Ryanair może zamknąć połączenia z Polski. Podwyżka opłat dla linii lotniczych

Dodano: 19 września 2021 09:46, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Polski rząd planuje zmiany, które mogą uderzyć we wszystkie linie lotnicze. Prezes jednego z najpopularniejszych tanich przewoźników reaguje i prosi premiera o spotkanie. Wszystko po to, aby uniknąć zmian, które odbiją się zarówno na finansach pasażerów, jak i krajowej gospodarce.
Szef jednej z tanich linii lotniczych wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego. Wyjaśnia w nim, że przewoźnicy nie będą w stanie pokryć opłat, które Polska Agencja Żeglugi Powietrznej planuje podnieść w najbliższym czasie. Gdyby cel ten został zrealizowany, obecnie obowiązujące stawki za korzystanie ze służb lotniczych wzrosłyby nawet o 70 proc., a opłaty trasowe doliczane do każdego rejsu wyniosłyby jednocześnie o 26 proc. więcej niż dotychczas. Jak twierdzi Michael O'Leary, takie posunięcie przyniosłoby katastrofalne skutki, na które nie są gotowi ani pasażerowie, ani linie lotnicze.

REKLAMA"(...) propozycja PAŻP, aby podnieść opłaty za korzystanie ze służb żeglugi powietrznej w polskich regionalnych portach lotniczych o nawet 70%, przy jednoczesnym zwiększeniu opłat trasowych o 26%, wskazuje na oderwanie PAŻP od rzeczywistości branży przewozów lotniczych, która została zdziesiątkowana przez pandemię. Takie proponowane podwyżki będą podwójnie szkodliwe dla polskiej sieci regionalnych połączeń powietrznych, nakładając najwyższy w Europie handicap [utrudnienie - przyp. red.] kosztowy na regionalne porty lotnicze w stosunku do głównych lotnisk stołecznych" - czytamy treść listu szefa Ryanaira, przytaczaną przez Port Lotniczy "Gdańsk".

Nie tylko drogie bilety

O'Leary wyjaśnia, że przewoźnicy nie będą w stanie udźwignąć finansowych zmian, natomiast pasażerowie dotychczas tanich lotów nie są przygotowani na ich pokrycie w formie droższych biletów. Oznaczałoby to według prezesa daleko idące konsekwencje w postaci zamknięcia siatki lokalnych połączeń. To z kolei pociągnęłoby za sobą utratę miejsc pracy. Ostatecznie ucierpiałaby na takim posunięciu również polska gospodarka, która wciąż usiłuje odbić się od kryzysu pandemicznego.

"Przeniesienie potencjału linii lotniczych z Polski będzie oznaczało jego relokację na trasy w innych krajach Europy Środkowej, dając im przewagę ekonomiczną nad Polską w okresie, gdy regiony konkurują o turystów i inwestycje zewnętrzne" - wyjaśnił.

Prosi o analizę i spotkanie

W piśmie skierowanym do premiera prezes Ryanaira wzywa polski rząd do ponownego przeanalizowania proponowanych podwyżek i podjęcie interwencji, która pozwoli uchronić "dopiero stające na nogi po pandemii" linie lotnicze. Irlandczyk wyraził również chęć podjęcia rozmów w tym temacie, które pomogłyby wypracować rozwiązanie dobre dla każdej ze stron.

"Mamy nadzieję na możliwość omówienia tej ważnej kwestii z Panem Premierem w trakcie spotkania, w najszybszym możliwym dla Pana Premiera terminie" - zaznaczył Michael O'Leary w zakończeniu listu.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Polka wśród 100 najbardziej wpływowych osób na świecie

19 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Prestiżowy magazyn "Time" opublikował listę 100 najbardziej wpływowych osób z całego świata. W zestawieniu podzielonym na sześć kategorii swoje nazwiska znalazły takie osobowości jak: Britney Spears, Elon Musk, Donald Trump, Billie Eilish czy Joe Biden. Polacy również mają powód do dumy.

Miliony złotych dla miasta. Prezydent nie chce ujawnić, od kogo

19 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Kraków otrzymał spore pieniądze od osoby prywatnej. Wszystko jest owiane tajemnicą, a lokalni radni i dziennikarze chcą poznać ten sekret.

Seniorzy aktywni w życiu społeczno-kulturalnym (zdjęcia)

18 września 2021, UG w Starym Lubotyniu, red. Miłosz Magrzyk

W roku 1990 Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, popularnie nazywany Dniem Seniora. Z tej okazji odbyło się spotkanie seniorów z gminy Stary Lubotyń z przedstawicielami władz samorządowych i instytucji działających w gminie.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP II

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]