Nowe przepisy. ZUS może zażądać zwrotu sporych pieniędzy

Dodano: 24 września 2021 08:11, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Niezauważalnie w życie weszło prawo, które daje urzędnikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nowe uprawnienia. Mogą upomnieć się o dawno już wypłacone pieniądze. I to z odsetkami.
Nowe przepisy zaczęły obowiązywać już 18 września, ale wiele osób, fachowców nie zwróciło na nie uwagi. Dopiero teraz opisał je serwis Prawo.pl. Chodzi o nowelizację prawa dotyczącego działalności ZUS-u. Urzędnicy zyskali nowe narzędzia w swojej działalności i teraz mogą żądać zwrotu przyznanych świadczeń.

REKLAMADotyczy to rent, wcześniejszych emerytur, świadczeń macierzyńskich. Zakład może upomnieć się o wypłacone środki do pięciu lat wstecz i do z odsetkami. Przy czym urzędnicy sprawę mogą zweryfikować w dowolnym momencie.

Prawo.pl zauważa, że jeżeli ktoś otrzyma niekorzystną dla siebie decyzje może się od niej odwołać, a takie postępowanie może trwać nawet kilka lat. "Natomiast wtedy, gdy dana osoba zapłaci należność w terminie wskazanym przez ZUS, to nie będzie on mógł naliczać odsetek za okres od dnia przypadającego po dniu wydania decyzji do dnia spłaty (art. 84 ust. 1a usus)" - serwis przytacza opinię radcy prawnego Magdaleny Januszewskiej, która specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego. Ekspertka zauważa, że nowe przepisy odwracają dotychczasową sytuację.

Kolejny prawnik, Przemysław Hinc, dodaje, że do tej pory ZUS miał zweryfikować zasadność wypłaconego świadczenia przed jego realizacją. Obecnie ten obowiązek jest w praktyce z Zakładu zdjęty. "ZUS będzie wypłacał pieniądze na podstawie wniosku i załączonych do niego dokumentów, a na jego weryfikację będzie miał 5 lat" - mówi ekspert.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Klienci Taurona logowali się do cudzych kont. Dzwonili do siebie nawzajem w tej sprawie

23 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Klienci jednego z gigantów energetycznych, logując się w środę na swoje profile, przeżyli niemałe zaskoczenie. W systemie wyświetlały się dane zupełnie innych osób. Użytkownicy dzwonili do siebie nawzajem, aby poinformować o błędzie.

Za oknem mokro i zimno. Domowe sposoby na przeziębienie

23 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Objawy przeziębienia mogą zwalczyć nie tylko apteczne leki, ale także naturalne środki. Kiedy zaczyna się choroba, można w pierwszej kolejności sięgnąć po sprawdzone, domowe metody. Wśród nich są oczywiście cytryna, czosnek i imbir, ale także mniej znane produkty.

Kościół musi oddać mężczyźnie pieniądze za pogrzeb. Ruszy fala pozwów?

22 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Prawnicy są przekonani, iż to rozstrzygnięcie sprawi, że Polacy zaczną domagać się zwrotu pieniędzy za pochowanie bliskich. Kościół zobowiązał się oddać część pieniędzy, które wziął za pogrzeb.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Działamy na terenie Ostrowi Mazowieckiej i okolic! Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]