Pierwsze takie ośrodki w Polsce. Leczenia wymaga nawet 5 tysięcy dzieci

Dodano: 12 stycznia 2022 08:43, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Zaczynają działać pierwsze w Polsce ośrodki leczące dzieci z uzależnienia od komputera. Pacjenci będą przyjmowani na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Dokładnych liczb nikt nie jest w stanie podać, ale szacuje się, że w Polsce jest nawet 5 tysięcy dzieci uzależnionych od komputera. Problem został zauważony już kilka lat temu, ale ostatnio mocno przybrał na sile. Winę za to ponosi pandemia i związane z nią przejście uczniów na nauczanie zdalne. Przez to spędzali wiele godzin przed ekranem komputera i często także po zakończonych lekcjach.

REKLAMAJuż kilka miesięcy zrodził się pomysł, aby utworzyć ośrodki zajmujące się leczeniem dzieci i młodzieży właśnie z tego uzależnienia.

Dostrzegamy problem uzależnienia dzieci i młodzieży od nowych technologii cyfrowych - mówi, cytowany przez Rzeczpospolitą, Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i ujawnia, że zdecydowano się na realizację pierwszego w Polsce programu, który ma pomóc najmłodszym pacjentom. Jestem przekonany, że dzięki tej inicjatywie placówki realizujące program wypracują wzorcową ścieżkę terapeutyczną dla dzieci, które zmagają się z uzależnieniem od smartfona czy komputera, którą będzie można wykorzystać na szeroką skalę w całej Polsce- dodaje Nowak.

Ośrodków w całym kraju ma być 10, a pierwszy to Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów. Kolejnym jest Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku. Następne, które przyjmą pacjentów, znajdują się w: Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Koninie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Z terapii skorzystają dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym, do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych. Na leczenie w ramach pilotażu nie ma skierowania. Wystarczy zgłosić się do placówki realizującej program. Pierwsza wizyta jest możliwa już siedem dni roboczych od zgłoszenia - podaje dziennik.

Symptomy, które mogą świadczyć o uzależnieniu od komputera, to: brak kontroli czasu, zaniedbywanie wielu aspektów życia, podejmowanie w internecie działań mało konstruktywnych, utrzymywanie relacji głównie albo wyłącznie przez internet, kłótnie z rodzicami czy rodzeństwem, niepokojące stany emocjonalne, kłamanie, jeśli chodzi o czas korzystania z sieci oraz urządzeń, i korzystanie z nich po kryjomu, a nawet wagarowanie.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Strach jeść polskie mięso. Miażdżący raport NIK-u

11 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Sytuacja jest dramatyczna. Według wyników kontroli przeprowadzonej przez NIK jedzenie polskiego mięsa jest igraniem ze zdrowiem. Produkujemy najniebezpieczniejszą żywność w Europie.

Złośliwe aplikacje mogą być w twoim telefonie. Usuń je jak najszybciej

11 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Jeśli używasz smartfona, koniecznie przejrzyj jego zawartość. Niektóre aplikacje, jeszcze niedawno dostępne do pobrania, zostały już wycofane, ponieważ istniało ryzyko zagrożenia. Chodzi m.in. o wyłudzanie danych i natarczywe reklamy.

14. emerytury nie będzie. Jak się tłumaczy rząd?

10 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Mimo składanych obietnic nie będzie w tym roku dodatkowego świadczenia dla milionów Polaków. Jak teraz sprawę komentują politycy?

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Janpol Hurtownia Owoców i Warzyw Albert Owsiewski

ul. Armii Krajowej 26
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIEŻE WARZYWA I OWOCE ORAZ ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]