Znalezione - nie kradzione?

Dodano: 10 września 2020 09:59, Autor: KGP, red. Miłosz Magrzyk

Osoba, która znajdzie cudzą rzecz albo na przykład zabłąkane zwierzę, ma nie tylko prawa, ale także obowiązki.
Każdy, kto znalazł zabłąkane zwierzę lub cudzą rzecz, jest zobowiązany w ciągu 2 tygodni od dnia znalezienia zawiadomić o tym fakcie na przykład policję lub w inny możliwy sposób poszukać jej posiadacza. Znalazca może uwolnić się od odpowiedzialności za przedmiotowe zachowanie, pomimo że nie zawiadamiania policji lub stosownego organu, jeśli podjął stosowne kroki w celu poszukiwania właściciela rzeczy. Można na przykład zamieścić ogłoszenie w Internecie, prasie lub umieścić ogłoszenie w miejscach publicznych, których charakter na to pozwala (tablice w parkach, słupy ogłoszeniowe itp.).

REKLAMAPamiętaj, że nie zwracając znalezionej rzeczy dokonujesz przywłaszczenia. Jeżeli wartość tej rzeczy nie przekracza 500 zł, popełnia się wykroczenie. W sytuacji, gdy wartość rzeczy przekracza kwotę 500 zł, osobie, która taką rzecz przywłaszczyła, grozi odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa.

Wykroczenie może być popełnione zarówno w sposób umyślny, jak i nieumyślny. Naturalnie może je popełnić każda osoba, która znajdzie cudzą rzecz lub przybłąkane zwierzę. Jest to tzw. wykroczenie formalne z zaniechania, ponieważ istotą tego czynu jest zaniechanie stosownej reakcji.

Zgodnie z ustawą dotyczącą rzeczy znalezionych znalazca przechowujący rzecz, który uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy, jeżeli zgłosił swoje roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru. Odebranie znaleźnego jest jednak zdarzeniem, z którym może wiązać się również obowiązek uiszczenia podatku.

Przydatne przepisy: Ustawa o rzeczach znalezionych, art. 186 Kodeksu cywilnego, art. 125 Kodeksu wykroczeń, art. 284 Kodeksu karnego.

Policja zachęca do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań policji do młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, pełnomocnika komendanta głównego policji, zajmującego się sprawami z zakresu ochrony praw człowieka. Adres: [email protected].Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

Strażacy otrzymali wsparcie (zdjęcia)

10 września 2020, OSP w Prostyni, red. Miłosz Magrzyk

Wsparcie uzyskały jednostki OSP w Prostyni i OSP w Małkini Górnej.

Najpierw spożył alkohol, później kierował autem

10 września 2020, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Nieodpowiedzialnego kierowcę zatrzymali policjanci z Posterunku Policji w Nurze.

Policja zatrzymała włamywacza

10 września 2020, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Funkcjonariusze z KPP w Ostrowi Mazowieckiej zatrzymali 25-latka, który na początku września popełnił 3 przestępstwa - kradzieży oraz kradzieży z włamaniem.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]