Szał zakupowy to szansa dla sklepów internetowych. 75 proc. z nich ma kłopoty finansowe

Dodano: 26 listopada 2021 13:24, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Pandemia w połączeniu ze zjawiskami, jakimi są: Black Friday, CyberMonday i zbliżającym się okresem świątecznych wyprzedaży, to teoretycznie czynniki, które dla branży e-sprzedaży mogą być szansą na najwyższe obroty w całym roku. Okazuje się jednak, że sytuacja sklepów internetowych nie jest najlepsza. Prognozy ekspertów również nie napawają optymizmem.
Przybywa e-sklepów i... problemów

Jak informuje BIG InfoMonitor, na podstawie danych jednego z operatorów płatności online, ubiegłoroczny Black Week był dla sprzedawców internetowych niezwykle owocny. Trwający wówczas lockdown sprawił, że zakupy online wybrało o 91,5 proc. klientów więcej niż przed rokiem. Polska może pochwalić się również dynamicznym wzrostem liczby przedsiębiorstw z sektora e-commerce, ponieważ według wywiadowni gospodarczej Dun&Bradstreet rocznie przybywa nam nawet 25 proc. sklepów internetowych. Problem w tym, że większość z nich nie osiąga wystarczających wyników sprzedażowych.

REKLAMAW połowie września 2021 r. w KRS-ie było zarejestrowanych w sumie 51 tys. sklepów internetowych - o ponad 6,3 tys. (14 proc.) więcej niż na koniec roku 2020. Jednak, jak wynika z analizy Dun&Bradstreet, tylko 1,5 proc. polskich e-sklepów jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej, a w dobrej 23 proc. Dominują firmy w słabej formie (67 proc.), a w bardzo złej jest ponad 8 proc. Od początku tego roku działalność zawiesiło ponad 4,4 tys. zarejestrowanych w Polsce sklepów internetowych - czytamy w publikacji BIG InfoMonitor. Potwierdzać to mają statystyki dotyczące zaległości branży e-commerce względem banków i kontrahentów notowane przez rejestry dłużników.

Podzielą się ze sklepami stacjonarnymi

Tegoroczny, listopadowy i grudniowy szał zakupowy może być niewystarczający, aby najsłabsze ogniwa utrzymały się na rynku. Zniesione obostrzenia sprawią, że część pieniędzy klienci zostawią w sklepach stacjonarnych. Ponadto zmieniły się również preferencje zakupowe Polaków. W obawie przed niepewną przyszłością spowodowaną koronawirusem wydajemy pieniądze rozsądniej, co z pewnością nie służy branży handlowej. Z badania przeprowadzonego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że 34 proc. Polaków zamierza ograniczyć wydatki. Dodatkowym utrudnieniem w utrzymaniu się na rynku są drożejące kredyty i trudniejszy dostęp do nowych zobowiązań oraz duża konkurencja.

Z drugiej strony wiadomo już, że spora część nowo przekonanych do zakupów w sieci pozostanie wierna e-commerce, a dla ograniczających wydatki kuszący może okazać się model sprzedaży z odroczonym terminem płatności: kup teraz, zapłać później - uspokaja Sławomir Grzelczak, prezes rejestru.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Emerycie i rencisto, ZUS pozwoli ci dorobić więcej

26 listopada 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Do grudnia zmieniają się finansowe limity ustalane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to pracujących emerytów i rencistów. Ile teraz będzie można dorobić?

Cała prawda o zarobkach. GUS wyliczył medianę

23 listopada 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Przeciętne wynagrodzenie w październiku ubiegłego roku wynosiło 5748,24 zł brutto. Ze statystyk urzędowych wynika jednak, że mediana płac była o ponad 20 proc. niższa. Wiemy, które grupy zawodowe zarobiły wówczas najwięcej.

Kevin wraca do telewizji. I się ceni

23 listopada 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Bez tego filmu wielu Polaków nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

NEW YORK CITY PIZZA

ul. Zambrowska 106
07-300 Ostrów Mazowiecka

New York Bistro zmieniło się w New York City Pizza!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]