Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Znamy szczegóły

Dodano: 2 sierpnia 2021 13:59, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Wiemy, jakich dokładnie zmian chcą posłowie PiS-u. Proponowane przez nich przepisy dotkną nie tylko wielkie sklepy, ale też mniejszych handlujących, prowadzących rodzinne interesy. Projekt ustawy dotyczący sprzedaży w niedziele jest już w Sejmie RP.
Dokument to reakcja grupy posłów PiS na obchodzenie zakazu handlu w niedziele. Kolejne sieci sklepów wykorzystują luki w prawie i prowadzą sprzedaż w dni, kiedy jest to zakazane. Tak ostatnio zrobiła Biedronka. Otworzyła wiele ze swoich placówek, bo we współpracy z Pocztą Polską są tam świadczone usługi pocztowe. Zgłoszona przez parlamentarzystów nowelizacja ustawy ma ukrócić takie praktyki. Jednak zmian, jakie proponują politycy, jest znacznie więcej. Z analizy dokumentu wynika, że ma zostać zmienione 5 z 32 obowiązujących wyjątków od zakazu handlu.

REKLAMAZmiany, zmiany...

Po pierwsze: w placówkach, które mogą sprzedawać w dni wolne, "przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych" - napisano w projekcie, czyli wyklucza to miejsca, gdzie np. odbieranie paczek jest tylko dodatkiem do głównej działalności. Będą mogły pracować także punkty handlujące prasą, biletami komunikacji miejskiej, kuponami gier losowych i zakładami wzajemnymi. Obecnie w tym katalogu znajdują się także wyroby tytoniowe. Przy czym w każdym nowym zapisie kluczowa jest wspomniana "przeważająca działalność". Musi być ona wpisana do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, a także stanowić co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży u danego przedsiębiorcy.

Rodzina, ale nie pracownik

To nie wszystko, ponieważ ma zostać dodany zapis, że prowadzący sklep może korzystać z pomocy rodziny. Wymieniono: małżonka, dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę lub ojczyma. Przy czym żadna z tych osób nie może być pracownikiem danej firmy. Jeżeli któryś z przedsiębiorców skorzysta z ustawowych wyjątków, to co miesiąc będzie musiał prowadzić osobną ewidencję przychodu dla dni powszednich, a drugą dla wolnych niedziel. Posłowie wskazują także, że jeżeli ktoś tego nie zrobi może zostać ukarany grzywną do 100 tys. złotych.

"Proponowana ustawa przyniesie pozytywne skutki społeczne. Przywróci zasady uczciwej konkurencji oczekiwane przez podmioty przestrzegające ustawowego ograniczenia oraz ograniczy zjawisko omijania zakazu handlu. Doprecyzowanie przepisów Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni powinno usunąć obecnie występujące niejasności, wątpliwości i spory związane ze stosowaniem tej ustawy w praktyce" - zapisano w złożonym w sejmie dokumencie, a nowe prawo ma wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

120. rocznica urodzin Stefana Wyszyńskiego. W uroczystościach wziął udział premier Morawiecki (zdjęcia)

2 sierpnia 2021, UG w Nurze, red. Miłosz Magrzyk

Zuzelskie uroczystości 120. rocznicy urodzin Stefana Wyszyńskiego odbyły się 1 sierpnia.

Księżniczka, rycerz i... lody, czyli kolejne spotkanie wakacyjne (zdjęcia)

2 sierpnia 2021, Biblioteka Publiczna w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Czytanie bajek i wspólne zabawy to cecha charakterystyczna okresu dzieciństwa.

Podpisanie umów w ramach programu 5000+ (zdjęcia)

1 sierpnia 2021, UG w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Umowy podpisano 27 lipca.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]