Akcja "Lucyna" w całej Polsce. Co to oznacza?

Dodano: 18 września 2021 09:17, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Z kolejnych miast napływają alarmujące wiadomości. Wielu policjantów przystąpiło do realizacji akcji "Lucyna". Na czym ona polega?
Policyjni związkowcy od miesięcy domagają się od rządu realizacji porozumienia zawartego jeszcze w 2018 roku. Chodzi głównie o podwyżki. Na razie nie ma porozumienia. Nie ma też decyzji o proteście mundurowych. Kolejny etap rozmów między związkami a MSWiA zaplanowany jest na poniedziałek. Tymczasem wielu funkcjonariuszy nie czeka na wynik negocjacji i protestują na własną rękę. Miedzy sobą mundurowi nazywają to akcją "Lucyna" - od L4, czyli zwolnienia lekarskiego, które biorą policjanci.

REKLAMAPrzez to na ulicach brakuje patroli. W Jastrzębiu-Zdroju na zwolnieniach są 22 osoby. Młodszy aspirant Bartosz Frontczak z tamtejszej komendy zaznacza, że nie wie, co jej powodem wystawienia zwolnień lekarskich. "W służbie nie pojawili się policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego przewidziani na poranną zmianę. Ich miejsce zajęli dzielnicowi, tak że pełną obowiązki patrolu interwencyjnego. Na południe jest przewidziany jeden patrol referatu patrolowo-interwencyjnego. Natomiast prawdopodobnie ci policjanci też nie stawią się na służbie i będą też zastąpieni przez policjantów rewiru dzielnicowych" - tłumaczył dziennikarzom. Problemy kadrowe są także w Katowicach, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Zabrzu, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu. W Sosnowcu na zwolnieniach lekarskich podobno jest już ok. 90 proc policjantów.

Związkowcy oczekują np.: zmiany schematu wypłacania świadczeń motywacyjnych, większej ochrony prawnej mundurowych i solidniejszego wynagrodzenia za służbę w nocy, niedziele i święta, zgodną z Kodeksem pracy, oraz 50 proc. stawki godzinowej w przypadku dyżuru domowego. Jeżeli te postulaty nie zostaną spełnione, to może dojść do wielkiego protestu - powtórki z 2018 roku. Policja nie może strajkować, ale może protestować, a taka akcja kilka lat temu przybrała nietypowe formy.

Tak jak obecnie wielu mundurowych poszło wówczas na zwolnienia lekarskie. Wtedy nazwano to "psią grypą". Dodatkowo funkcjonariusze nie wystawiali mandatów, a za wykroczenie udzielali pouczeń. Komendy w całym kraju zostały oflagowane. Policjanci zapowiadają, że są gotowi wrócić do takich metod.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Wąsewie

18 września 2021, UG w Wąsewie, red. Miłosz Magrzyk

Szykuje się duża dawka ciekawej rywalizacji.

Marihuana u 24-latka

17 września 2021, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Kryminalni zatrzymali 24-latka, u którego znaleźli prawie 20 gramów marihuany.

Tragiczny wypadek w gminie Ostrów Mazowiecka (aktualizacja)

15 września 2021, Miłosz Magrzyk

Policja informuje o szczegółach wypadku.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP II

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]