Muzeum pracuje nad multimedialną mapą miasta

Dodano: 5 lipca 2020 09:18, Autor: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Miłosz Magrzyk

Zadanie zakładające stworzenie historycznej mapy topografcznej Ostrowi Mazowieckiej i pobliskiego Komorowa, realizowane przez muzeum, jest unikatowe w skali kraju.
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w 2018 roku zainaugurowało projekt pt. "Ostrów Mazowiecka 1918-1939", który dotyczy opracowania multimedialnej mapy miasta. Jest to próba udokumentowania losów wszystkich mieszkańców naszego miasta w okresie międzywojennym. Do stworzenia graficznego i informatycznego projektu mapy zaprosiliśmy studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, którzy w ramach swoich prac dyplomowych wykonali projekty mapy. Zwycięskim projektem mapy okazał się projekt Marty Falany i Dominiki Michalik.

REKLAMAProjekt zakładający stworzenie historycznej mapy topograficznej Ostrowi Mazowieckiej i pobliskiego Komorowa realizowany przez muzeum jest unikatowy w skali kraju. Zakłada on odtworzenie historii miasta pod względem architektonicznym, administracyjnym oraz społecznym. Pozwoli dotrzeć w inny sposób do osób i rodzin związanych z dawnymi mieszkańcami miasta oraz odkrywać nieznane historie. To projekt otwierający kierunek na współtworzenie naszej historii lokalnej.

Każdy będzie mógł dodać do mapy informacje na temat swoich przodków, dzięki czemu mapa będzie mogła ciągle się rozwijać. Uzupełnieniem mapy przedwojennej Ostrowi będzie katalog i słownik historycznych nazwisk mieszkańców parafii Ostrów Mazowiecka. Będzie w nim można znaleźć nazwiska ostrowian od początku pojawienia się ich w mieście lub od czasów, do których uda się dotrzeć w źródłach do 1918 roku. Dowiemy się z nich również o etymologii danych nazwisk. Z katalogu i słownika historycznych nazwisk mieszkańców parafii Ostrów Mazowiecka będziemy mogli dowiedzieć się, skąd dana osoba o danym nazwisku pochodziła, gdzie mieszkała oraz jaki zawód wykonywała.

Przed nami II etap dotyczący tworzenia mapy - również realizowany z PJATK. Drugi etap rozpocznie się w roku akademickim 2020/2021 i będzie zrealizowany z pomocą studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Tekst pochodzi z najnowszego biuletynu miasta. Biuletyn jest dostępny pod linkiem: http://www.ostrowmaz.pl/sites/default/files/pliki/ostrowmaz.pl_2_23_2020_czerwiec_final_internet.pdf.Źródło zdjęcia: Muzeum Dom Rodziny Pileckich

Zobacz również

Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami

5 lipca 2020, KGP, red. Miłosz Magrzyk

Kliknięcie w link, który przesłali oszuści, przekierowuje użytkownika m.in. na fałszywe strony internetowe. To metoda wyłudzenia loginów i haseł do bankowości elektronicznej.

W Ostrowi trwa budowa ciągów pieszo-rowerowych (zdjęcia)

5 lipca 2020, Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Sieć ścieżek rowerowych skomunikuje ze sobą najważniejsze rejony miasta.

Wypoczywasz nad wodą? Zachowaj ostrożność

4 lipca 2020, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Zawsze należy pamiętać, że woda potrafi być zdradliwa. Właśnie dlatego, wypoczywając nad wodą, należy zachować dużą ostrożność.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

START! Szkoła Języka Angielskiego

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Z nami mówisz i myślisz po angielsku bez przerwy!

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]