Drukarki 3D i gogle VR w każdej szkole? Rząd rozdaje pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu

Dodano: 18 września 2021 08:41, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Miliard zł jeszcze w tym roku trafi do samorządów na zakup nowoczesnego sprzętu do szkół podstawowych w całej Polsce. Minimalna kwota, jaka zostanie przeznaczona na jednego ucznia, to 300 złotych.
Laboratoria przyszłości w polskich szkołach

Laboratoria Przyszłości to nowy program rządu, a dokładniej Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który ma unowocześnić polską edukację. W ramach inicjatywy miliard złotych ma trafić do placówek oświatowych na zakup nowoczesnego sprzętu jeszcze w tym roku. Chodzi o takie urządzenia jak: drukarki 3D, kamery, gogle VR czy roboty. Takie narzędzia mają pomóc w rozwoju tzw. kompetencji przyszłości. Katalog sprzętu, który może trafić do szkół, liczy w tej chwili 150 pozycji, ale nie jest zamknięty. Konsultacje w tej sprawie potrwają do 30 września. W tym czasie można zgłaszać jeszcze propozycje, o co powinna być rozszerzona ta lista.

REKLAMAMinimum 300 zł na każdego ucznia

Rządowe dofinansowanie ma być dostosowane do wielkości szkoły. "Laboratoria przyszłości trafią do wszystkich szkół, które będą tego chciały, a zatem również do tych szkół, które mają mniej niż 100 uczniów. Także te małe szkoły w niewielkich miejscowościach mają szansę, jeśli tylko się zgłoszą, otrzymać środki, przynajmniej 30 tys. zł, na utworzenie laboratoriów ze sprzętem do tworzenia kompetencji przyszłości" - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- 30000 zł - szkoły do 100 uczniów,

- 60000 zł - szkoły od 101 do 200 uczniów,

- 70000 zł - szkoły od 201 do 234 uczniów,

- 300 zł na ucznia - w przypadku szkół od 235 uczniów.

Wnioski od października

Sprzęt ma trafić do szkół do 1 września 2022 roku, by uczniowie mogli korzystać z niego od następnego roku szkolnego. Placówki, które chcą otrzymać wsparcie, będą zgłaszać się do swoich organów prowadzących, które następnie wystąpią do właściwego wojewody o przyznanie funduszy. Zgodnie z planem resortu wnioski będą przyjmowane od początku października do połowy listopada. Wsparcie finansowe w całości będzie przekazywane z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego przez szkołę.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Zmęczenie i stany depresyjne jesienią? Uzupełnij ten pierwiastek w organizmie

17 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Jesień to wyjątkowa pora roku, która niejednego potrafi oczarować swoimi kolorami. Nie dla wszystkich jest to jednak zachwycający czas, ponieważ brak promieni słonecznych, szybciej zapadający zmrok i deszczowa aura mogą powodować nie tylko melancholię, ale również stany depresyjne. Na ratunek w takiej sytuacji przychodzi magnez.

Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Nowy pomysł rządu nabiera tempa

16 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Rząd przyspiesza prace nad wprowadzeniem dodatkowej opłaty przy zakupie napoju w plastikowym opakowaniu. O ile więcej trzeba będzie zapłacić w sklepie i od kiedy kaucja będzie obowiązywała?

Wraca rynek pracownika. W tych branżach znajdziesz zatrudnienie

10 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Sytuacja na rynku pracy zaczyna przypominać tę sprzed pandemii. Firmy chcą zatrudniać, ale niska stopa bezrobocia sprawia, że o dobrego pracownika znów jest trudno.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

NEW YORK CITY PIZZA

ul. Zambrowska 106
07-300 Ostrów Mazowiecka

New York Bistro zmieniło się w New York City Pizza!

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]