Pamiętasz ten komiks? "Polski Asterix i Obelix" mają 50 lat!

Dodano: 8 października 2021 08:31, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Starcia ze zbójcerzami, opieka nad smokiem Milusiem czy przygody z Łamignatem. Pokolenia Polaków wychowały się na komiksach z serii Kajko i Kokosz. Mimo że od ich premiery minęło tyle lat, to dzielni wojowie nie tracą na popularności.
Nikt jeszcze nie rozstrzygnął, czy twórca Kajka i Kokosza inspirował się francuską serią komiksową o przygodach Asteriksa i Obeliksa, chociaż mają oni wiele wspólnego. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo Janusz Christa stworzył bohaterów, słowiańskich wojów, którzy weszli na stałe do polskiej kultury. Na jego komiksach wychowały się całe pokolenia. Nadal można je kupić, bo co jakiś czas nie tylko wznawiane są stare wydania, ale powstają także nowe przygody, tworzone już przez następców Christy.

REKLAMA



Świat Mirmiłowa

Kajko i Kokosz przygotowują się do świętowania 50. urodzin. Po raz pierwszy pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki "Wieczór Wybrzeża". Z miejsca zdobyli serca czytelników. Rozważny Kajko idealnie pasował do silnego i mniej bystrego Kokosza. Ich przygody osadzone w czasach Słowian nawiązywały do współczesności, a Christa znakomicie się tym bawił. Tak samo jak korzystał z humoru językowego czy zapożyczeń literackich oraz historycznych.

Wykreował także innych, barwnych bohaterów, takich jak Mirmił, czyli kasztelan grodu, który co rusz mówi, że umrze i chce być godnie pochowany. Kolejną postacią jest Łamignat, poczciwy zbój o wielkiej sile, a także Miluś - smok, którym opiekowali się główni bohaterowie. Paleta postaci jest bardzo obszerna, a każda z nich czymś się wyróżniała. Jednak to zbójcerze, przeciwnicy wojów, wiele razy skupiali na sobie największą uwagę. I nie chodzi tylko o Hegemona, marzącego o zdobyciu Mirmiłowa, ale też Ofermę, a przede wszystkim Kaprala - lizusa i karierowicza często wpadającego w furię. Nie ma chyba w Polsce dorosłego, który przynajmniej nie kojarzy tych imion.

Siłą serii - oprócz perfekcyjnej i bogatej warstwy plastycznej - była jakość opowieści. Wartka narracja, pełna humoru i przygód, z lekkimi aluzjami do PRL-owskiej rzeczywistości za oknem ('Następnego dnia przybył do grodu książęcy referent do spraw turystki i wypoczynku'), z elementami fantasy (np. smok Miluś) - podkreślił Tomasz Kołodziejczak, dyrektor Działu Komiksów i Gier w wydawnictwie Egmont, które obecnie wydaje przygody wojów. Dodał, że Christa świetnie wykorzystywał formułę komiksu, mrugając okiem do odbiorcy. - Stworzył opowieść wielopoziomową, atrakcyjną dla dziecka, ale i dojrzalszemu czytelnikowi serwującą językowe i fabularne anegdoty. Dziś to standard, choćby w kinowych produkcjach dla dzieci, spod znaku "Shreka" czy "Potworów i spółki". Wtedy stanowiło samodzielne odkrycie Christy i było jedną z przyczyn tak wielkiej popularności jego prac".

Marynarze przed wojami

Pewnie tylko fani komiksów wiedzą, że przed wojami Christa miał innych bohaterów. Byli to Kajtek i Koko. To marynarze, którzy doświadczali raczej przygód sensacyjnych, żeby z czasem od wątków kryminalnych przejść do fantastycznych. Christa wysłał swoich bohaterów w kosmos. W latach 1968-1972 powstało ponad 1,2 tys. komiksowych pasków z fantastycznymi przygodami, które były drukowane w "Wieczorze Wybrzeża". W końcu jednak nadeszła era słowiańskich wojów i ukazała się pierwsza część cyklu, pt. "Złoty puchar". Bohaterowie szybko zdobyli serca czytelników. Paski z gazety zaczęto wydawać w albumach. Nakłady sięgały setek tysięcy egzemplarzy i to w czasach, gdy komiks był traktowany wyłącznie jako rozrywka dla dzieci. Przygodami Kajka i Kokosza zaczytywali się jednak także dorośli.

Nie tylko komiks

W sumie wydano 14 tomów i obecnie powstają nowe. Po śmierci Christy za wojów wzięli się inni scenarzyści i rysownicy, a bohaterowie trafili także do gier komputerowych i do animowanego serialu. Trzeba jednak przyznać, że żadna z tych produkcji nie odniosła wielkiego sukcesu. W każdym razie nie takiego jak komiksy Christy.

Janusz Christa (1934-2008)

Z wykształcenia ekonomista, który komiksowo debiutował (choć to nie jest pewne) w 1957 roku jednostronicowymi historyjkami o dwóch chłopcach, w magazynie "Przygoda". Rok później związał się z "Wieczorem Wybrzeża", rysując przygody Kajtka-Majtka, a następnie Kajtka i Koka. Stworzył także takich bohaterów jak Gucek i Roch. W 2007 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".



Źródło zdjęcia: Egmont

Zobacz również

Gmina Boguty-Pianki stawia na ekologię (zdjęcia)

7 października 2021, UG w Bogutach-Piankach, red. Miłosz Magrzyk

Kolejne budynki w gminie Boguty-Pianki przejdą termomodernizację. Tym razem prace remontowe odbędą się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu oraz Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach. Inwestycje będą miały efekt ekologiczny: poprawią jakość powietrza.

Ceremonia odsłonięcia tablicy na cmentarzu żydowskim w Broku (zdjęcia)

7 października 2021, UG w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Uroczystość odbyła się 5 października.

Genowefa Kozioł świętowała 103. urodziny

7 października 2021, UG w Wąsewie, red. Miłosz Magrzyk

Genowefa Kozioł urodziła się 5 października 1918 roku.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]