Znalezione - nie kradzione?

Dodano: 10 września 2020 09:59, Autor: KGP, red. Miłosz Magrzyk

Osoba, która znajdzie cudzą rzecz albo na przykład zabłąkane zwierzę, ma nie tylko prawa, ale także obowiązki.
Każdy, kto znalazł zabłąkane zwierzę lub cudzą rzecz, jest zobowiązany w ciągu 2 tygodni od dnia znalezienia zawiadomić o tym fakcie na przykład policję lub w inny możliwy sposób poszukać jej posiadacza. Znalazca może uwolnić się od odpowiedzialności za przedmiotowe zachowanie, pomimo że nie zawiadamiania policji lub stosownego organu, jeśli podjął stosowne kroki w celu poszukiwania właściciela rzeczy. Można na przykład zamieścić ogłoszenie w Internecie, prasie lub umieścić ogłoszenie w miejscach publicznych, których charakter na to pozwala (tablice w parkach, słupy ogłoszeniowe itp.).

REKLAMAPamiętaj, że nie zwracając znalezionej rzeczy dokonujesz przywłaszczenia. Jeżeli wartość tej rzeczy nie przekracza 500 zł, popełnia się wykroczenie. W sytuacji, gdy wartość rzeczy przekracza kwotę 500 zł, osobie, która taką rzecz przywłaszczyła, grozi odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa.

Wykroczenie może być popełnione zarówno w sposób umyślny, jak i nieumyślny. Naturalnie może je popełnić każda osoba, która znajdzie cudzą rzecz lub przybłąkane zwierzę. Jest to tzw. wykroczenie formalne z zaniechania, ponieważ istotą tego czynu jest zaniechanie stosownej reakcji.

Zgodnie z ustawą dotyczącą rzeczy znalezionych znalazca przechowujący rzecz, który uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy, jeżeli zgłosił swoje roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru. Odebranie znaleźnego jest jednak zdarzeniem, z którym może wiązać się również obowiązek uiszczenia podatku.

Przydatne przepisy: Ustawa o rzeczach znalezionych, art. 186 Kodeksu cywilnego, art. 125 Kodeksu wykroczeń, art. 284 Kodeksu karnego.

Policja zachęca do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań policji do młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, pełnomocnika komendanta głównego policji, zajmującego się sprawami z zakresu ochrony praw człowieka. Adres: [email protected].Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

Strażacy otrzymali wsparcie (zdjęcia)

10 września 2020, OSP w Prostyni, red. Miłosz Magrzyk

Wsparcie uzyskały jednostki OSP w Prostyni i OSP w Małkini Górnej.

Najpierw spożył alkohol, później kierował autem

10 września 2020, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Nieodpowiedzialnego kierowcę zatrzymali policjanci z Posterunku Policji w Nurze.

Policja zatrzymała włamywacza

10 września 2020, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Funkcjonariusze z KPP w Ostrowi Mazowieckiej zatrzymali 25-latka, który na początku września popełnił 3 przestępstwa - kradzieży oraz kradzieży z włamaniem.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

Salon Orange

ul. Kilińskiego 1/6
07-300 Ostrów Mazowiecka

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]