Wózki widłowe elektryczne - dowiedz się, dlaczego warto je wybrać!

Dodano: 14 lutego 2021 10:19, Autor: Tipmedia, artykuł sponsorowany

Wielogodzinny czas pracy w różnego typu halach produkcyjnych i magazynach wiąże się z dużą eksploatacją wózków jezdniowych podnośnikowych.Wózki widłowe elektryczne

W niektórych magazynach, gdzie praca odbywa się w systemie zmianowym, takie maszyny są używane nieustannie, dlatego wymaga się od nich niskiej awaryjności, ekonomicznego zużywania paliwa lub energii oraz wygody podczas obsługi. Powyższe wymagania spełniają wózki widłowe elektryczne. W tym artykule przeczytasz, dlatego warto rozważyć zakup tego sprzętu.

REKLAMATypy wózków widłowych elektrycznych


Do najczęściej wykorzystywanych wózków widłowych elektrycznych należą:

- wózek systemowy VNA - umożliwia składowanie ładunków nawet powyżej 17 metrów, a także dzięki wózkowi z podnoszonym przedziałem operatora pozwala na ręczną kompletację w korytarzu roboczym nie szerszym niż 1,7 m;

- wózek widłowy wysokiego składowania (reach truck) charakteryzuje się niewielką i zwartą konstrukcją z karetką wideł i masztem umieszczonymi prostopadle do kabiny operatora oraz niewielkim promieniem skrętu, który ułatwia manewrowanie pojazdem;

- paleciak elektryczny - wózek widłowy paletowy z napędem elektrycznym do realizacji transportu na krótkich i średnich dystansach, kompletacji oraz prac przeładunkowych.

- podnośnikowe wózki typu stacker - paleciak wyposażony w maszt;

- wózki czołowe / z przeciwwagą - tego typu wózek widłowy elektryczny jest najbardziej uniwersalny i może realizować większość operacji w procesie składowania, choć raczej nie nadaje się do kompletacji.

Instalacja elektryczna w wózkach elektrycznych widłowych


Instalacja elektryczna w wózkach widłowych z napędem elektrycznym składa się m.in. z następujących części: baterii (akumulatora), silnika lub silników elektrycznych, alternatora, czujników, wyłącznika, sterowników jazdy i układu podnoszenia, regulatora napięcia, świateł (ostrzegawcze, kierunkowskazy czy oświetlające) i łączników hamulca.Akumulator do wózka widłowego

Akumulator do wózka widłowego to bardzo ważny element, bez którego funkcjonowanie wózków elektrycznych byłoby niemożliwe. Dbanie o właściwy stan techniczny baterii jest istotne, ponieważ jej poprawna eksploatacja może zapewnić długą żywotność akumulatora i jego wydajną pracę. Na żywotność akumulatora wpływa wiele różnorodnych czynników. O co warto zadbać?

- regularne uzupełnianie poziomu elektrolitu wodą destylowaną,

- akumulatory do wózków widłowych co ok. 3-5 lat powinny zostać odsiarczone,

- wstrzymanie się od wykonywania samodzielnych przeróbek,

- zgłaszanie do konserwatora wszelkich niepokojących sygnałów związanych z wyglądem czy działaniem baterii.

Wózki widłowe elektryczne - najważniejsze zalety


Nadszedł czas na przedstawienie najważniejszych zalet wózków widłowych elektrycznych. Ta wiedza z pewnością pomoże ci dokonać świadomego wyboru między wózkiem elektrycznym i spalinowym.

Wygoda i bezpieczeństwo pracy


Dodatkowa osłona silnika czy możliwość zabudowy kabiny, tak aby wózki widłowe elektryczne mogły pracować w każdych warunkach, sprawiły, że od kilku lat to właśnie te wózki są najczęściej wybieranymi urządzeniami jezdniowymi unoszącymi.

Szczególnie ważny jest komfort pracy operatorów, którzy podczas swojej zmiany przez długie godziny obsługują wózki. Dlatego wózki elektryczne widłowe mają optymalnej wielkości kabiny wyposażone w regulowane fotele, które pozwalają zadbać o prawidłową pozycję kręgosłupa w trakcie pracy. Ponadto operatorzy wózków zobowiązani są do noszenia kasku oraz zapinania pasów, co ma chronić przed ewentualnym przewróceniem wózka bądź upadkiem unoszonego towaru.

Co więcej, w przeciwieństwie do wózków spalinowych, wózki widłowe elektryczne pracują cicho, dzięki czemu nie przyczynią się do uszkodzenia słuchu. Natężenie hałasu oscyluje w granicy 70-80 dB.

Wysoka wydajność


Silnik cechuje się bardzo niskim zużyciem energii, pozostając przy tym niesamowicie wydajny i mocny (udźwig takiego podnośnika to w zależności od modelu nawet 5500 kg).

Niewielkie rozmiary


Kolejnym atutem wózków widłowych elektrycznych są ich niewielkie rozmiary. Dzięki kompaktowej budowie, pojazdy te są bardzo zwrotne i można je z powodzeniem wykorzystywać nawet w niewielkich przestrzeniach. Mały promień skrętu umożliwia bezpieczne i sprawne wykonywanie manewrów, a w małych magazynach i na zapleczach często korzysta się z pomocy wózków trójkołowych, które charakteryzuje zwarta, kompaktowa konstrukcja.

Szybki i bezproblemowy serwis

Serwis wózków widłowych

Serwis wózków widłowych elektrycznych nie stanowi większego problemu, ponieważ części do wózków (szczególnie tych popularnych marek) są łatwo dostępne na rynku, zatem nawet w przypadku, gdy zajdzie konieczność wymiany elementu lub usunięcia usterki, może to zostać wykonane bardzo szybko i sprawnie. Większość serwisów oferuje możliwość skorzystania ze sprzętu zastępczego w przypadku, gdy naprawa trwa dłużej niż 1-2 dni.

Wózek widłowy elektryczny - podsumowanie


Wózki widłowe elektryczne to wózki jezdniowego z napędem silnikowym, które dzięki szeregowi zalet stają się coraz popularniejszym sprzętem wszędzie tam, gdzie wymagany jest duży udźwig oraz komfort pracy. Brak emisji spalin oraz niski poziom hałasu na poziomie 70dB umożliwiają pracę elektrycznego widlaka wewnątrz budynku.

Wybierając markowy model wózka widłowego elektrycznego, będziesz musiał wydać ok. 70-75 tysięcy złotych. Ostateczna cena zależy jednak od wielu czynników, np. dodatkowego wyposażenia. Jeśli decydujesz się na zakup wózka widłowego elektrycznego, wybierz sprzęt z długim okresem gwarancyjnym i wykonany solidnie (jak np. urządzenia marek Manitou czy Toyota). Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o częste naprawy czy wymianę elementów. Jeśli natomiast nie stać cię na nowy elektryczny wózek widłowy, rozważ zakup używanych pojazdów objętych gwarancją.

Zobacz również

Dopłaty do materiału siewnego płyną na konta rolników

14 lutego 2021, ARiMR, red. Miłosz Magrzyk

Pula środków na dopłaty do materiału siewnego za 2020 r., które są udzielane w ramach pomocy de minimis w sektorze rolnym, wynosi 75 mln zł.

Funkcjonowanie lodowiska i basenu

13 lutego 2021, MOSiR, red. Miłosz Magrzyk

Na otwartych obiektach obowiązuje reżim sanitarny.

Wizyta dyrektora Akademii Koszykówki Legii Warszawa

13 lutego 2021, Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Współpraca Ostrowi Mazowieckiej z Legią Warszawa to kolejny element strategii rozwoju sportu w mieście.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pierogownia. Catering Zdrojkowscy.

ul. Plac Waryńskiego 2D
07-300 Ostrów Mazowiecka

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]