Będzie to świetna metoda dla każdego seniora, który jest świadomy swojej niedyspozycji i chce aktywnie jej przeciwdziałać.

Rewelacyjny wpływ na pamięć może mieć także codzienna rozmowa. Wystarczy zapytać starszą osobę o jakieś ważne zdarzenie z przeszłości lub warunki życia 50 lat temu.

Trening nowych umiejętności pomoże utrzymać mózg w dobrej formie

Starość nie musi się wiązać ze stagnacją. Starsze osoby mają często wiele obaw przed nauką nowych umiejętności. Tymczasem poznawanie nowej dziedziny nawet w podstawowym zakresie pomaga zachować wysoką aktywność komórek mózgowych. Można trenować zapamiętanie określonej liczby słówek z obcego języka, w czym polskie opiekunki w Niemczech mogą wydatnie pomóc.

Bardziej odważnym seniorom, ciekawym świata współczesnego, można z kolei zaproponować kurs z obsługi komputera.

Opiekunka w Niemczech - praca, której elementem jest dobra zabawa

Podstawą w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech jest organizacja czasu wolnego w taki sposób, by znalazło się w nim miejsce na codzienną rozrywkę wymagającą myślenia. Można to zrealizować poprzez wspólne rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku. Wiele miłych chwil można również spędzić nad popularnymi grami planszowymi, takimi jak monopoly, czy mastermind.

Seniorzy chętnie sięgają również po szachy i warcaby, o ile znajdą w nas godnego przeciwnika. Nie zapominajmy o grach karcianych - brydż, czy remik wymagają myślenia strategicznego, co dobrze wpłynie na utrzymanie sprawności umysłowej przez seniora.

Literatura ma duży wpływ na zasób słownictwa i pamięć

Czytanie pobudza pracę mózgu. Z tego względu warto zapewnić starszym osobom dostęp do książek i gazet, po które lubią sięgać. Opiekunki w Niemczech, które mają pod opieką ludzi chętnych do przejawiania własnej twórczości, mogą także zachęcić ich do pisania. Wielu seniorów świetnie bawi się przy układaniu limeryków. Limeryki to krótkie, zabawne, pięciowersowe utwory literackie, w których dwa pierwsze i ostatni wiersz rymują się ze sobą, podobnie jak wers trzeci z czwartym. Taka forma aktywności zapewnia też starszej osobie pozytywne doznania i upewnia ją w poczuciu własnej sprawności.

Stymulacja mózgu jest również możliwa poprzez zapewnienie seniorowi nowych doświadczeń

Kontakty z innymi ludźmi nie tylko pomagają utrzymać seniora w dobrej formie, ale i sprawiają mu radość. Opiekunki w Niemczech mogą również odwiedzać ze swoimi podopiecznymi nowe miejsca, wspólnie poznając ich historię i chłonąc panującą w nich atmosferę.

Jeśli starsza osoba z jakichś względów nie może opuszczać domu, można zrealizować to dzięki goglom VR. Warto zdecydować się wtedy na spokojne aplikacje podróżnicze, bowiem obserwacja szybciej zmieniających się obrazów może powodować zawroty głowy.


Zobacz również

Zostań żołnierzem RP

28 czerwca 2020, WKU w Wyszkowie, red. Miłosz Magrzyk

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Wyszkowie zaprasza do mobilnych punktów rekrutacyjnych. Będą one zlokalizowane na placu przy ratuszu oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowi Mazowieckiej.

Tragiczny wypadek w Chmielewie

27 czerwca 2020, OSP w Zarębach Kościelnych, red. Miłosz Magrzyk

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy poszkodowanym oraz kierowaniu ruchem.

Rozpoczęły się wakacje. Policjanci zadbają o bezpieczeństwo dzieci

27 czerwca 2020, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

W celu dbania o bezpieczeństwo dzieci wybierających się na wypoczynek policjanci będą prowadzić kontrole autobusów. Podczas kontroli autobusu sprawdzą m.in. jego stan techniczny oraz wyposażenie, a także uprawnienia i stan trzeźwości kierującego.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

DOMITOM Tułowiecki

ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Podnośniki koszowe, koparki, koparko-ładowarka, automatyka przemysłowa, generatory prądotwórcze, naprawa maszyn.

Art. zaopatrzenia ogrodniczego Edward Zalewski

ul. Sikorskiego 28, Różańska 121
07-300 Ostrów Mazowiecka

DIETA Z PODLASIA Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

ZMIEŃ DIETĘ NA LEPSZĄ! ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]