Najprostsza droga, czyli e-usługi dla kierowców

Dodano: 14 września 2020 07:41, Autor: Ministerstwo Cyfryzacji, red. Miłosz Magrzyk

Ponoć przed nami niemal letnia druga połowa września, a to oznacza, że wielu nabierze ochoty na szybki wyjazd. To doskonały pomysł! Równie dobry, jak korzystanie z e-usług, które przygotowano z myślą o kierowcach.
Po pierwsze i najważniejsze - ruszając w trasę, nie zapomnijcie zabrać ze sobą prawa jazdy. Jeszcze powinniście je mieć ze sobą. Dlaczego jeszcze?

REKLAMAJuż za chwilę...

Dzięki dokumentowi podpisanemu przez ministra cyfryzacji 5 grudnia zniknie obowiązek wożenia prawa jazdy ze sobą.

- To nie wszystko - od tego dnia swoje mPrawo jazdy znajdziemy w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel - zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu znajdzie się też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy w telefonie, ile zarobiliśmy za drogowe przewinienia - dodaje szef MC.

Sami widzicie, że warto pobrać aplikację. Nie musicie z tym czekać do 5 grudnia. Zróbcie to już dziś, bo już dziś znajdziecie w niej m.in. mPojazd. To odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC auta - w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu - aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

Jest o wiele więcej powodów, dla których warto w swoim telefonie mieć mObywatela. Pobierzcie apkę, a nie zawiedziecie się.

Już wiecie, że wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także licznik punktów karnych. Jednak już dziś stan swojego konta możecie sprawdzić przez Internet. Wystarczy skorzystać z e-usługi "Sprawdź swoje punkty karne". Aby to zrobić, należy założyć profil zaufany, kilka chwil i bez wizyty na komisariacie przypomnicie sobie, ile punktów zarobiliście do tej pory.

Możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych to jedna z najpopularniejszych e-usług. Tylko w lipcu i sierpniu polscy kierowcy skorzystali z niej ponad 100 tysięcy razy (w lipcu - 55 896, w sierpniu - 47 818), a od początku roku dokładnie 433 446 razy.

Rekordzistki

A czy wiecie, co polscy kierowcy od początku roku zrobili dokładnie 124 611 159 razy? Sprawdzili przez Internet historię pojazdu. Ta e-usługa to rekordzistka.

- Dzięki niej - za darmo i szybko - możemy sprawdzić, czy auto które zamierzamy kupić nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić, potrzebujemy jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, datę pierwszej rejestracji - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Co ważne, możemy sprawdzić zarówno auta zarejestrowane w Polsce, jak i te zarejestrowane za granicą - dodaje szef MC.

Chcąc sprawdzić niezarejestrowane w Polsce auto poza numerami rejestracyjnymi i VIN oraz datą pierwszej rejestracji, będziecie potrzebować jeszcze profilu zaufanego. Można go założyć przez Internet i co ważne - za darmo.

Z jakich krajów pochodzą auta, które można sprawdzić dzięki tej e-usłudze? Z Niemiec, Francji, Słowenii, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, ale i m.in. USA i Kanady.

Tyle teorii, a jak korzystanie z tej e-usługi wygląda w praktyce? Po pierwsze - trzeba wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Będąc tam, wpisujecie wspominane dane. Jeśli auto jest niezarejestrowane w Polsce, system poprosi was o zalogowanie się profilem zaufanym. Kilka chwil i gotowe. Wszystkie interesujące was informacje znajdziecie w zakładce "Dane zagraniczne".

Co jeszcze dla kierowców? E-usługę "Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu". Jej popularność rośnie z dnia nad dzień. Nic dziwnego, skutecznie ułatwia kierowcom życie.

Każdy, kto kupuje lub sprzedaje auto, powinien to zgłosić do urzędu. Dzięki tej e-usłudze można to zrobić bez stania w kolejce - z dowolnego miejsca, przez Internet.

Od połowy stycznia Polacy skorzystali z tej możliwości ponad 1,4 miliona razy!

Dla pasażerów

Sami widzicie, że w cyfrowym portfolio można znaleźć sporo ułatwień dla kierowców. Jest też coś dla pasażerów, którzy podróżują autokarami, autobusami lub busami.

To e-usługa "Bezpieczny autobus". Dzięki niej w kilka chwil upewnicie się, czy pojazd, do którego wsiadacie, może ruszyć w trasę.

Oto szybka instrukcja, jak z niej skorzystać:

Krok 1: wejdźcie na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl

Krok 2: wpiszcie tam numer rejestracyjny autobusu i kliknijcie Sprawdź autobus.

Moment po tym, kiedy to zrobicie - na ekranie waszego smartfonu lub komputera wyświetlą się najważniejsze informacje, z których dowiecie się m.in.:

- czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,

- czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

- czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony.

Poznacie także dane techniczne, np. liczbę miejsc oraz stany licznika (z badań technicznych). Sami widzicie, że z tej e-usługi możecie skorzystać nawet na przystanku, czekając na wejście do autobusu. W wakacje Polacy skorzystali z tej możliwości niemal 160 tysięcy razy, a od początku roku - ponad 730 tysięcy. Bezpiecznych wrześniowych wojaży!Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

W Andrzejewie odbył się piknik charytatywny (zdjęcia)

13 września 2020, Urząd Gminy w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

Główny cel pikniku, który zorganizowano w Andrzejewie, dotyczył zebrania środków na operację dla Mateusza. Mateusz ma 17 lat i od urodzenia jest objęty specjalistyczną opieką. Każdego dnia pracuje z fizjoterapeutami i masażystami. Ma problem z wykonywaniem najprostszych czynności.

Mammobus w Ostrowi. Skorzystaj z bezpłatnego badania

13 września 2020, NFZ, red. Miłosz Magrzyk

Z bezpłatnego badania będą mogły skorzystać panie w wieku 50-69 lat.

Zespół Pragma chce wydać płytę. Możesz im pomóc

12 września 2020, Pragma, red. Miłosz Magrzyk

Zespół powstał z inicjatywy Doroty Jarząbek-Rogaczyk i Tomasza Deryły. Wzajemne inspiracje i podobne wizje spowodowały, że po raz kolejny poczuli potrzebę stworzenia nowego materiału.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

WRI-Deweloper

ul. Sikorskiego 8
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP II

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]