Rodzaje i działanie szczoteczek elektrycznych

Dodano: 16 lutego 2021 09:21, Autor: Tipmedia, artykuł sponsorowany

Szczoteczka elektryczna? Zapewne wielu z was po usłyszeniu tego hasła pomyślało: kolejny zbędny wymysł. Tymczasem stomatolodzy przekonują, że szczoteczki elektryczne czyszczą zęby znacznie skuteczniej od manualnych, więc chociażby z tego względu warto przyjrzeć im się bliżej.
Z lektury poniższego tekstu dowiesz się, jakie wyróżniamy rodzaje szczoteczek elektrycznych i na czym polega ich działanie.

REKLAMASzczoteczki elektryczne wcale nie są urządzeniami tak nowymi, jak się może wydawać - myto nimi zęby już przed drugą wojną światową! Wprawdzie pierwsze dostępne na rynku sprzęty tego typu były jeszcze skierowane wyłącznie do użytkowników aparatów ortodontycznych, ale jednak. Masowa sprzedaż szczoteczek elektrycznych zaczęła się w latach 60. ubiegłego wieku i od tamtej pory urządzenia te cieszą się rosnącą popularnością.

Kiedy powstała pierwsza szczoteczka elektryczna?

Wraz z ewolucją klasycznej szczoteczki elektrycznej na rynku pojawiły się jej nowe, bardziej zaawansowane technologicznie odmiany. Tak oto dziś możemy spotkać się z trzema rodzajami szczoteczek elektrycznych: szczoteczką obrotowo-pulsacyjną, szczoteczką soniczną oraz szczoteczką ultradźwiękową. Z każdą z nich postaramy się was teraz nieco bliżej zapoznać. Więcej informacji na temat różnych typów szczoteczek znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/.

Szczoteczka obrotowo-pulsacyjna

Szczoteczka obrotowo-pulsacyjna bywa też po prostu nazywana szczoteczką elektryczną. Na rynku pojawiła się najwcześniej ze wszystkich szczoteczek zasilanych akumulatorowo. Jej cechy charakterystyczne to: okrągła główka czyszcząca, wykonywanie obrotowo-pulsacyjnych ruchów oraz technologia mycia oparta o mechaniczne ścieranie z powierzchni szkliwa bakterii.

Kształt głowicy czyszczącej, którą możemy spotkać u szczoteczek rotacyjno-oscylacyjnych, został zainspirowany sprzętem, z którego korzystają w swoich gabinetach stomatolodzy. Okrągła końcówka ma bowiem jedną, bardzo istotną zaletę: umożliwia obmycie bakterii z każdego pojedynczego zęba ze wszystkich jego stron. Wykonuje ona ruchy obrotowo-pulsacyjne z prędkością do 10 000 ruchów obrotowych i 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Dzięki temu myje zęby znacznie dokładniej niż szczoteczka manualna.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna jest wynalazkiem nieco nowszym. Zadebiutowała na rynku dopiero w latach 90. ubiegłego wieku i zaskarbiła sobie miłość użytkowników za sprawą jeszcze lepszej skuteczności czyszczenia, niż oferują szczoteczki obrotowo-pulsacyjne. W przypadku szczoteczki sonicznej mamy do czynienia z długą, podłużną głowicą czyszczącą, niemal analogiczną do tej, którą znamy z klasycznych szczoteczek manualnych. Urządzenie tego typu wykonuje zalecane przez większość stomatologów ruchy wymiatające, a obmywa bakterie z jamy ustnej dzięki technologii fal dźwiękowych.

Mechanizm zainstalowany w szczoteczkach sonicznych wprawia ich głowicę czyszczącą w bardzo intensywne drgania (w przypadku niektórych modeli nawet 96 000 drgań na minutę!). Sprawiają one, że mieszać zaczyna się ze sobą ślina i pasta do zębów. Z tej mieszaniny następnie formują się w naszej jamie ustnej mikroskopijnej wielkości bąbelki, które odrywają ze szkliwa płytkę nazębną i inne szkodliwe naloty. Szczoteczki soniczne to według ekspertów najskuteczniejsze urządzenia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, jakie możemy spotkać na rynku.

Szczoteczka ultradźwiękowa

W wyniku ewolucji szczoteczki sonicznej doszło do powstania trzeciego typu szczoteczki elektrycznej, a zatem szczoteczki ultradźwiękowej. Niektórzy mylą tę szczoteczkę ze szczoteczką soniczną, ale taka praktyka jest niewłaściwa. Szczoteczka ultradźwiękowa wypełnia nieco inne zadania i jest przez to dedykowana innej grupie użytkowników.

W przypadku szczoteczki ultradźwiękowej również mamy do czynienia z podłużną końcówką czyszczącą, ale już z generowaniem nie fal dźwiękowych, ale ultradźwiękowych. Włosie tego typu szczoteczki porusza się znacznie szybciej - z prędkością równą 96 000 000 drgań na minutę. Sprawia to, że szczoteczki ultradźwiękowe potrafią nie tylko skutecznie usuwać z jamy ustnej bakterie, ale również wypełniają działanie terapeutyczne. Poleca się je zwłaszcza osobom, które na przykład borykają się z pojawiającym się podczas szczotkowania krwawieniem czy chorobami dziąseł.

Którą szczoteczkę wybrać?

Wiecie już, jak działają: szczoteczka obrotowo-pulsacyjna, soniczna oraz ultradźwiękowa. Automatycznie nasuwa się pytanie, które z urządzeń wybrać do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Według stomatologów największą skutecznością w myciu charakteryzują się szczoteczki soniczne. Szczoteczki ultradźwiękowe to doskonała opcja dla wszystkich, którzy borykają się z rozmaitymi chorobami jamy ustnej, natomiast szczoteczki obrotowo-pulsacyjne poleca się użytkownikom, którym bardziej odpowiada końcówka o okrągłym profilu.

Wybierając szczoteczkę elektryczną, powinieneś sugerować się głównie własnym gustem i zapotrzebowaniem. Jeśli nie wiesz, które z urządzeń będzie dla ciebie najbardziej odpowiednie, zawsze możesz poprosić o radę w tej sprawie swojego stomatologa, a nawet przetestować w gabinecie stomatologicznym działanie poszczególnych urządzeń.


Zobacz również

Pomóż ptakom przetrwać zimę (zdjęcia)

15 lutego 2021, SP nr 4, red. Miłosz Magrzyk

Sprawdź, jak pomoc ta wyglądała w wykonaniu pierwszaków z SP nr 4.

Bronisława Kaczyńska skończyła 100 lat (zdjęcia)

14 lutego 2021, Urząd Gminy w Starym Lubotyniu, red. Miłosz Magrzyk

Pani Bronisława jest mieszkanką gminy Stary Lubotyń.

Dopłaty do materiału siewnego płyną na konta rolników

14 lutego 2021, ARiMR, red. Miłosz Magrzyk

Pula środków na dopłaty do materiału siewnego za 2020 r., które są udzielane w ramach pomocy de minimis w sektorze rolnym, wynosi 75 mln zł.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

APG Adam Kruk

Stok 81
07-310 Ostrów Mazowiecka

Profesjonalna naprawa i konserwacja pojazdów mechanicznych!

Biuro Tłumaczeń KOWER

ul. Szkolna 12A
07-300 Ostrów Mazowiecka

TŁUMACZENIA POŚWIADCZONE, ZWYKŁE - Z KAŻDEGO JĘZYKA EUROPEJSKIEGO !

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]