"Miejsca z historią". Album kapliczek i krzyży (część II, zdjęcia)

Dodano: 27 listopada 2021 07:45, Autor: Miłosz Magrzyk

Kapliczki i krzyże to elementy, z którymi można spotkać się w przestrzeni publicznej, jednak częstokroć nie zdajemy sobie sprawy, jaka historia się za nimi kryje.
Kapliczki były tworzone kiedyś nie tylko przez rodziny szlacheckie czy ludy chłopskie, ale też lokalne parafie i społeczności. Stawiano je jako symbol obecności i opieki Jezusa i tym samym wierzono, że uchronią mieszkańców przed różnego typu nieszczęściami.

REKLAMAPoniżej przedstawiamy fragment albumu pt. Ocalić od zapomnienia zamieszczonego w 6 numerze Rocznika Ostrowskiego.Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, nagrobek rtm. Józefa Jerzego Kornackiego, ur. 19.11.1896 r. w Stoku, zm. 2.02.1939 r.Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, mogiła 12-letniej Haliny Krystyny Nowackiej, z 1945 r.Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, jeden z zabytkowych pomników nagrobnych odnowiony z pieniędzy zebranych przez Rycerzy Kolumba podczas kwest na cmentarzu, we Wszystkich Świętych. Na cokole napis: Jadwiga z Kołłdów Karwowska, zmarła w 1879 r. w wieku 27 lat, oraz Piotr Karwowski, zm. w 1882 r. w wieku 38 lat.Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, grób rodzinny, inskrypcje na cokole: z Rutkowskich Józefa Gauze, 15.04.1865 r. - 24.05.1891 r., Władysław Gauze, komisarz Sądu Okręgowego Łomżyńskiego, 21.09.1845 r. - 21.08.1908 r., z Ostrowskich Zofia Gauze, żyła 76 lat, zm. 24.08.1936 r., Władysław Gauze, 10.07.1901 r. - 17.10.1964 r.Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, mogiły żołnierzy.Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, mogiła żołnierzy 18. Pułku Artylerii Lekkiej.

Źródło zdjęć: Rocznik Ostrowski, mauzoleum poświęcone żołnierzom Armii Krajowej i pomordowanym w latach 1939-1956.

Pomysłodawcą i koordynatorem prac nad albumem był proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Jan Okuła, wstęp i opracowanie - Stanisław Kosewski, fotografie - Sławomir Stempczyński i Stanisław Kosewski, zebranie informacji o krzyżach i kapliczkach: Eugeniusz Cieśluk, Andrzej Jaworowski oraz Stanisław Kosewski.

Album zamieszczono w 6. numerze Rocznika Ostrowskiego: https://ludziezpasja.org/projekty/rocznik-ostrowski/. My prezentujemy tylko fragment.

Zobacz również

"Zapisani na kartach historii". Wojciech Włodzimierz Kamiński (zdjęcia)

13 listopada 2021, Miłosz Magrzyk

Kolejna odsłona naszego cyklu to przybliżenie następnej postaci blisko związanej z rejonem Ostrowi Mazowieckiej; naczelnika miasta, a także zapalonego szachisty.

"Miejsca z historią". Album kapliczek i krzyży (część I, zdjęcia)

30 października 2021, Miłosz Magrzyk

Już w poniedziałek z racji Wszystkich Świętych Polacy tłumnie ruszą na cmentarze. Choć to dzień, w którym odwiedzamy głównie groby naszych zmarłych bliskich, warto też, abyśmy choć na chwilę zadumali się w miejscach, obok których zazwyczaj przechodzimy obojętnie.

"Zapisani na kartach historii". Bożenna Jadwiga Rostkowska (zdjęcia)

16 października 2021, Miłosz Magrzyk

Miesiąc temu przedstawiliśmy naszym czytelnikom losy Władysława Pietruszkiewicza. Tym razem prezentujemy opowieść o Bożennie Jadwidze Rostkowskiej, która poprzez swoją wielopłaszczyznową aktywność trwale wpisała się w historię miasta.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

DOTBUD

ul. Akacjowa 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Doradztwo biznesowe, couching, wsparcie w prowadzeniu firmy, pomoc w zawieraniu umów handlowych

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]