Nie tylko osobówka. Czym możesz jeździć, mając prawo jazdy kat. "B"?

Dodano: 14 września 2021 07:39, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Kategoria "B" to podstawowe uprawnienie wśród polskich kierowców. Odbierając dokument, otrzymujemy możliwość prowadzenia samochodów osobowych. Czy tylko?
"Gratuluję, wynik egzaminu jest pozytywny"

Po tych słowach egzaminatora mija zwykle od kilku do kilkunastu dni, zanim będziemy mogli odebrać nasz upragniony dokument prawa jazdy kat. B. Nie wszyscy jednak wiedzą, że plastikowy dowód, poświadczający nasze umiejętności kierowania pojazdem, pozwala nam prowadzić nieco większe maszyny niż zwykła osobówka.

REKLAMAJakie pojazdy w tej kategorii?

Według aktualnych przepisów, posiadając prawo jazdy kat. B, możemy kierować pojazdem osobowym o dopuszczalnej masie całkowitej (łączna masa pojazdu gotowego do drogi wraz załadunkiem) do 3,5 tony. Jest to np. tradycyjny samochód osobowy. Uprawnienie to nie dotyczy jedynie motocykli oraz autobusów. Zgodne z kodeksem będzie również ciągnięcie za powyższym pojazdem lekkiej przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita nie przekroczy 750 kg. Ponadto, posiadając podstawowe uprawienia, możemy kierować mniejszymi pojazdami z grupy AM, czyli motorowerami oraz lekkimi czterokołowcami.

Zwykłe prawo jazdy pozwala nam także na prowadzenie zespołu pojazdów, których łączna, całkowita masa nie przekroczy 3,5 tony. Wyjątkiem są tu również autobus i motocykl.

Co ciekawe, dzięki posiadaniu prawa jazdy kat. B możemy zgodnie z prawem kierować ciągnikami rolniczymi. Prawdziwym zaskoczeniem dla niektórych kierowców będzie informacja, że uprawnienie dotyczy równie pojazdów wolnobieżnych (np.: walca, koparki lub kombajnu). Obowiązuje to jednak tylko na terenie naszego kraju.

Decydując się na kat. B, mamy również możliwość prowadzenia zespołu pojazdów złożonego z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) czy zespołu pojazdów złożonego z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy. Ponadto osoby, które posiadają dokument od minimum trzech lat, mogą prowadzić też motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW. Obydwa zapisy funkcjonują również tylko w Polsce.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

"Białe miasteczko" w centrum Warszawy. Ma stać tam do skutku

13 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Duża część medyków nie wróciła do domów po wielkiej manifestacji w stolicy. Tak jak kilkanaście lat temu koczują pod Kancelarią Premiera. Mówią, że tym razem nie odejdą.

Potrącenie policjanta, dachowanie i strzały. Pościg za kierowcą pędzącego busa

13 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

O spokojnej służbie nie mogą mówić policjanci, którzy brali udział w pościgu za rozpędzonym samochodem. Funkcjonariusze zmuszeni byli oddać strzały. Jeden z policjantów został potrącony przez uciekinierów.

I Wyścig Rowerowy im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dużo się działo (zdjęcia)

13 września 2021, UG w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

W tegorocznym wyścigu wzięło udział łącznie 85 rowerzystów.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Salon Fryzjersko - Kosmetyczny BARBARA

ul. Lubiejewska 21F/11
07-300 Ostrów Mazowiecka

Odmień się wiosną! Salon BARBARA zaprasza!

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]