Rekrutacja 2021. Jak szukać pracy w dobie pandemii?

Dodano: 9 stycznia 2021 09:48, Autor: Artykuł partnera, artykuł sponsorowany

2020 przyniósł rewolucyjne wręcz zmiany na rynku pracy. Jak obecnie wygląda sytuacja pracowników? Czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach?
Pod koniec listopada ubiegłego roku w województwie było 144 122 zarejestrowanych bezrobotnych - tak donosi Mazowieckie Obserwatorium Rynku Pracy (zob. http://obserwatorium.mazowsze.pl/aktualnosci/mazowsze/mazowiecki-rynek-pracy-w-listopadzie-2020-r-). To oznacza, że w stosunku do analogicznego okresu 2019 ta liczba wzrosła o ponad 18 procent. Coraz większe bezrobocie to wynik przede wszystkim pandemicznego kryzysu i rządowych obostrzeń. Nie na wszystkie branże jednak 2020 wywarł destrukcyjny wpływ. Dowodem może być wzrost liczby ofert pracy, które w zeszłym roku napłynęły do mazowieckich PUP-ów - ten przekroczył 10 procent.

REKLAMATo też potwierdzenie licznych prognoz mówiących, że rynek pracy w najbliższych miesiącach czekają duże zmiany. Pracownicy wielu sektorów muszą więc przygotować się na przebranżowienie. Które branże koronakryzys dotknął w największym stopniu? Gdzie szanse na znalezienie dobrze płatnego zajęcia będą największe? Których profesji najczęściej będą szukać pracodawcy?

Motoryzacja i lotnictwo na minusie. Gdzie będzie praca dla inżynierów?

Wśród branż, w które pandemia i związane z nią gospodarcze zawirowania wpłynęły w największym stopniu, znalazły się przemysł motoryzacyjny i lotniczy. Jak wynika z listopadowego raportu KPMG, w Polsce i PZPM Branża motoryzacyjna edycja 2020 https://www.pzpm.org.pl/Publikacje/Raporty/Raport-kwartalny-KPMG-w-Polsce-i-PZPM-Branza-motoryzacyjna-Edycja-Q4-2020, sprzedaż samochodów w Polsce spadła w ubiegłym roku o połowę, co w poważnym stopniu rzutowało na wyniki przedsiębiorstw oraz strukturę zatrudnienia. Perturbacje odczuwalne były też w branży budowlanej. Według raportu Oferteo, straty zanotowała prawie co trzecia działająca w niej firma.

Nie we wszystkich branżach inżynierzy zaliczyli zeszły rok do nieudanych. Na plusie były między innymi farmacja, branża zajmująca się bezpieczeństwem sanitarnym, IT, spedycja oraz e-commerce. Zwiększony popyt na pracę specjalistów w tych branżach to rzecz jasna wynik pandemii i lockdownów, które całkowicie przemodelowały nasze życie i wykreowały zapotrzebowanie na nowe usługi. W minionym roku wśród ofert pracy portalu aplikuj.pl (w Ostrowi: https://www.aplikuj.pl/praca/ostrow-mazowiecka) pojawiało się szczególnie dużo ofert skierowanych do specjalistów e-commerce, kurierów, informatyków oraz spedytorów.

Ciąg dalszy pracy zdalnej i rewolucja w automatyzacji. Rynek pracy po pandemii

Dla większości pracowników wiosenny i jesienny lockdown oznaczał przejście w tryb pracy zdalnej. Dla firm - konieczność inwestycji w narzędzia ją umożliwiające. W małych przedsiębiorstwach wystarczyło czasem wykupienie dostępu do gotowych platform, ale większe zmuszone były do budowy własnych. Wszystko wskazuje na to, że spora część pracodawców pozostanie w tym lub mieszanym trybie również w 2021.

Kolejna zmiana wynikająca z pandemicznych ograniczeń to znaczne przyspieszenie procesu automatyzacji niektórych stanowisk. Niemal na pewno będzie on postępował również w przyszłym roku. Wprawdzie można go było zauważyć już w ubiegłych latach, jednak po doświadczeniach związanych z koronawirusem tempo stało się wielokrotnie szybsze. Specjaliści pracujący nad raportem Światowego Forum Ekonomicznego szacują, że już za cztery lata ilość pracy wykonywanej przez roboty będzie równa tej zlecanej ludziom. Oznacza to, że wiele stanowisk zniknie z rynku pracy. W ich miejsce pojawią się nowe. Chodzi przede wszystkim o specjalistów zajmujących się tworzeniem, programowaniem i serwisowaniem robotów.Podwyżki w 2021. W których branżach można liczyć na podwyżki?

Chociaż w 2020 wiele osób straciło pracę lub musiało zmierzyć się z niższymi dochodami, w niektórych branżach zanotowano wzrost wynagrodzeń. Według raportu GUS, pensje w największym stopniu urosły w branży IT i telekomunikacyjnej oraz badawczej i naukowej (w obu przypadkach ponad 3 procent). Wyższe wypłaty otrzymali też pracownicy sektora związanego z dostawą wody i gospodarką ściekami, transportem i spedycją oraz budownictwem.


Zobacz również

Załatw sprawę urzędową, nie wychodząc z domu

1 stycznia 2021, Urząd Gminy w Starym Lubotyniu, red. Miłosz Magrzyk

Zobacz, jaki rodzaj działań jest testowany przez urzędników z Urzędu Gminy w Starym Lubotyniu.

Cel został osiągnięty. Zebrano kwotę potrzebną na leczenie Michałka Boguckiego

31 grudnia 2020, Miłosz Magrzyk

Michaś, mieszkaniec gminy Nur, to chłopiec chory na rdzeniowy zanik mięśni.

Wywiad z Alikhanem Sandaalem

31 grudnia 2020, Jatki, red. Miłosz Magrzyk

Artysta w swojej karierze zajmował się m.in. aktorstwem teatralnym i filmowym.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

NEW YORK CITY PIZZA

ul. Zambrowska 106
07-300 Ostrów Mazowiecka

New York Bistro zmieniło się w New York City Pizza!

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]