Pożar odcina drogę ucieczki. Co robić?

Dodano: 6 czerwca 2021 09:12, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Czy zamieszkując wyższe kondygnacje wiesz, jak zachować się na wypadek, gdyby na niższych piętrach wybuchł pożar? Przypominamy kilka porad, które warto zapamiętać. Mogą w krytycznej sytuacji uratować życie, a służbom pomóc przeprowadzić akcję ratunkową.
W nocy ze środy na czwartek w jednym z pruszkowskich mieszkań położonym na trzecim piętrze wybuchł pożar. W zdarzeniu zginął nastolatek, któremu płomienie odcięły drogę ucieczki przez klatkę schodową. Człowiek nie jest w stanie samodzielnie pokonać szalejącego żywiołu, ale istnieją zasady, które zwiększają szansę na wyjście z takiej sytuacji obronną ręką. Warto postępować świadomie w trosce o własne zdrowie i życie.

REKLAMAAby upewnić się, że wskazówki te wpłyną na bezpieczeństwo czytelników, wszystkie informacje w nich zawarte zostały skonsultowane ze strażakami z ochotniczego oraz państwowego zastępu straży pożarnej. Potwierdzają je również wytyczne podane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej zamieszczone na oficjalnej rządowej stronie.

Przede wszystkim numer alarmowy

Bez względu na to, czy pożar wybuchł w piwnicy, na piętrze, w mieszkaniu czy innym pomieszczeniu, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest zadzwonienie pod numer alarmowy 112. Po nawiązaniu połączenia z dyżurnym trzeba spróbować zachować spokój i jak najwyraźniej przekazać mu informacje:

- imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonimy,

- lokalizację obiektu, w którym pojawił się pożar,

- szczegółowe informacje na temat miejsca, w którym się pali (piętro, numer pomieszczenia, ew. informacje o dodatkowych zagrożeniach),

- należy postępować zgodnie ze wszystkimi instrukcjami i żądaniami dyspozytora.

Jeżeli okaże się, że droga ucieczki jest odcięta

Choć nie ma ustalonych zasad, strażacy zgodnie twierdzą, że mitem jest informacja, aby dobrym wyjściem było uciekanie na dach. Dym unosi się do góry, dlatego jeśli dostanie się np. na klatkę schodową może zablokować nam również tę drogę ucieczki. Aby maksymalnie zwiększyć szansę na wyjście z takiej pułapki, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wykonanie następujących czynności:

- należy bezwzględnie pozostać w mieszkaniu,

- wszystkie drzwi i okna powinny być zamknięte,

- pod drzwiami muszą znaleźć się namoczone ręczniki, ścierki i inne materiały, których zadaniem będzie zabezpieczenie szczelin, aby dym nie przedostawał się do środka,

- jedynie w awaryjnych sytuacjach, np. jeśli nie mamy przy sobie telefonu, wskazane jest wyjście na balkon lub otwarcie okna w celu wezwania pomocy,

- gdyby zadymienie lub wysoka temperatura zdominowały pomieszczenie dopuszczalne jest wyjście na balkon i szczelne okrycie się kocem lub inną tkaniną.

Po przybyciu służb ratunkowych, bez względu na powyższe wskazówki, należy poddać się wszystkim poleceniom kierującego działaniami ratowniczo-gaśniczymi.

Gaśnica w domu?

O ile w samochodzie jest to obowiązkowy element wyposażenia, niewiele osób ma ją w swoich domach. Jeżeli jednak zdecydujemy się na jej zakup, warto sprawdzić kategorię, którą jest oznaczona - (ABF - oznacza, że gaśnica poradzi sobie doskonale z gaszeniem tłuszczu, ABC - najlepiej ugasi ciała stałe, ciecze i gazy, a także urządzenia elektryczne do 1000V i jest polecana do podstawowego użytku).

Minimalna waga gaśnicy powinna wynosić 2 kg, jednak im będzie większa, tym lepiej, bo będziemy mieli do dyspozycji więcej środka gaśniczego. Należy też pamiętać, aby wykonywać przeglądy, jeśli już przyrząd ten stanie się wyposażeniem naszego domu. Butle oznaczone są datą przydatności, która może zostać przedłużona przez serwis zajmujący się ich legalizacją.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Z wizytą w jednostce OSP (zdjęcia)

4 czerwca 2021, Miłosz Magrzyk

W ten sposób świętowano Dzień Dziecka.

Specjalistyczny sprzęt pożarniczy dla OSP w Jelonkach (zdjęcia)

2 czerwca 2021, UG w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Sprawdź, w co wyposażono jednostkę.

10 nieoczywistych zastosowań chemii, którą każdy ma w swoim domu

29 maja 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Zamiast kupować dziesiątki środków chemicznych różnego przeznaczenia, zajrzyj do swojej szafki i sprawdź, jak możesz wykorzystać te, które już masz. Nie każdy to wie, ale wiele preparatów można używać na wiele sposobów. Niektóre z nich przynoszą lepsze efekty niż specjalistyczne produkty.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pierogownia. Catering Zdrojkowscy.

ul. Plac Waryńskiego 2D
07-300 Ostrów Mazowiecka

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]