Przeczytaj, zanim wybierzesz się do lasu. Coraz więcej zgłoszeń

Dodano: 9 września 2021 09:09, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Odpowiednie ubranie i naładowany telefon to tylko część ekwipunku, który trzeba zabrać na wyprawę na grzyby. W razie kłopotów i zgubienia się w lesie będziemy potrzebowali więcej rzeczy. Jak się odpowiednio spakować?


Od końca lata do niemal samego schyłku jesieni nie ma praktycznie dnia, żeby mundurowi nie informowali o grzybiarzach zagubionych w lesie. Jednemu z grzybiarzy właśnie pomogli policjanci z Lipna (województwo kujawsko-pomorskie). Pod numer alarmowy zadzwonił mężczyzna, który wyjechał z domu rowerem i udał się do oddalonej o trzy kilometry miejscowości.

REKLAMA



"Przed 23, kiedy uznał, że nie jest w stanie samodzielnie odnaleźć drogi, zadzwonił po pomoc. Dyżurny natychmiast skierował na miejsce patrole z Lipna i pobliskich posterunków. Dzięki kontaktowi telefonicznemu z mężczyzną policjantom szybko udało się odnaleźć amatora grzybów. Po zbadaniu 49-latka przez wezwaną na miejsce załogę karetki pogotowia policjanci bezpiecznie odwieźli go do domu" - opisują sytuację mundurowi.

Jednak wiele zdarzeń wymaga szerokich, wielogodzinnych poszukiwań, zaangażowania straży pożarnej, OSP, pogotowia. Zdarza się, że nie udaje się odnaleźć grzybiarzy do zmroku. Wtedy musi spędzić noc w lesie. Dlatego policja udziela kilku rad każdemu, kto planuje wyprawę na grzyby.

Oto one:

- nie należy wybierać się na taką wyprawę samotnie,

- idąc grupą, nie należy się rozdzielać na duże odległości. Należy utrzymywać kontakt wzrokowy,

- dobrze jest zapamiętywać punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby znaleźć drogę powrotną,

- koniecznie trzeba mieć naładowany telefon. Dyspozytor 112 potrafi zlokalizować dzwoniącego z lasu z dokładnością do kilku kilometrów,

- warto mieć ze sobą elementy odblaskowe,

- jeżeli nie zna się terenu, nie należy oddalać się od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych,

- do lasu należy wybrać się rano, aby w razie problemów grzybiarza nie zastał zmrok.

- trzeba mieć odpowiednie ubranie. Najlepiej zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, odpowiednie buty, grubą bluzę.

To podstawy, a eksperci od survivalu dodają, że jeżeli ktoś chce się poważnie przygotować się do wyprawy musi zadbać o więcej kwestii. Po pierwsze należy zabrać ze sobą ekwipunek. Sam nożyk do zbierania grzybów nie wystarczy. Dobrze mieć ze sobą większe ostrze z piłką. Pomoże przeciąć nawet grubsze gałęzie, gdy będzie trzeba zbudować schronienie lub rozpalić ogień. Warto mieć ze sobą zapałki, zapalniczkę lub krzesiwo. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie multitoola z wieloma ostrzami i funkcjami.

Koniecznie należy spakować prowiant: jedzenie i picie. Przy czym bagaż nie powinien być wielki, aby jego noszenie nie obciążało. Plecaka czy torby nie można zdejmować i zostawiać na ziemi, a następnie oddalać się. W taki sposób łatwo zgubić ekwipunek. Całość mogą uzupełniać: sznurek, kompas (także jako aplikacja w telefonie), powerbank, latarka, podpałka, gwizdek. Ta ostania rzecz może wydać się dziwna, ale jest pomocna w czasie akcji poszukiwawczej.

Znaki

Jeżeli już ktoś zgubi się w lesie, powinien wiedzieć, że w Polsce takie tereny są podzielone na sektory. Zwykle mają prostokątny kształt, a przedzielona są pasami bez drzew. W przypadku kłopotów należy iść tym pasem, aż napotka się betonowy słupek. Na nim powinny znajdować się numery określające sektor. Taką informacje należy przekazać służbom w rozmowie telefonicznej. Znaki zawsze znajdują się w południowo-zachodnim narożniku każdego oddziału leśnego. Można także odnaleźć miejsce składowania ściętego drewna i odczytać numer na czerwonej, plastikowej plakietce na jednym z pni. To także informacja przydatna przy lokalizacji.



Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Rekordowe podwyżki dla emerytów. Świadczenia w 2022 roku

8 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Zapowiada się na rekordową podwyżkę emerytur. Rząd już wskazał wskaźnik waloryzacji, a inflacja ma sprawić, że seniorzy otrzymają jeszcze więcej pieniędzy.

Te produkty niedługo zdrożeją. Polacy jedzą ich coraz więcej

7 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Przemysł zbożowy jest jednym z kluczowych elementów kształtujących ceny podstawowych produktów spożywczych. Kiedy drożeje pszenica, konsumenci muszą spodziewać się podwyżek wielu przetworów stosowanych na co dzień w kuchni. Eksperci ostrzegają, że coraz chętniej wybierane towary mogą znacznie podrożeć.

Piknik rodzinny. Tak bawiono się w Broku (zdjęcia)

7 września 2021, UG w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Organizatorami pikniku byli burmistrz miasta i gminy Brok Marek Młyński oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Laskowiźnie.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]