Remont mieszkania. Jak wybrać dobrą ekipę?

Dodano: 3 czerwca 2021 09:06, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Z polecenia czy z ogłoszenia? Płacić na początku zlecenia czy na jego zakończenie? Podpowiadamy, jak w sezonie remontowym wybrać najlepszą ekipę.
Wiosna i lato to w Polsce czas wyjazdów i czas remontów. Osoby, które nie zdecydowały się na wypoczynek, wykorzystują urlop na odświeżenie mieszkań. Często przyjmuje to dużą skalę i zakres prac jest potężny. Zdarza się też, że z zaplanowanego, drobnego remontu powstaje przebudowa całego lokalu. Kluczem do tego, aby to się w ogóle udało, jest wybór odpowiedniej ekipy. Jak tego dokonać, aby nie żałować?

REKLAMAZ polecenia czy z ogłoszenia?

Od tego trzeba zacząć - od wyboru fachowców. Osiedlowe latarnie są pełne ogłoszeń z podanymi numerami telefonów. Niemal na każdym te same hasła: "tanio", "szybko", "solidnie". Nikt nikomu nie zabrania skorzystać z takich anonsów, ale to ryzykowana sprawa. Lepiej postawić na kogoś sprawdzonego.

Można się w takim przypadku sugerować ogłoszeniami w internecie i oceną ofert. Nie jest to jednak najpewniejszy sposób, bo manipulowanie "gwiazdkami" przyznawanym firmom jest dosyć proste. Szef takiej ekipy może po prostu poprosić swoich bliskich o wystawienie mu wielu pozytywnych ocen. Wydaje się, że najpewniejszym sposobem jest polecenie firmy przez osobę, u której już pracowała. Warto popytać znajomych. Nie tylko tych najbliższych, ale też dalszych i zapytać, czy kogoś mogą polecić.

Od kilku lat na rynku remontowym popularne są też "castingi". Wówczas negocjuje się nawet z kilkoma ekipami jednocześnie i wypytuje o wszystko: koszty, stosowaną technologię, godziny pracy, referencje, szkolenia, i prosi się o przedstawienie wykonanych realizacji. Na tej podstawie wybiera się najlepszą. Najlepszą, ale nie najtańszą. Przy selekcji firm najlepiej odrzucić skrajne wyceny i poruszać się w uśrednionym zakresie.

Jak sprawdzić?

Jeśli ktoś skorzysta z opcji "polecenie", to dochodzimy do kolejnego etapu, czyli sprawdzenia firmy. Jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, ale wyliczmy te najważniejsze.

- zapytać o doświadczenie,

- ustalić zakres prac,

- uzgodnić, jakie materiały mają zostać użyte,

- sprawdzić posiadane ubezpieczenie OC,

- porozumieć się, jeśli chodzi o ceny i terminy.

Zatrzymajmy się na chwilę przy doświadczeniu. Rynek remontowy się profesjonalizuje i wiele może już pochwalić się tym, co już zrobiło. Dobrze, żeby szef ekipy pokazał na zdjęciach poprzednie realizacje. Na pewno ma też numery telefonów do byłych klientów. Warto do nich zadzwonić i zapytać o wrażenia. Niektóre z firm są w tak dobrej komitywie ze zleceniodawcami, że ci mogą przyszłego klienta wpuścić do swego domu, aby mógł sam zobaczyć efekty remontu. Nie bójmy się tego zaproponować, bo przecież na remont wydaje się niekiedy nawet kilkanaście albo kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zaznaczmy jeszcze wyraźnie: nawet tak dokładne sprawdzenie nie zawsze uchroni przed potknięciami czy wręcz katastrofą. Może się zdarzyć, że w obecnej ekipie tylko jej szef został "ze starego składu", który tak dobrze wykonał pracę u znajomych.

Pieniądze i umowa

Rzecz arcyważna. Przed przystąpieniem do pracy musi zostać spisana umowa, podpisana przez obie strony. Muszą się w niej znaleźć:

- zakres prac,

- terminy,

- wysokość wynagrodzenia,

- adnotacja, który sąd jest właściwy do rozstrzygania sporów.

Dodatkowo trzeba w dokumencie zapisać, że każde odstępstwa od umowy muszą być określone aneksami. Drobniejsze zmiany (np. małe dodatkowe prace) muszą być wcześniej zgłoszone zamawiającemu i powinna być ustalona ich cena. Warto też napisać np. jakiej wartości materiały (płytki czy panele) zostają powierzone ekipie. Należy dodać akapit mówiący o odbiorze prac, spisaniu protokołu końcowego, możliwym uwzględnieniu zastrzeżeń i w związku z tym pomniejszeniem zapłaty. Koniecznie wykonawca musi dać rękojmię na swoje usługi. Warto dodać zapis, który nakłada kary finansowe za opóźnienia w remoncie. To istotne, jeśli na czas remontu wyprowadzamy się np. do hotelu lub jeżeli odnawiane mieszkanie ma być komuś wynajęte w konkretnym terminie - uchroni nas to przed dodatkowymi kosztami.

Co do wynagrodzenia, to nigdy nie należy wypłacić całości na początku. Lepiej umówić się na transze płacone po wykonaniu konkretnego etapu remontu. Końcówkę (sporą) należy wypłacić na finale prac. Jej wielkość musi być na tyle znacząca, aby móc z niej odliczyć kary za popełnione przez robotników błędy lub opóźnienia.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

50 dni urlopu dla nauczyciela. Kto na tym straci, kto zyska?

2 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Rząd planuje przyznać wszystkim nauczycielom 50 dni wolnego w ciągu roku do wykorzystania w czasie, gdy nie ma lekcji. Dziś wśród pedagogów jest z tym bardzo różnie.

Ostrów Mazowiecka. Park handlowy w pełni wynajęty; otwarcie w tym roku

1 czerwca 2021, Miłosz Magrzyk

W powstającym w Ostrowi Mazowieckiej parku handlowym "Melia Park" wynajęto ostatnią wolną przestrzeń. Swój oddział będzie miała tu jedna z największych polskich firm odzieżowych.

Na złość pracodawcy zadzwonił... pod numer alarmowy

1 czerwca 2021, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Pod numer alarmowy należy dzwonić wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Jak się okazuje, niektórzy jednak nie przywiązują do tego większej wagi.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

ŻALMAL

ul. Duboisa 82
07-300 Ostrów Mazowiecka

Żaluzje, rolety, moskitiery, markizy, karnisze, plisy!

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]