Niezauważalni, lecz bardzo skuteczni (zdjęcia)

Dodano: 7 kwietnia 2021 08:59, Autor: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Są ważnym ogniwem sekcji lekkiej piechoty - cisi i niezauważalni, jednakże bardzo skuteczni. To od nich w dużej mierze zależy powodzenie misji. Niedawno snajperzy i strzelcy wyborowi z Batalionu Lekkiej Piechoty w Komorowie przeszli szkolenie.
Strzelec wyborowy to "oczy i uszy" sekcji lekkiej piechoty tzw. "wspaniałej dwunastki" w WOT. Prowadzi działania rozpoznawcze i odpowiada za ubezpieczenie sekcji. Jest mistrzem maskowania i kamuflażu, wręcz niezauważalny potrafi ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika.

REKLAMANiedawno na strzelnicy garnizonowej w Wesołej 12 odbyło szkolenie strzeleckie żołnierzy pełniących służbę na etatach strzelców wyborowych i snajperów w 52 Batalionie Lekkiej Piechoty w Komorowie,. Zostało ono zrealizowane w ramach szkoleń podtrzymujących zdolności bojowe w czasie pandemii. Żołnierze strzelali z wielokalibrowego karabinu SAKO RTG M10.

- Strzelec wyborowy, jego specyfika działania, wymaga długofalowego, wymagającego i trudnego szkolenia, tak pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Na współczesnym polu walki, również biorąc pod uwagę specyfikę działania WOT-u, dobrze wyszkolony strzelec wyborowy jest "multinarzędziem", które realizuje zadania rozpoznawcze, działania w sekcji, ale również samodzielnie wykonuje zadania, które dla zwartego pododdziału są awykonalne - mówi ppłk Waldemar Kowalski, dowódca 52 Batalionu Lekkiej Piechoty w Komorowie.

Oprócz skutecznego i efektywnego posługiwania się bronią snajperzy i strzelcy wyborowi podczas zajęć doskonalą również swoje umiejętności - między innymi w wykonywaniu posterunków obserwacyjnych, pomiaru odległości do celów oraz wskazywaniu celów dla pododdziałów artylerii.

- Dobrym strzelcem wyborowym będzie tylko wyselekcjonowany żołnierz o specyficznych predyspozycjach psychofizycznych, który sprosta wymaganiom i trudom szkolenia - dodaje ppłk Kowalski.

Szkolenia specjalistów, jakimi są strzelcy wyborowi i snajperzy, odbywają się w drugim roku szkolenia żołnierzy WOT i przeprowadzane są w każdym z batalionów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W trzecim roku żołnierze danej specjalności zgrywają się w ramach sekcji, plutonu.


Zobacz również

Maseczki jednorazowe dla mieszkańców gminy Zaręby Kościelne

6 kwietnia 2021, Urząd Gminy w Zarębach Kościelnych, red. Miłosz Magrzyk

Każdy mieszkaniec gminy, będący powyżej 5 roku życia, może otrzymać 4 maseczki.

"Megafon" do słuchania odgłosów przyrody (zdjęcia)

2 kwietnia 2021, Urząd Gminy w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Po wejściu do tuby można usłyszeć wzmocnione dźwięki otoczenia, śpiew ptaków, szum drzew i traw bądź spadające krople deszczu.

Strażacy uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji informacyjnej

31 marca 2021, OSP w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

Druhowie z OSP w Andrzejewie roznosili ulotki dotyczące tematyki choroby COVID-19.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]