Terytorialsi szkolili się na lądzie i na wodzie (zdjęcia)

Dodano: 14 września 2020 08:54, Autor: 5 Mazowiecka Brygada Oborny Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Terytorialsi już od 2 miesięcy w ramach szkoleń rotacyjnych odbywają ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego, podczas których uczą się współdziałania z innymi służbami na wypadek wystąpienia pożarów wielkoobszarowych, powodzi czy huraganów.
Szkolenia, które odbywają terytorialsi, mają na celu budowanie kompetencji podwójnego zastosowania. To, czego nauczą się żołnierze, ma być przydatne zarówno w czasie wystąpienia konfliktu militarnego, jak i w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowej o charakterze niemilitarnym, czyli w okresie pokoju.

REKLAMA



W miniony weekend żołnierze 3 pododdziałów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowali szkolenia z zakresu działań przeciwkryzysowych, które odbyły się m.in. w powiecie mińskim, powiecie łosickim oraz w Sokołowie Podlaskim i Pułtusku.

Szkolenie terytorialsów z Siedlec

Żołnierze 3 kompanii 53. batalionu Lekkiej Piechoty z Siedlec ćwiczyli w Sokołowie Podlaskim oraz na terenie powiatu łosickiego i mińskiego. Współpracując z jednostkami OSP, szkolili się m.in. z zakresu ratownictwa wodnego i ewakuacji podczas wystąpienia powodzi, ale tematyka szkoleń dotyczyła również szeroko pojętego ratownictwa drogowego, udzielania pierwszej pomocy, tworzenia linii gaśniczych czy zapoznania się z zasadami prowadzenia pomocy doraźnej w sytuacjach niekonwencjonalnych. Szkolenie odbyło się w ramach programu reagowania na sytuacje kryzysowe.

Terytorialsi na Narwi

W Pułtusku na wałach przeciwpowodziowych na rzece Narew prowadzono działania m.in. z zakresu umacniania wałów, podwyższania wałów różnymi sposobami, prowadzenia czynności patrolowych koryta rzeki i wałów, a przede wszystkim współdziałania z innymi służbami. Ćwiczenia realizowali żołnierze z kompanii logistycznej oraz kompanii saperów z Ciechanowa. Do tego szkolenia włączyli się również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, strażacy z PSP oraz OSP w Pułtusku, pułtuski WOPR, a także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Pułtusku i Wody Polskie.

- Celem tego typu szkoleń jest wsparcie organów administracji publicznej i służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych o charakterze niemilitarnym - mówi por. Krzysztof Drozdowski, dowódca kompanii logistycznej.

Podobne szkolenia w innych terminach zorganizowali również żołnierze 52. Batalionu z Komorowa oraz z 54. Batalionu Lekkiej Piechoty z Zegrza Południowego

Terytorialsi nad Zalewem Zegrzyńskim

Jedno z sierpniowych szkoleń rotacyjnych żołnierzy 54. Batalionu Lekkiej Piechoty stacjonującego w Zegrzu Południowym odbyło się nad brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego, gdzie terytorialsi szkolili się m.in. w zakresie dekontaminacji ludzi, sprzętu i osób, ale także na wypadek wystąpienia pożarów wielkoobszarowych, susz i katastrof komunikacyjnych.

Szkolenie terytorialsów z Komorowa

Żołnierze 52. Batalionu Lekkiej Piechoty w Komorowie również podczas jednego z sierpniowych szkoleń rotacyjnych zdobywali umiejętności w zakresie reagowania kryzysowego. Ćwiczenia z udziałem przedstawicieli Nadleśnictwa w Pułtusku oraz strażaków PSP w Makowie Mazowieckim i OSP w Szelkowie. Ćwiczenia te pozwoliły im na wymianę doświadczeń i wypracowanie efektywnego modelu współdziałania na wypadek wystąpienia np. pożarów o dużym zasięgu oraz prowadzenia akcji ratunkowych.

WOT są piątym rodzajem sił zbrojnych - obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski. W szczególności ich misją jest bronić i wspierać lokalne społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Istotnym elementem wsparcia przez żołnierzy służb ratowniczych jest m.in. specjalistyczny sprzęt, jakim dysponują terytorialsi (np.: pompy, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe, bezzałogowe statki powietrzne czy cysterny), ale przede wszystkim potencjał ludzki. Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tysiące żołnierzy.









Źródło zdjęć: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Zobacz również

W Andrzejewie odbył się piknik charytatywny (zdjęcia)

13 września 2020, Urząd Gminy w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

Główny cel pikniku, który zorganizowano w Andrzejewie, dotyczył zebrania środków na operację dla Mateusza. Mateusz ma 17 lat i od urodzenia jest objęty specjalistyczną opieką. Każdego dnia pracuje z fizjoterapeutami i masażystami. Ma problem z wykonywaniem najprostszych czynności.

Kierowco, zachowaj ostrożność! (zdjęcia)

12 września 2020, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

11 września funkcjonariusze zakończyli akcję, która była skupiona przede wszystkim na bezpieczeństwie dzieci korzystających z przejść dla pieszych zlokalizowanych w pobliżu szkół.

Przebudowano drogę powiatową (zdjęcia)

12 września 2020, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Sprawdź, którą drogę przebudowano. Zobacz, co wykonano w ramach inwestycji.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]