Jeśli bierzesz te leki, lepiej unikaj słońca

Dodano: 22 czerwca 2021 07:57, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Zaczerwieniania, poparzenia, a nawet pęcherze. Takie skutki może mieć przyjmowanie leków fototoksycznych i wyjście pacjenta na słońce. Wiele z tych produktów wydawanych jest bez recepty.
"Reakcje fototoksyczne są wywoływane przez konkretny składnik leku, roślinny lub chemiczny, który stosowany jest przez pacjenta zewnętrznie, czyli na skórę lub doustnie. Reakcje zbliżone są do oparzeń słonecznych: mogą to być rumienie, a nawet pęcherze." - tłumaczy farmaceutka Marzena Kwiek i dodaje, że zmiany na skórze widać w miejscach odsłoniętych, wystawionych na działania promieni słonecznych. "Dlatego przed przyjęciem każdego leku należy zapoznać się z ostrzeżeniami umieszczonymi na ulotce. Czynniki fototoksyczne znajdują się także w wielu preparatach wydawanych bez recepty".

REKLAMA



To sprawa bardzo ważna zwłaszcza teraz, gdy od kilku dni w Polsce panują upały i praży słońce. Jednak jak zaznacza Kwiek to nie temperatura, ale promienie słoneczne są pewnym zagrożeniem. Substancje zawarte w lekach, wchodząc w reakcję z promieniowaniem UV, mogą uszkodzić struktury komórkowe.

Na jakie substancje należy uważać?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne: ketoprofen, ibuprofen, diklofenak, naproksen, piroksykam, indometacyna, celekoksyb.

Sercowo-naczyniowe: furosemid, bisoprolol, kaptopryl, enalapryl, atenolol, amiodaron, amiloryd, diltiazem i hydrochlorotiazyd.

Neurologiczne i psychiatryczne: lorazepam, midazolam, diazepam, promazyna, prometazyna, haloperydol, doksepina, amitryptylina, karbamazepina.

Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze: azytromycyna, doksycyklina, tetracyklina, ciprofloksacyna, kotrymoksazol, nitrofurantoina, itrakonazol, ketokonazol, gryzeofulwina, terbinafina, ofloksacyna, lewofloksacyna.

Przeciwcukrzycowe: glipizyd, metformina.

Przeciwhistaminowe: cetyryzyna, loratadyna.

Obniżające poziom lipidów: atorwastatyna, simwastatyna, fenofibrat i bezafibrat.

W sumie, jak podają naukowcy, jest około 400 takich substancji. Czy każde zażycie lekarstwa z jednym z wymienionych składników, a następnie wystawienie się na słońce, zaszkodzi? Nie. "Substancje fotoalergiczne szkodzą tylko niektórym osobom poddanym ich działaniu, a efekt w niewielkim stopniu zależy od dawki" - wyjaśnia w swojej pracy dermatolog dr hab. n. med. Radosław Śpiewak.

Jak się chronić?

W 2017 roku naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przeprowadzili badania, którym poddano 51 osób w wieku od 60 do 87 lat. Większość, bo 46 osób, zażywała po jednym fototoksycznym leku. Pozostali w swojej apteczce mieli więcej takich specyfików. Z badań wynika, że można się zabezpieczyć, stosując fotoprotekcję, czyli nawet popularne środki chroniące przed słońcem. Problem jednak w tym, że lekarze, przepisując takie specyfiki, nie informują pacjentów o ich potencjalnym działaniu i nie radzą, jak się przygotować przed wyjściem z domu na słońce, dlatego tak ważne jest czytanie ulotek dołączonych do opakowania.

"W związku z wysoką częstością stosowania leków fototoksycznych i fotoalergicznych przez chorych w starszym wieku i związanym z tym dużym ryzykiem wystąpienia odczynów skórnych po ekspozycji na promieniowanie słoneczne, personel medyczny powinien przekazywać informacje na ten temat. Równie istotne jest jednoczesne wskazywanie metod i zasad fotoprotekcji" - napisano we wnioskach z badań.



Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Mineralna czy źródlana? Wybieraj wodę świadomie

21 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Woda jest podstawą funkcjonowania człowieka. To główny składnik naszego organizmu, dlatego tak ważne jest jej bieżące uzupełnianie. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego płynu, jednak często wybieramy spośród nich nieświadomie.

Wakacyjne podróżowanie z psem w samochodzie. Jak bezpiecznie jeździć z pupilem?

20 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Chcemy jechać na urlop wraz z psem i od razu wynika problem: jak przewieźć czworonoga, aby było to bezpieczne dla niego i dla ludzi. To ważne, bo za błędy można zapłacić spory mandat.

Sezon kąpieliskowy otwarty. Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

18 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Służby sanitarne publikują już listy kąpielisk, gdzie przebadano wodę i gdzie można swobodnie wypoczywać. Ale nie tylko to ma znacznie w bezpiecznym korzystaniu z takich atrakcji.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]