Paszporty covidowe już dostępne. Jak je pobrać?

Dodano: 2 czerwca 2021 11:08, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Polska dołączyła już do systemu Unijnych Certyfikatów COVID, które mają ułatwić podróżowanie po UE w czasie epidemii. Stało się to 1 czerwca.
Jak pobrać dokument?

Od 1 czerwca certyfikat covidowy w Polsce można pobrać bezpłatnie z strony Internetowego Konta Pacjenta w postaci PDF nadającej się do prezentacji na urządzeniach mobilnych i do wydruku. Aby to zrobić, należy zalogować się poprzez stronę Pacjent.gov.pl. Po 25 czerwca będzie on dostępny także w aplikacjach mojeIKP i mObywatel.

REKLAMAJak podało Ministerstwo Zdrowia, dokument otrzymać można również w postaci wydruku, w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogły dostać go w formie drukowanej od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl czyli np. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Certyfikaty będą wydawane po każdej z dawek szczepionki z wyraźnym oznaczeniem cyklu (1/2, 2/2, 1/1).

Co udowadnia i dla kogo jest?

Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba: przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu COVID-19, została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Różne terminy ważności

W zależności od powodu wydania certyfikat ma różny terminy ważności. Dokument potwierdzający status bycia ozdrowieńcem będzie wydawany po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR potwierdzającego zakażenie COVID-19 i będzie ważne przez 180 dni. W przypadku wydanego przez Polskę certyfikatu z tytułu negatywnego wyniku testu na obecność zakażenia COVID-19 może to być 48 godzin w przypadku testu PCR oraz testu antygenowego. Jeśli jesteśmy zaszczepieni, termin wyniesie 12 miesięcy.

Gdzie jest uznawany dokument?

Z informacji podanych przez resort zdrowia wynika, że certyfikat będzie respektowany na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. System Unijnego Certyfikatu COVID będzie stopniowo powiększany o podobne systemy tworzone w innych krajach świata.

Potwierdzenie certyfikatu

Posiadając dokument, w czasie kontroli przez odpowiednie służby kod QR będzie skanowany specjalną aplikacją. Aplikacja po 10 czerwca będzie dostępna w Google i AppStore. Podczas procesu weryfikacji będzie sprawdzany status posiadacza certyfikatu oraz jego tożsamość, a także autentyczność i ważność zaświadczenia.

Pełne uruchomienie systemu dla krajów Wspólnoty zaplanowane jest od 1 lipca.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Kolonie i obozy wakacyjne po nowemu. Zakaz odwiedzin, restrykcje w odprowadzaniu

29 maja 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ministerstwo edukacji przedstawiło wytyczne dla rodziców i organizatorów wypoczynku dla dzieci. Muszą w tym roku trzymać się ostrych przepisów.

Dopuszczono lek na COVID-19. Ma 85% skuteczności

28 maja 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

26 maja Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na stosowanie w nagłych wypadkach COVID-19 leku o nazwie Sotrovimab, opartego na przeciwciałach klonalnych.

Czas planować wakacje. Kolejny kraj łagodzi zasady wjazdu na swój teren

27 maja 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Hiszpania zmienia zasady dotyczące wjazdu na swoje terytorium. Krajów oferujących przywileje dla zaszczepionych jest więcej.

Komentarze

Możliwość dodawania komentarzy została zablokowana.
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]