Spoofing się nasilił. Policja przyznaje, że jest bezradna

Dodano: 10 października 2021 08:18, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Oszuści coraz częściej sięgają po szalenie groźną metodę działania. Czym jest spoofing i dlaczego sama policja przyznaje, że nie ma narzędzi, aby z nim walczyć?
Metoda nie jest nowa, ale, jak informuje Biuro do Walki z Cyberprzestępczością funkcjonujące w Komendzie Głównej Policji, przybrała na sile. Coraz częściej oszuści stosują spoofing, żeby wyłudzić czyjeś dane i posługując się nimi ukraść pieniądze. Nie jest to takie łatwe, ale oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naiwność ofiary. "W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania." - apelują mundurowi.

REKLAMASpoofing

To zaawansowana metoda informatyczna polegająca na podszywaniu się dzwoniącego pod konkretne numery, by w kontaktach z ofiarami udawać inną osobę lub instytucję. "Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego" - wyjaśniają policjanci zajmujący się zwalczaniem cybeprzestępczości.

Przyznają jednocześnie, że bardzo trudno jest się uchronić przed tego typu oszustwami. Sami policjanci informują, że nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej. "W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów." - opisują mundurowi.

"W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto." - dodaje policja. Scenariusz ataków jest zazwyczaj podobny. Dzwoniący oszust stara się wystraszyć rozmówcę, alarmuje np. o kradzieży pieniędzy z banku, jakichś prawnych problemach osoby bliskiej.

Rozmówca nalega na podjęcie szybkich działań, aby m.in. zablokować możliwość włamania na konto. Chce w ten sposób zdobyć dane do logowania się w bankowości elektronicznej. Dlatego mundurowi uczulają, że każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. "Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje." - radzą funkcjonariusze.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Kolejne oszustwo internetowe

9 października 2021, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Niestety mieszkańcy powiatu ostrowskiego nadal padają ofiarą oszustw. Tym razem kupująca, pomimo wpłaty pieniędzy, nie otrzymała kurtki.

Policja ostrzega przed jesiennymi zagrożeniami na drodze

9 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Jesień to trudny okres dla kierowców. Szybciej zapada zmrok, przez co dłużej podróżujemy w ograniczonej widoczności. Gorsze są również warunki atmosferyczne, które wymuszają na nas zmianę techniki prowadzenia pojazdu.

Zgłosiła kradzież roweru. Jednoślad szybko odnaleziono

8 października 2021, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Mieszkanka powiatu ostrowskiego zgłosiła kradzież roweru pozostawionego bez zabezpieczenia przy straganie z warzywami.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Salon Fryzjersko - Kosmetyczny BARBARA

ul. Lubiejewska 21F/11
07-300 Ostrów Mazowiecka

Odmień się wiosną! Salon BARBARA zaprasza!

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]