Terytorialsi szkolili się na lądzie i na wodzie (zdjęcia)

Dodano: 14 września 2020 08:54, Autor: 5 Mazowiecka Brygada Oborny Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Terytorialsi już od 2 miesięcy w ramach szkoleń rotacyjnych odbywają ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego, podczas których uczą się współdziałania z innymi służbami na wypadek wystąpienia pożarów wielkoobszarowych, powodzi czy huraganów.
Szkolenia, które odbywają terytorialsi, mają na celu budowanie kompetencji podwójnego zastosowania. To, czego nauczą się żołnierze, ma być przydatne zarówno w czasie wystąpienia konfliktu militarnego, jak i w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowej o charakterze niemilitarnym, czyli w okresie pokoju.

REKLAMAW miniony weekend żołnierze 3 pododdziałów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowali szkolenia z zakresu działań przeciwkryzysowych, które odbyły się m.in. w powiecie mińskim, powiecie łosickim oraz w Sokołowie Podlaskim i Pułtusku.

Szkolenie terytorialsów z Siedlec

Żołnierze 3 kompanii 53. batalionu Lekkiej Piechoty z Siedlec ćwiczyli w Sokołowie Podlaskim oraz na terenie powiatu łosickiego i mińskiego. Współpracując z jednostkami OSP, szkolili się m.in. z zakresu ratownictwa wodnego i ewakuacji podczas wystąpienia powodzi, ale tematyka szkoleń dotyczyła również szeroko pojętego ratownictwa drogowego, udzielania pierwszej pomocy, tworzenia linii gaśniczych czy zapoznania się z zasadami prowadzenia pomocy doraźnej w sytuacjach niekonwencjonalnych. Szkolenie odbyło się w ramach programu reagowania na sytuacje kryzysowe.

Terytorialsi na Narwi

W Pułtusku na wałach przeciwpowodziowych na rzece Narew prowadzono działania m.in. z zakresu umacniania wałów, podwyższania wałów różnymi sposobami, prowadzenia czynności patrolowych koryta rzeki i wałów, a przede wszystkim współdziałania z innymi służbami. Ćwiczenia realizowali żołnierze z kompanii logistycznej oraz kompanii saperów z Ciechanowa. Do tego szkolenia włączyli się również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, strażacy z PSP oraz OSP w Pułtusku, pułtuski WOPR, a także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Pułtusku i Wody Polskie.

- Celem tego typu szkoleń jest wsparcie organów administracji publicznej i służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych o charakterze niemilitarnym - mówi por. Krzysztof Drozdowski, dowódca kompanii logistycznej.

Podobne szkolenia w innych terminach zorganizowali również żołnierze 52. Batalionu z Komorowa oraz z 54. Batalionu Lekkiej Piechoty z Zegrza Południowego

Terytorialsi nad Zalewem Zegrzyńskim

Jedno z sierpniowych szkoleń rotacyjnych żołnierzy 54. Batalionu Lekkiej Piechoty stacjonującego w Zegrzu Południowym odbyło się nad brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego, gdzie terytorialsi szkolili się m.in. w zakresie dekontaminacji ludzi, sprzętu i osób, ale także na wypadek wystąpienia pożarów wielkoobszarowych, susz i katastrof komunikacyjnych.

Szkolenie terytorialsów z Komorowa

Żołnierze 52. Batalionu Lekkiej Piechoty w Komorowie również podczas jednego z sierpniowych szkoleń rotacyjnych zdobywali umiejętności w zakresie reagowania kryzysowego. Ćwiczenia z udziałem przedstawicieli Nadleśnictwa w Pułtusku oraz strażaków PSP w Makowie Mazowieckim i OSP w Szelkowie. Ćwiczenia te pozwoliły im na wymianę doświadczeń i wypracowanie efektywnego modelu współdziałania na wypadek wystąpienia np. pożarów o dużym zasięgu oraz prowadzenia akcji ratunkowych.

WOT są piątym rodzajem sił zbrojnych - obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski. W szczególności ich misją jest bronić i wspierać lokalne społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Istotnym elementem wsparcia przez żołnierzy służb ratowniczych jest m.in. specjalistyczny sprzęt, jakim dysponują terytorialsi (np.: pompy, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe, bezzałogowe statki powietrzne czy cysterny), ale przede wszystkim potencjał ludzki. Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tysiące żołnierzy.

Źródło zdjęć: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Zobacz również

W Andrzejewie odbył się piknik charytatywny (zdjęcia)

13 września 2020, Urząd Gminy w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

Główny cel pikniku, który zorganizowano w Andrzejewie, dotyczył zebrania środków na operację dla Mateusza. Mateusz ma 17 lat i od urodzenia jest objęty specjalistyczną opieką. Każdego dnia pracuje z fizjoterapeutami i masażystami. Ma problem z wykonywaniem najprostszych czynności.

Kierowco, zachowaj ostrożność! (zdjęcia)

12 września 2020, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

11 września funkcjonariusze zakończyli akcję, która była skupiona przede wszystkim na bezpieczeństwie dzieci korzystających z przejść dla pieszych zlokalizowanych w pobliżu szkół.

Przebudowano drogę powiatową (zdjęcia)

12 września 2020, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Sprawdź, którą drogę przebudowano. Zobacz, co wykonano w ramach inwestycji.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Góralczyk Nieruchomości

ul. Sikorskiego 166/2.15
18-400 Łomża

Działamy na terenie Ostrowi Mazowieckiej i okolic! Zapraszamy!

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]