W Małkini Górnej czytano dzieło Juliusza Słowackiego (zdjęcia)

Dodano: 9 września 2020 08:29, Autor: GBP w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

Mieszkańcy gminy Małkinia Górna wzięli udział w akcji organizowanej od 2012 roku.
W dniu 5 września 2020 roku odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania, w której wzięli udział m.in. mieszańcy gminy Małkinia Górna. Akcja jest organizowana od 2012 roku przez prezydenta RP i ma na celu promowanie czytelnictwa oraz przypomnienie Polakom najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

REKLAMALekturą tegorocznej edycji była "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu, w którym poruszone zostały takie tematy jak: relacje rodzinne, władza, zazdrość czy miłość. Słowacki połączył w tym utworze realizm z fantastykę, skoncentrował się na analizie postaw i czynów bohaterów.

W gminie Małkinia Górna wspólne czytanie odbyło się w sobotnie popołudnie na placu przed Gminną Biblioteką Publiczną w Małkini Górnej. Spotkanie rozpoczęła Lidia Kowińska - dyrektor biblioteki, która po powitaniu zebranych odczytała list od prezydenta RP wystosowany specjalnie na tę okoliczność. Następnie zaprosiła wszystkich chętnych do wspólnego czytania.

Wójt gminy Małkinia Górna Bożena Kordek przeczytała fragment, w którym Balladyna mówi o swojej przeszłości i przyszłości. Kolejne dzieje bohaterów zostały zaprezentowane przez Ewę Siwek - dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małkini Górnej, Martę Jasionek - dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej oraz Barbarę Siwek i uczniów tej szkoły, Justynę Brzozowską - dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie wraz z Dorotą Padewską i uczniami tej szkoły, Małgorzatę Dmochowską - dyrektora Szkoły Podstawowej w Orle wraz z uczniami, Katarzynę Bruszewską wraz z uczniem ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni, uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Małkini Górnej oraz Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, a także uczniów Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Martę Sierotę z Przedszkola Samorządowego w Małkini Górnej oraz harcerzy na czele z podharcmistrz Ewą Roguską z 14 Drużyny Harcerskiej "Sokoły", a także mieszkańców gminy Małkinia Górna.

Po wspólnym czytaniu został przeprowadzony konkurs literacki ze znajomości czytanego utworu. Uczestnicy wykazali się doskonałą wiedzą, a w nagrodę otrzymali książki ostemplowane okolicznościową pieczęcią. Spotkaniu towarzyszyła wystawa dotycząca życia i twórczości Juliusza Słowackiego, a oprawę muzyczną zadbali Ewa Jakubik i Wojciech Jakubik ze Szkoły Podstawowej w Prostyni.

Po spotkaniu można było też ostemplować własne egzemplarze książek okolicznościową pieczęcią. Ponadto uczestnicy wspólnego czytania otrzymali zakładki do książek, a lektorzy podziękowania.

Pracownicy GBP w Małkini Górnej dziękują wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania za udział w wydarzeniu i zapraszają za rok.


Zobacz również

Narodowe Czytanie 2020. Tak wyglądało w Ostrowi (zdjęcia)

7 września 2020, Miłosz Magrzyk

Mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej i okolic czytali fragmenty "Balladyny".

W Broku czytano fragmenty "Balladyny" (zdjęcia)

7 września 2020, Biblioteka Publiczna w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Broku Ewa Młynarczuk przypomniała zebranym ideę ogólnopolskiej akcji czytania wybitnych dzieł literatury polskiej.

W Andrzejewie czytali "Balladynę" (zdjęcia)

5 września 2020, Biblioteka Publiczna w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

Każdy, kto przybył na spotkanie i tym samym włączył się w akcję, został obdarowany pocztówką z pieczęcią.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

ŻALMAL

ul. Duboisa 82
07-300 Ostrów Mazowiecka

Żaluzje, rolety, moskitiery, markizy, karnisze, plisy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]