Pamięć o Polakach ratujących Żydów (zdjęcia)

Dodano: 27 marca 2021 08:48, Autor: Biblioteka Publiczna Gminy Zaręby Kościelne, red. Miłosz Magrzyk

Pod tablicą upamiętniającą Aleksandrę i Hieronima Skłodowskich złożono kwiaty i zapalono znicze.
24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów - pod okupacją niemiecką. Z tej okazji przez wójt gminy Zaręby Kościelne Urszulę Wołosiewicz oraz delegację z Biblioteki Publicznej Gminy Zaręby Kościelne na czele z dyrektor Bogumiłą Knajp zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod tablicą pamiątkową, która została postawiona na cześć Aleksandry i Hieronima Skłodowskich, umieszczonej w miejscowości Skłody-Piotrowice w gminie Zaręby Kościelne.

REKLAMA



Tablica upamiętniająca matkę i syna, którzy zostali zamordowani 20 stycznia 1944 roku za ukrywanie Żydów, została odsłonięta 16 czerwca 2019 r. w ramach projektu pt. "Zawołani po imieniu" realizowanego przez Instytut Pileckiego. W uroczystości, która była poprzedzona mszą św. odprawioną przez proboszcza ks. kan. dra Andrzeja Dmochowskiego, udział wzięli m.in.: rodzina Skłodowskich, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków dr hab. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski, dyrektor biura ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego Justyna Pętkowska, starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, wójt gminy Zaręby Kościelne Urszula Wołosiewicz oraz przedstawiciele urzędów i instytucji z powiatu ostrowskiego i gminy Zaręby Kościelne.

W marcu tego roku obok kamienia z tablicą pamiątkową Instytut Pamięci we współpracy z gminą Zaręby Kościelne postawił kolejną tablicę. Za szczególne zaangażowanie w tym przypadku podziękowania należą się Antoniemu Nienałtowskiemu i Andrzejowi Czyżewskiemu. Na tablicy zamieszczono zdjęcia Aleksandry i Hieronima Skłodowskich oraz w języku polskim i angielskim przybliżono losy ich rodziny, dzięki czemu historia bohaterskich mieszkańców ze wsi Skłody-Piotrowice nie odejdzie w niepamięć razem z jej ostatnimi świadkami, ale na trwałe zapisze się na kartach lokalnej historii.









Źródło zdjęć: Biblioteka Publiczna Gminy Zaręby Kościelne

Zobacz również

Stowarzyszenie "Wizna 1939" odnalazło szczątki polskiego żołnierza (zdjęcia)

26 marca 2021, Stowarzyszenie "Wizna 1939", red. Miłosz Magrzyk

W sobotę 20 marca br. członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" odnaleźli i ekshumowali w miejscowości Guty-Bujno (gmina Ostrów Mazowiecka) szczątki polskiego żołnierza z 1920 roku.

Jatki w ogólnopolskim konkursie (zdjęcia)

23 marca 2021, Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Jatki w Ostrowi Mazowieckiej wielokrotnie były miejscem, gdzie odbywały się rożnego rodzaju wydarzenia. Teraz obiekt stanął do rywalizacji.

Maseczki dla mieszkańców gminy Małkinia Górna

21 marca 2021, Urząd Gminy w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

Gmina ta maseczki otrzymała z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Lewiarz Development Sp. z o.o.

ul. Wiejska
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Przy Wiejskiej - wkrótce w sprzedaży!

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]