Jak wygląda rynek pracy w Warszawie. Gdzie znaleźć zatrudnienie?

Dodano: 17 listopada 2021 10:23, Autor: Tipmedia, artykuł sponsorowany

Warszawa kusi atrakcyjnymi zarobkami i wieloma ofertami pracy. Miasto jest największym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i kulturowym kraju, ma bogato rozwiniętą infrastrukturę i sieć komunikacyjną.
To sprawia, że rynek pracy jest ciągle chłonny, a pracy nie brakuje. Czy sytuacja związana z pandemią COVID-19 zagroziła stolicy? Kto może liczyć na ciekawe oferty pracy?

Bezrobocie w Warszawie

Warszawa leży w województwie mazowieckim, w którym stopa bezrobocia wynosi 5,0%. W samej stolicy sytuacja wygląda o wiele lepiej. Z racji tego, że Warszawa jest centrum województwa, a na jej terenie znajduje się mnóstwo różnego rodzaju firm, to stopa bezrobocia jest niższa, wynosi 2,0%. Porównując to ze wskaźnikiem dla całej Polski, który wynosi 5,9%, można stwierdzić, że bezrobocie w Warszawie jest bardzo niskie. Znalezienie pracy nie jest problemem. Regularnie pojawiają się ogłoszenia o pracę w Warszawie, rynek pracy jest otwarty na nowych pracowników.

REKLAMAKto może liczyć na atrakcyjną pracę w Warszawie?

W mieście jest duży popyt na pracowników różnego szczebla. Na pracę mogą liczyć zarówno osoby z wykształceniem zawodowym, średnim, jak i wyższym. Według badań, w stolicy jest aż 70 zawodów deficytowych. Podobnie jak w całym kraju, również w Warszawie poszukiwani są pracownicy budowlani, tj.: cieśle, brukarze, betoniarze, dekarze, murarze, monterzy instalacji budowlanych itp. Warunkiem zatrudnienia są aktualne uprawnienia. Wiele ofert pracy czeka na inspektorów nadzoru budowlanego, inżynierów budownictwa, kierowników budowy.

Poszukiwani nauczyciele, medycy, sprzedawcy i specjaliści IT

Duże braki w zatrudnieniu obserwuje się również w branży medycznej. W stolicy brakuje lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, operatorów aparatury medycznej, fizjoterapeutów i masażystów. Praca czeka również na opiekunów osób starszych, laborantów, psychologów, logopedów i biotechnologów. Stolica jest centrum usługowym i handlowym, dlatego jest również duże zapotrzebowanie na finansistów, księgowych, analityków oraz pracowników branży IT. W ofertach mogą przebierać programiści, graficy i informatycy. Dużo wakatów jest w handlu i punktach związanych z obsługą klienta.

W związku z rozwojem handlu internetowego obserwuje się zapotrzebowanie na kurierów, pracowników magazynów i logistyki. Trend ten jest widoczny w całej Polsce, ma związek z pandemią i ograniczeniem sprzedaży stacjonarnej. Na pracę w Warszawie mogą liczyć również nauczyciele, głównie przedmiotów zawodowych, a także nauczyciele nauczania wczesnego i specjalnego. Zatrudnienie znajdują również osoby przygotowane do zawodu pracownika socjalnego. Jest kilka zawodów, na które zapotrzebowanie jest niewielkie. Prawdopodobnie jest to wynikiem sytuacji epidemicznej i związanymi z nią ograniczeniami. Pracy w swoim zawodzie mogą nie znaleźć animatorzy imprez, instruktorzy sportu, kelnerzy, barmani, pracownicy biur podróży, pracownicy lotnisk, specjaliści ds. reklamy i marketingu oraz ekonomiści.

Dlaczego łatwo znaleźć pracę w Warszawie?

W Warszawie poszukiwani są pracownicy niemal wszystkich branż, o różnym poziomie wykształceni. Ogromna liczba firm sprawia, że niemal każdy może znaleźć pracę zgodną ze swoimi preferencjami. W stolicy nieustannie powstają nowe inwestycje, zagraniczne korporacje otwierają biura oraz tworzone są oddziały firm produkcyjnych. Duża liczba mieszkańców oraz turystów, którzy przez cały rok odwiedzają stolicę, sprawia, że jest stały popyt na firmy usługowe oraz sieci handlowe. To z kolei wymusza zatrudnienie pracowników zajmujących się obsługą klientów, pracujących w punkach gastronomicznych czy branży hotelowej. W Warszawie zbiegają się najważniejsze szlaki komunikacyjne, a to sprawia, że pełne ręce roboty mają firmy zajmujące się transportem oraz magazynowaniem towarów.

Warszawa zapewnia ogromne możliwości rozwoju kariery zawodowej. Sytuacja epidemiczna tylko na chwilę spowodowała zwiększenie bezrobocia, obecnie wszystko wróciło do normy. Oczywiście nie zawsze znalezienie pracy w wymarzonym zawodzie będzie możliwe, ale osoby, które chcą pracować, na pewno znajdą zatrudnienie.


Zobacz również

Andrzejki. Zwyczaje, wróżby, zabawa

16 listopada 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

W nocy z 29 na 30 listopada Polacy będą się bawić. Część z nich wybierze kluby, a inni zostaną w domach, żeby oddać się wróżbom.

Ile pracują Polacy? Czy osiem godzin dziennie to jeszcze norma?

15 listopada 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Eksperci sprawdzili, ile czasu Polacy poświęcają na pracę zawodową. Okazuje się, że osiem godzin w ciągu dnia nie jest już czymś powszechnym, a kilkanaście procent z nas nie wie, co to jest 5-dniowy tydzień pracy.

Warsztaty kulinarne dla KGW (zdjęcia)

13 listopada 2021, UG w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

7 listopada w remizie w Komorowie odbyły się warsztaty kulinarne dla KGW, których wspaniałych potraw mieliśmy okazję spróbować podczas tegorocznych Dożynek Gminy Ostrów Mazowiecka.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Janpol Hurtownia Owoców i Warzyw Albert Owsiewski

ul. Armii Krajowej 26
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIEŻE WARZYWA I OWOCE ORAZ ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]