Pamiętali o tych, którzy zginęli (zdjęcia)

Dodano: 12 listopada 2020 13:29, Autor: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Miłosz Magrzyk

Data 11 listopada 1918 roku symbolizuje odrodzenie się Polski po 123 latach zaborów.
Wczoraj obchodziliśmy Święto Niepodległości. Był to bez wątpienia dzień radosny i napawający dumą. Mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej szczególnie pamiętają jednak o tragicznych wydarzeniach, które również miały miejsce 11 listopada. Przed 81 laty, na ulicy Warszawskiej, dokonano masowego mordu na Żydach. Nie przypadkiem Niemcy popełnili zbrodnię właśnie tego dnia. III Rzesza chciała zniszczyć dziedzictwo powstałej w 1918 roku demokratycznej II Rzeczypospolitej. Dążyła do tego, by podzielić polskie społeczeństwo na Żydów i Polaków, przy czym jednych całkowicie zgładzić, a drugich pozbawić tych wszystkich, którzy mogli stawiać jakikolwiek opór, a pozostałych uczynić niewolnikami.

REKLAMASkładając kwiaty przy pomniku upamiętniającym Żydów zabitych 11 listopada 1939 roku, przy Dębie Wolności oraz na symbolicznym grobie Witolda Pileckiego na cmentarzu parafialnym pokazano, że wrogowie Polski ponieśli klęskę, a Rzeczpospolita znów jest niepodległa, a społeczność miasta nie zapomina o historii.

Historia mordu na Żydach

8 września 1939 roku wojska niemieckie zajęły Ostrów Mazowiecką. Rozpoczął się tragiczny okres dla mieszkańców miasta - przede wszystkim dla ludności żydowskiej. W pierwszych dniach okupacji w Ostrowi przebywali także Żydzi z Broku, Długosiodła, Pułtuska, Różana i Wyszkowa, gdyż usiłowali przedostać się przez granicę na tereny Związku Sowieckiego. Dnia 9 listopada 1939 roku okupanci podpalili budynki przy ulicy 3 Maja. Winą za spowodowanie pożaru hitlerowcy obarczyli ludność żydowską. Tego samego dnia w mieście rozpoczęły się masowe łapanki uliczne, które trwały także w nocy oraz następnego dnia. Zatrzymano wówczas setki Żydów.

11 listopada, przy ulicy Warszawskiej, przeprowadzono masową egzekucję, podczas której rozstrzelano całe rodziny. Ciała ofiar zakopano w przygotowanych wcześniej dołach. Do dnia dzisiejszego nie jest znana pełna lista ofiar, ale szacuje się, że jednego dnia zginęło nawet 800 osób. Po dokonanej egzekucji w mieście pojawiły się plakaty informujące, iż na karę śmierci zostali skazani wszyscy ci, którzy brali udział w podpaleniu miasta oraz wszystkie osoby pomagające sprawcom.

Za dokonanie tego makabrycznego mordu symboliczną karę wymierzono jedynie 3 sprawcom. W roku 1962 Sąd Przysięgłych w Giessen skazał Kurta Kirschera (majora policji) na karę 3 lat i 9 miesięcy więzienia, Hansa Hoffmanna (kapitana policji) na 3 lata i 6 miesięcy, Theodora Pillicha (członka oddziału egzekucyjnego) - na 3 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności.


Zobacz również

Miejskie obchody Święta Niepodległości (zdjęcia)

11 listopada 2020, Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Uroczystość wyglądała trochę inaczej niż w poprzednich latach.

Pamięć o bohaterach

11 listopada 2020, Urząd Gminy w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

W tym roku ze względu na pandemię obchody Święta Niepodległości wyglądają inaczej niż zwykle.

Terytorialsi niosą pomoc (zdjęcia)

10 listopada 2020, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej już 251 dobę zaangażowani są w działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Od niedawna razem z nimi ramię w ramię stanęli również żołnierze zawodowi wojsk operacyjnych.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]