Odmowa udziału w Narodowym Spisie Powszechnym? Policja otrzymuje pierwsze zgłoszenia

Dodano: 21 lipca 2021 09:41, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Osoby, które nie chcą udzielić odpowiedzi w Narodowym Spisie Powszechnym, mogą zostać ukarane.
Spis odbywa się co 10 lat i o ile dekadę temu GUS zbadał około 20 procent Polaków, to w tym roku zapowiedział, że zamierza spisać wszystkich. Akcja zakończy się 30 września i jak na razie jej wyniki są słabe. Odpowiedzi na pytania udzieliło około 40 proc. osób objętych tym obowiązkiem.

REKLAMAJaka kara?

Żeby osiągnąć lepszy wynik, od jakiegoś czasu rachmistrzowie chodzą po domach. Zdarza się, że nie zostają wpuszczeni. I tu zaczynają się kłopoty. Osoby odmawiające udziału w akcji spisowej mogą zostać ukarane. "Pierwsze zawiadomienia w tej sprawie są już kierowane na Policję" - przyznał "Dziennikowi Gazecie Prawnej" dr Dominik Rozkrut, prezes GUS-u, i tak samo mówił jakiś czas temu dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Namioty spisowe

Żeby usprawnić akcję, GUS organizuje, w uczęszczanych punktach miast, stoiska spisowe. Zachęca także do samospisu, czyli do wypełnienia internetowej ankiety. Można także zadzwonić pod numer 22 828 88 88 i podać potrzebne informacje przez telefon. "Część osób wychodzi z błędnego założenia, że to nadmiarowe przedsięwzięcie prowadzone po to, aby inwigilować obywateli, o których państwo chce wiedzieć wszystko. Staramy się wyjaśniać, że to standardowe wydarzenie statystyczne, prowadzone cyklicznie co 10 lat, również w innych krajach" - wyjaśnia dr Rozkrut i uspokaja, że zebrane dane nie są nikomu udostępniane. Służą przygotowaniu zbiorczych raportów, a te z kolei posłużą do zdiagnozowania sytuacji w wielu obszarach i pozwolą zaplanować odpowiednie działania.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

10 nowych miast w Polsce? Oto propozycje

21 lipca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Polska może wkrótce wzbogacić swoje granice administracyjne o dziesięć nowych miast. Nad zmianami pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na czym mają polegać?

Ceny gazu w górę. Tyle zapłacimy po podwyżkach

20 lipca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Największy dostawca gazu w Polsce informuje, że od sierpnia podnosi ceny tego paliwa. Nowa taryfa została już zaakceptowana przez Urząd Regulacji Energetyki.

Czy Polacy wyjdą na ulice jak Francuzi? Protesty po zapowiedziach rządu

19 lipca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Olbrzymie protesty we Francji. Policja użyła gazu. Tymczasem szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego mówi o wprowadzeniu w Polsce rozwiązań znad Sekwany.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]