Miejski zespół reagowania o ptasiej grypie
Dodano: 21 marca 2006 18:07,
Autor: Urząd Miasta
9 marca 2006 r. odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Reagowania, zwołane z inicjatywy burmistrza Ostrowi Mazowieckiej w celu omówienia procedur postępowania w przypadku zetknięcia się z martwymi ptakami na terenie miasta. W odprawie udział wzięli przedstawiciele służb sanitarno-epidemiologicznych, weterynaryjnych, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, szpitala powiatowego, ZGK, Starostwa Powiatowego, straży miejskiej i Urzędu Miasta.
Zaproszony na spotkanie powiatowy lekarz weterynarii W. Narkiewicz-Jodko wyraźnie podkreślił, iż na dzień dzisiejszy nie ma zagrożenia wirusem ptasiej grypy na terenie naszego miasta. Zdarzają się pojedyncze przypadki zgłoszeń znalezienia martwego ptactwa, jednak w żadnym z tych przypadków nie stwierdzono wirusa H5N1. Przedstawiciele wszystkich służ podkreślali, że częstotliwość padania ptactwa związana jest przede wszystkim z bardzo surowymi warunkami tegorocznej zimy. Niemniej jednak został opracowany i wdrożony schemat działań, począwszy od zgłoszenia o przypadkach padłych ptaków poprzez ich zbieranie, przechowywanie i przesyłanie materiału do badania. Zgłoszenia mieszkańców o padłych ptakach przyjmują policja, straż pożarna i straż miejska, uruchomiono również całodobowy telefon dyżurny 696 467 649.
Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jak ustrzec się przed ptasią grypą.
spożywaj mięso drobiowe, przetwory drobiarskie i jaja poddane odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70°C
myj dokładnie z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (deski, noże, talerze), pamiętaj, że zamrożenie mięsa nie niszczy wirusa ptasiej grypy
nie dotykaj, bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwych lub sprawiających wrażenie chorych ptaków dzikich ani ubitego drobiu, przede wszystkim dopilnuj, aby nie robiły tego dzieci
zadbaj o to, aby dzieci unikały miejsc bytowania dzikiego ptactwa, ferm drobiu oraz innych miejsc jego przetrzymywania
myj ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim, jak i hodowlanym, dopilnuj aby robiły to także dzieci
pamiętaj, aby surowe mięso drobiowe nie miało styczności z innymi produktami żywnościowymi
przypominamy o przestrzeganiu zakazu przywozu z zagranicy żywego lub martwego ptactwa, drobiu i wyrobów drobiarskich, jaj, nieprzetworzonych piór i ich części, pierza, puchu oraz trofeów myśliwskich.