Literacka Nagroda Nobla przyznana. Czy w Polsce można kupić książki laureata?

Dodano: 11 października 2021 08:08, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Tanzański pisarz został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Jako emigrant opisuje to, czego doświadczył. Czy powieści Abdulrazaka Gurnaha można przeczytać po polsku?
Urodził się na Zanzibarze w 1948 roku, a 20 lat później przyjechał do Wielkiej Brytanii na studia. Jest wykładowcą literatury na uniwersytecie w Kent. Ale Abdulrazak Gurnah bardziej znany jest jako pisarz. Właśnie został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

REKLAMAZa bezkompromisową i pełną współczucia analizę skutków kolonializmu i losu uchodźców żyjących w przepaści między kulturami i kontynentami - tak wybór pisarza uzasadniła Komisja Noblowska i dodała, że laureat w swych powieściach z wielkim przejęciem bada efekty kolonializmu na terenie Afryki Wschodniej i jego wpływu na życie indywidualnych osób, których oderwano od korzeni.

Gurnah wydał kilka znakomicie przyjętych powieści, takich jak: Memory of Departure w 1987, Pilgrims Way w 1988 r czy The Last Gift z 2011 r. W każdej porusza problemy związane z emigracją, bo sam ich doświadczył. Żadna z jego książek nie ukazała się po polsku. Ale to zapewne zmieni się w kolejnych tygodniach.

Pisarz otrzyma dyplom, medal i 10 mln szwedzkich koron, czyli ponad 4 mln zł. Uroczyste wręczenie wszystkich nagród odbędzie się 10 grudnia.Źródło zdjęcia: Nobel Prize

Zobacz również

Pokojowa Nagroda Nobla. Tym razem dwoje laureatów

10 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Przyznano najbardziej prestiżową nagrodę świata. W tym roku Pokojową Nagrodę Nobla zdobyły dwie osoby.

Nobel z chemii przyznany. Tym razem dwóch laureatów

6 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Akademia Noblowska ogłosiła, kto w tym roku został laureatem najważniejszej na świecie nagrody naukowej. Wskazano zwycięzców w dziedzinie chemii. Czym sobie zasłużyli na zaszczyty?

Nagroda Nobla przyznana. Doceniono badaczy ludzkiego ciała

4 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Akademia Noblowska właśnie poinformowała, kto został laureatem nagrody w dziedzinie fizjologii/medycyny. W ciągu kolejnych dni poznamy zwycięzców w pozostałych kategoriach.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]