Domy bez pozwolenia jeszcze większe. Początek prac nad ustawą

Dodano: 19 lipca 2021 10:07, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Rząd rozpoczął prace nad ustawą, która pozwoli stawiać spore domy bez zbędnych formalności. Oto wstępne założenia nowego prawa.
Chodzi o zapowiedziany jeszcze w maju Polski Ład, czyli plan odbudowy polskiej gospodarki według Prawa i Sprawiedliwości. Jednym z jego elementów jest umożliwienie postawienia domu bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Ma wystarczyć tylko zgłoszenie budowy do urzędu gminy lub miasta. Warunkiem jest także to, że dom ma mieć maksymalnie 70 m kwadratowych powierzchni. Obecnie takie rozwiązanie funkcjonuje w przypadku budynków do 35 m kwadratowych.

REKLAMAAnna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, zdradziła wstępne szczegóły projektu ustawy. Po pierwsze, w rzeczywistości domy będą mogły być większe, bo ma być możliwość budowy poddasza, którego część będzie użytkowa. To sprawi, że realnie będą mogły powstawać budynki mające nawet 90 m kwadratowych powierzchni użytkowej.

Jednocześnie nowe prawo ma zawierać przepisy, które uniemożliwią budowę osiedli małych domów. Ta ustawa ma być rozwiązaniem dla osób prywatnych, a nie firm deweloperskich.

"Nasza propozycja to jeden dom na posesji do 1 000 metrów kw" - tłumaczy wiceminister i dodaje, że budynki mają być dostosowane do wielkości działki, a ich ściany nie będą mogły znajdować się za blisko granic parceli. "W tym zakresie będą obowiązywać zasady określone obecnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, w tym rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, w tym ich usytuowanie, czyli co do zasady 3-4 metry od granicy, w zależności od tego czy w ścianie są okna lub drzwi oraz czy na działce sąsiedniej znajduje się budynek" - wyjaśniła.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Dotacje dla gminy Andrzejewo

18 lipca 2021, UG w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

9 lipca 2021 roku w Wąsewie w imieniu gminy Andrzejewo wójt Beata Ponichtera przy kontrasygnacie skarbnik Ewy Godlewskiej podpisała umowy z województwem mazowieckim reprezentowanym przez Elżbietę Lanc oraz Janinę Ewę Orzełowską.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

18 lipca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Długie przebywanie na słońcu może spowodować, że nasze ciało ulegnie oparzeniom słonecznym. Czerwona skóra, pieczenie, ból - to mogą być oznaki, że organizm nie poradził sobie z nadmiarem promieni UV. Jeśli już dojdzie do powstania tego typu ran, warto sięgnąć po domowe sposoby, które pomogą ukoić nieprzyjemne uczucie i szybciej przywrócić prawidłową kondycję skóry.

Ile dziś kosztują gwiazdy szos PRL-u? Marzenie naszych rodziców i dziadków

18 lipca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Często trzeba za nie zapłacić tyle co za nowe, współczesne auta. Legendy motoryzacyjne PRL-u osiągają wysokie ceny. Ile trzeba wydać, aby za kierownicą przenieść się w czasie?

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Restauracja Tandem

ul. Kościuszki 38 F (dojazd od ul. Widnichowskiej)
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]