VI Rajd Rowerowy "Młodzi Pamiętają" 2021 (zdjęcia)

Dodano: 3 października 2021 10:45, Autor: Organizator, red. Miłosz Magrzyk

Rajd był ostatnią imprezą towarzyszącą obchodom 82. rocznicy bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem w dniach 12-13 września w 1939 roku.
23 września 2021 r. odbył się VI Rajd Rowerowy "Młodzi Pamiętają 2021". W wydarzeniu wzięli udział uczniowie Szkół Podstawowych z Andrzejewa, Starej Ruskołęki oraz miejscowości Ołdaki-Polonia. Opiekę na uczniami sprawowali: Iwona Majewska, Katarzyna Sutkowska, Ewa Zielonka, Agnieszka Choromańska, Wioletta Wajszczyk, Kamil Rosiński i Damian Jasko.

REKLAMAPierwszym punktem spotkania była lekcja historii na Mauzoleum w Andrzejewie. Zgromadzonych powitali wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Andrzejewie Wojciech Strzeszewski. Tutaj młodzież poznała krótką historię 18. Dywizji Piechoty, której zaszczytne imię szkoła nosi od 1973 roku. Po prelekcji zapalono znicze i minutą ciszy uczczono pamięć poległych.

Kolejnym przystankiem było zwiedzanie kościoła pw. WNMP w Andrzejewie. Tam Damian Jasko opowiedział zebranym o tym, jaką rolę pełniła świątynia w 1939 roku. Następnie zebrani z zainteresowaniem obejrzeli wystawę fotografii poświęconej 18. DP.

Później uczestnicy rajdu wraz z opiekunami, w asyście OSP w Andrzejewie, udali się pod pomnik w Łętownicy, upamiętniający polskich żołnierzy poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku. Tam odbyła się dalsza cześć lekcji, którą poprowadziła Ewa Warszawin. Opowiedziała zebranym historię powstania oraz tragiczne koleje losu patrona szkoły. Wypowiedzi były poparte oglądaniem fotografii i dokumentów z tego okresu. Zebrani poznali wszystkich jej dowódców, pułki, sztandary oraz szczegóły ostatniej bitwy dywizji, nie bez powodu zwanej "Żelazną" bądź "Nieugiętą". Prelekcję zakończył quiz sprawdzający wiedzę uczestników rajdu, a prawidłowe odpowiedzi były nagradzane słodkimi upominkami. Najwyraźniej lekcje historii w terenie są bardzo skuteczne, gdyż młodzież wykazała się świetną znajomością dat, nazwisk i istotnych faktów dotyczących historii dywizji.

Następnie delegacje uczniów zapaliły znicze i z dumą odśpiewano hymn szkoły. Spotkanie zakończyło się ogniskiem na terenie dawnej szkoły w Łętownicy, podczas którego rozbrzmiewały piosenki o tematyce żołnierskiej i patriotycznej.

Organizatorzy za pomoc w przygotowaniu rajdu rowerowego dziękują wójt Beacie Ponichterze, opiekunom, strażakom z OSP w Andrzejewie - Witoldowi Jeglikowskiemu i Dariuszowi Wajszczykowi - oraz paniom z Koła Gospodyń w Łętownicy (Arlecie Libudzie, Marcie Zakrzewskej, Małgorzacie Cimoch i Katarzynie Borowej) za słodki poczęstunek. To była wspaniała lekcja historii. Do zobaczenia za rok!


Zobacz również

Uczniowie spotkali się z policjantem (zdjęcia)

3 października 2021, UG w Andrzejewie / SP w Starej Ruskołęce, red. Miłosz Magrzyk

30 września 2021 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Ruskołęce uczestniczyli w spotkaniu z policjantem, dzielnicowym gminy Andrzejewo mł. asp. Arturem Dziwulskim.

Nowoczesne ogrodzenie przy Ekonomiku (zdjęcia)

3 października 2021, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Jest ono wizytówką szkoły i stanowi stylową ozdobę budynku.

Barbara Oleksiuk dyrektorem CUW

2 października 2021, UM, red. Miłosz Magrzyk

Nowa dyrektor jest absolwentką Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

DOTBUD

ul. Akacjowa 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Doradztwo biznesowe, couching, wsparcie w prowadzeniu firmy, pomoc w zawieraniu umów handlowych

TERRAPRO Roboty Ziemne

ul. Rataja 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparkami, transport materiałów, montaż szamb betonowych. Zapraszamy!

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]