W piątek 10 marca, w dobudowanym trzecim piętrze łącznika ostrowskiego szpitala powiatowego, poświęcono i otwarto Samodzielną Pracownię Mikrobiologii. Stare laboratorium mieściło się na 67m.kw, potem było to 72 m. kw, teraz pracownia dysponuje powierzchnią 190 m kw. i to z pełną klimatyzacją. W roku 1999 wykonywano 6750 badań rocznie, w 2002 – 7340, a w 2005 – 11 416. Początkowa bakteriologia ogólna została rozszerzona między innymi o mikrologię, beztlenowce i wirusologię z możliwością dalszego rozwoju. Pracownia została wyposażona w nowoczesną, skomputeryzowaną aparaturę sprzężoną z oddziałami i szpitalną apteką, pozwalającą na przesyłanie wyników i badań drogą elektroniczną. Jest to wyposażenie ponadstandardowe, stawiające Ostrów w ścisłej czołówce na Mazowszu. Poprawie uległo nie tylko wyposażenie laboratoryjne, pracownia posiada także pomieszczenia pomocnicze zapewniające zachowanie wszelkich zasad i procedur oraz zaplecze socjalne, którego dotychczas nie było.
Poświęcenie Pracowni przez proboszcz Marka Grudę
W oddaniu pracowni wzięli udział między innymi: marszałek województwa Adam Struzik, wiceminister Józef Kozioł, dyrektor Delegatury MUW w Ostrołęce Marian Krupiński, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Danuta Janusz, duchowni: Ks. Dziekan Edmund Chmielewski i proboszcz Marek Gruda, władze samorządowe miasta z burmistrzem M. Szymalskim, powiatu i gmin. Po poświęceniu przez ks. Marka Grudę nowych pomieszczeń i tradycyjnym przecięciu wstęgi, zwiedzili oni wnętrze pracowni. Adam Struzik stwierdził, że władze województwa z dużym zainteresowaniem obserwują zmiany zachodzące w ostrowskim szpitalu i cieszy się, że jest tutaj także ich wkład. – Wszystkich cieszy kolejny etap rozbudowy szpitala – powiedział burmistrz M. Szymalski - w imieniu mieszkańców Ostrowi dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tych zmian. Teraz wszyscy czekamy na kolejny etap jakim jest oddział chirurgii i ortopedii.
Koszt budowy pracowni wyniósł 650 tys. złotych, z czego prawie 490 tysięcy dało Ministerstwo Zdrowia, reszta to środki własne szpitala. Nieporównywalnie większe nakłady będą potrzebne do zakończenia rozbudowy i modernizacji wspomnianego przez burmistrza oddziału chirurgii i ortopedii. Budowa rozpoczęła się w październiku ub. roku i dzisiaj jest ona do tego stopnia zaawansowana, że kolejne uroczyste otwarcie w szpitalu przewidziane jest jeszcze w tym roku.
Wstęgę przecina burmistrz M. Szymalski i Jerzy Mincewicz