Policz, ile zyskasz, a ile stracisz na "Polskim Ładzie"

Dodano: 6 czerwca 2021 08:33, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ministerstwo Finansów udostępniło kalkulator internetowy, na którym każdy może policzyć bilans zysków i strat po wejściu w życie zmian podatkowych.
Chodzi o "Polski Ład", czyli plan poważnych zmian społeczno-gospodarczych zapowiedzianych przez Zjednoczoną Prawicę. Politycy kładą w nim duży nacisk na reformę podatkową. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, zyskają na tym osoby zarabiające do 6000 miesięcznie. Potem dodał, że te z pensjami do 10000 nie odczują zmian w swojej kieszeni. Ma to być możliwe dzięki ryczałtowemu rozliczaniu się z fiskusem.

REKLAMATeraz rząd, aby przekonać Polaków do zmian i wyjaśnić im ich założenie, uruchomił internetowy kalkulator. Każdy może na nim sprawdzić, czy zyska, czy może jednak straci na "Polskim Ładzie". Kalkulator znajduje się na stronie Podatki.gov.pl: https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/kwota-wolna-polski-lad/kalkulator-wynagrodzen-polski-lad/. To prosty w obsłudze interaktywny formularz, w którym wpisuje się swoją pensję (brutto) i uzupełniając kilka dodatkowych pól otrzymujemy wynik. Jak działa kalkulator?

Według jego wyliczeń osoba zarabiająca pensję minimalną (2 800 zł brutto) zyska 144 zł miesięcznie, czyli na konto otrzyma ok. 2 144 zł, zamiast obecnych 2 000 zł. Gdy wpiszemy w kalkulator pensję 5 000 zł, wskazuje on że zyskamy 47 zł miesięcznie, a pensja wyniesie na rękę 3 547 zł i 19 groszy.

Idźmy dalej i zatrzymajmy się przy granicy wspomnianych 6 000 zł. "Zysk" po zmianach to 0 zł. Tak samo jest w przypadku zarobków w wysokości 10000 zł - "zmiany podatkowe nie wpłyną na wynagrodzenie roczne." - taka pojawia się informacja. Straty zaczynają się powyżej granicy nie 10000 zł, ale dopiero 13000 zł. Osoba zarabiająca taką kwotę straci miesięcznie nico ponad 13 złotych.

Sprawdziliśmy też wyliczenia jeszcze dla podatnika zarabiającego 18 000 zł. Tu już widnieje spora strata. "W wyniku zmian podatkowych strata wyniesie 390,37 zł zł miesięcznie." - napisano i dodano: "Kwotę wolną od podatku podniesiono z obecnych 8 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych. Podniesiono również próg podatkowy z 85 528 złotych do 120 tysięcy złotych. Zmiany sprawią, że system podatkowy w Polsce będzie bardziej sprawiedliwy, a nakłady na służbę zdrowia wzrosną. Dzięki temu zyskają wszyscy Polacy".

A teraz duże pieniądze. Jeśli ktoś otrzymuje co miesiąc 40 000 zł, to po zmianach na konto wpłynie mu o ponad 2 000 zł mniej. Zaznaczmy wyraźnie, że wszystkie te wyliczenia dotyczą umów o pracę. Dodajmy jeszcze, że kalkulator uwzględnia także wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe czy otrzymywane świadczenie Rodzina 500 plus, a także zapowiadane przez rząd wypłacanie 12 tys. zł na drugie i trzecie dziecko w rodzinie (przez rok lub dwa lata w miesięcznych transzach). Po wypełnieniu odpowiednich rubryk i te pieniądze są uwzględniane w wynikach.

Zmiany podatkowe rząd chce wprowadzić od stycznia 2022 roku.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Kolejne duże środki z UE dla gminy Boguty-Pianki

6 czerwca 2021, UG w Bogutach-Piankach, red. Miłosz Magrzyk

Sprawdź, jakie zmiany zajdą w gminie.

Zaległości czynszowe wg województw. "Rekord" jednego z mieszkańców to pół miliona zł

4 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Wysokości długów za niepłacenie czynszu dorównują nawet cenom nowych mieszkań. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, łączne zadłużenie osób mających problemy z terminowym regulowaniem opłat wynosi mniej więcej 426,5 mln zł.

Miasto kontra wieś, bogatsi kontra mniej zamożni - co jedliśmy w trakcie pandemii?

3 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Główny Urząd Statystyczny sprawdził, jak Polacy odżywiali się w 2020 roku podczas pandemicznych miesięcy. Przypomnijmy, że zagrożenie koronawirusem dotarło do nas w lutym, a już w kwietniu został zarządzony pierwszy lockdown. Wszyscy pamiętamy sceny, kiedy klienci wykupywali mąkę, cukier, drożdże, makarony, obawiając się, że lada moment sklepy zostaną pozamykane.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]